ASV izvirzījusies par vadošo koksnes granulu eksportētāju pasaulē

Ziemeļamerikas kontinentā visvairāk koksnes granulas tiek saražotas Kanādas provincē Britu Kolumbijā un ASV dienvidos. Šogad augšupejoša tendence granulu eksportā no šiem diviem reģioniem turpinājās, 2.ceturksnī sasniedzot rekordlielu eksporta apjomu – 760 000 tonnu, liecina „North American Wood Fiber Review” ziņojumā apkopotie industrijas pārstāvju un muitas iestāžu sniegtie statistikas dati. Britu Kolumbijā esošās granulu rūpnīcas strādā ar pilnu jaudu galvenokārt pateicoties augstajam pieprasījumam Eiropā, kā rezultātā 2012.gada 2.ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni granulu eksports no Kanādas uz Eiropu palielinājās par 14%. Regulāri transatlantiskie granulu kravu pārvadājumi šogad veikti arī no Kanādas austrumu daļas. Par 13% ceturkšņa laikā audzis arī granulu eksports no ASV dienvidu reģiona.

Tālāku granulu eksporta pieaugumu no ASV dienvidaustrumu piekrastes sekmēs papildus jaudu uzstādīšana – zināms, ka trīs kompānijas Džordžijas štatā plāno uzsākt granulu rūpnīcu būvniecību 2012.gada 3.ceturksnī, un sešas šāda veida rūpnīcas jau tiek būvētas. Patlaban ASV dienvidu reģionā granulas eksportam ražo pieci uzņēmumi: „Enviva”, „Fram”, „Georgia Biomass”, „Green Circle” un „Lee Energy”. Šie uzņēmumi no savām ražojošajām rūpnīcām šogad plāno eksportēt aptuveni divus miljonu tonnu granulu. Līdz ar jaunu rūpnīcu atvēršanu 2012.gadā, prognozēts, ka granulu eksports no ASV šogad varētu sasniegt aptuveni 2,4 miljonus tonnu, kas ir teju divkārt vairāk nekā 2011.gadā. Savukārt 2015.gadā, realizējot uzsāktos un šogad uzsākt plānotos projektus, uz Eiropu no ASV vārētu tikt piegādāti vēl papildus 4,2 miljoni tonnu koksnes granulu.

Tāpat palielinās arī granulu eksports no Kanādas, tomēr jāsaka, ne tika straujos tempos. Līdzīgi kā ASV, arī Kanādā šogad ražošanu būs uzsākusi virkne jaunu granulu rūpnīcu, kurās saražotā produkcija tiks eksportēta galvenokārt uz Eiropu. Uz šodienu Kanādā koksnes granulas pamatā tiek ražotas Britu Kolumbijā (Kanādas dienvidrietumu piekrastē), kas jau 12 gadus pēc kārtas šajā jomā ir līderis citu Kanādas reģionu vidū. Taču kopš 2011.gada granulu rūpniecība sākusi strauji attīstīties arī Kanādas austrumu piekrastē. Ņemot vērā Eiropas valstu vadītāju atbalstīto Eiropas Komisijas priekšlikumu līdz 2020.gadam panākt 20% atjaunojamo enerģijas avotu īpatsvaru kopējā Eiropas Savienības energopatēriņā, ir skaidrs, ka koksnes granulu izmantošanas apjomi Eiropā turpinās pieaugt. Tāpat straujš pieprasījuma pieaugums pēc biomasas enerģijas vērojams arī Āzijā.

 

Avots: www.pr.com

Papildus informācija: www.bio-energy.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *