Šūpuļzirdziņu ražotāja SIA “Troja” darbības pirmsākumi un attīstība

Kādreiz finiera pārstrādes uzņēmums Bišumuižā ražoja koka rotaļlietas, no kurām izcilākā bija šūpuļzirgs. Pateicoties tam, ražotni privatizējot nosauca par „Troju”. Toreiz neviens nenojauta, ka ar laiku šūpuļzirgs tiešām kļūs par visīstāko Trojas zirgu, uz kura pasaules tirgū ‘iejās’ daudzi citi izstrādājumi.

Pirms pieciem gadiem koncerna „Latvijas finieris” uzņēmums SIA „Troja” ražošanā investēja turpat pusotru miljonu latu. Tās bija lielākās investīcijas uzņēmuma vēsturē – vairāk nekā tajā tika ieguldīts iepriekšējos trijos gados kopā. Par šo naudu uzbūvēja jaunu cehu un iegādājās, kā tagad saka uzņēmuma valdes loceklis Jānis Biķis, tiem laikiem modernākās datorvadāmās iekārtas darbam ar saplāksni.

Par to, ka investīcijas bija mērķtiecīgas un savlaicīgas, liecina fakts, ka jau nākamajā gadā apgrozījums pieauga par 2,5 miljoniem latu, sasniedzot 13 miljonus. Nesavlaicīga un destruktīva bija vienīgi krīze, kas sākās tajā pašā gadā un smagi ietekmēja arī Latvijas saplākšņa ražotājus un pārstrādātājus. Samazinoties ražošanas apjomiem kravas automašīnu sektorā Vācijā un aktivitātei celtniecībā, SIA „Troja”  apgrozījums 2009.gadā samazinājās turpat 2,5 reizes – līdz 5,35 miljoniem latu.

«Pirms tam galvenokārt orientējāmies uz autobūvi un Vāciju, taču pašlaik esam krietni paplašinājuši savu izstrādājumu klāstu un eksporta tirgus, akcentu liekot uz celtniecību, kas pēc krīzes tomēr atguvās ātrāk. Galvenā eksporta valsts joprojām ir Vācija, bet pēdējā laikā pieaudzis eksports uz Itāliju, Zviedriju un citām valstīm,» stāsta Jānis Biķis. Pašlaik uzņēmums savu produkciju eksportē uz 31 valsti. Ar „Latvijas finiera” izstrādājumu pārdošanu ārzemēs nodarbojas desmit koncerna uzņēmumi, kas strādā 17 Rietumeiropas valstīs, kā arī ASV un Japānā. Bez lielgabarīta saplākšņa detaļām „Troja” ražo vēl virkni citu produktu, piemēram, biroja mēbeles pēc pasūtījuma vietējam tirgum, ceļazīmes uz saplākšņa pamatnes. Unikāls ir uzņēmumā izgatavotais skeitparku aprīkojums. Tas izstrādāts, sadarbojoties ar profesionāliem skeitbordistiem, no īpaši izturīga saplākšņa ar fenola filmas pārklājumu, kas mazina saplākšņa nodilumu. Pavisam nesen „Troja” apguvusi vēl vienu ekstrēmistiem domātu izstrādājumu – skimborda dēli. Savukārt Nīderlandē ļoti iecienītas ir „Trojas” ražotās speciāliem velosipēdiem paredzētās kulbas bērnu pārvadāšanai.

 

Lasīt vairāk:www.ir.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *