Koka mēbeļu tirdzniecības attīstība lielākajos pasaules tirgos

Mēbeļu rūpniecība 2011.gadā turpināja atgūties. Lai gan ražošanas apjomu pieaugums nesasniedza prognozēto līmeni, kopš krīzes – 2009.gada – pasaules tirgū saražoto mēbeļu kopējā vērtība pieaugusi no 347 miljardiem līdz 370 miljardiem ASV dolāru. Koka mēbeles globālajā tirgū 2011.gadā tika pārdotas 109 miljardu dolāru kopvērtībā. Tas ir krietni mazāk nekā 2006.gadā, kad tika sasniegts augstākais rādītājs pirmskrīzes periodā – 118 miljardi dolāru. Prognozēts, ka 2012.gadā mēbeļu tirdzniecības apjomi būs auguši straujāk un pietuvosies pirmskrīzes augstākajam rādītājam, sastādot 117 miljardus dolāru.

Ar pārliecinošu izrāvienu lielākā mēbeļu importētājvalsts pasaules tirgū ir ASV. 2009.gadā mēbeļu imports no 2006.gadā sasniegtā rekordlielā apjoma – 17,1 miljardiem dolāru – saruka par 6,4 miljardiem dolāru līdz 10,7 miljardiem dolāru. 2011.gadā šajā valstī koka mēbeles importētas jau 12,4 miljardu ASV dolāru kopvērtībā, kas ir par 1,3% vairāk nekā 2010.gadā. Tajā pašā laikā Eiropā mēbeļu tirdzniecības krasi variēja. Tā, piemēram, Vācijā salīdzinoši stabilu ekonomisko apstākļu fonā koka mēbeļu imports pieauga par teju 6%. Turpretī Lielbritānijā mēbeļu imports samazinājās par vairāk nekā 5%, bet Francijā – saglabājās praktiski nemainīgs. Austrumeiropā mēbeļu izlaides apjomi turpināja samazināties. Tajā pašā laikā Āzijā mēbeļu ražošanas apjomi un eksports uz Eiropu, īpaši no Ķīnas, uzrādīja stabilu pieaugumu. Interesantas ir starpvalstu importa variācijas, piemēram, Lielbritānija un ASV ir ļoti atkarīgas no Āzijas mēbeļu importa, tajā pašā laikā Francija un Vācija mēbeles importē galvenokārt no pārējām Eiropas valstīm.

2008.gadā mazumtirdzniecības tirgū ar klasisko mēbeļu veikalu starpniecību tika pārdoti 50% mēbeļu. 2010.gadā šis īpatsvars samazinājās līdz 40%. Saskaņā ar „Furniture Today” (2012.gada aprīlis) tirgus pētījumu, straujāk augošais mēbeļu tirdzniecības kanāls uz šodienu ir tiešs ražotāja – patērētāja kontakts, t.i. tirdzniecība caur internetu un mazumtirdzniecība ar dizaineru veikalu starpniecību. Šādā veidā patreiz tiek pārdota gandrīz 1/5 visu mēbeļu. Saskaņā ar šo pētījumu, mēbeļu pārdošanas apjomi ASV 2012.gadā pieaugs par 2% salīdzinājumā ar 2011.gadu. Ņemot vērā atšķirīgos izaugsmes tempus un ekonomiskos rādītājus eiro zonas valstīs un UNECE reģionā (ANO Eiropas Ekonomiskās komisijas dalībvalstīs), prognozes attiecībā uz globālo mēbeļu patēriņu 2012.gadā ir dažādas. Piemēram, kontrasts prognozēts starp Rietumeiropas mēbeļu tirgiem un Centrālās un Austrumeiropas tirgiem, kur  patēriņa pieaugums prognozēts 2,5% apjomā. Ziemeļamerikas tirgū mēbeļu patēriņš varētu pieaugt par 2,0%. Kopējais mēbeļu patēriņš starptautiskajā tirgū, galvenokārt pateicoties stabili augstam pieprasījumam jaunattīstības valstu tirgos, 2012.gadā varētu pieaugt par 3,3%.

Pēdējo pāris gadu laikā strauji pieaugušas mēbeļu ražošanas izmaksas Āzijā. Tostarp arī darbaspēka izmaksas, kas mēbeļu rūpniecībā sastāda ievērojamu daļu no kopējām ražošanas izmaksām, tāpēc vairums ražotājiem nav izdevies saglabāt konkurētspēju. Tāpat paaugstinājušās arī ražošanas izejvielu – koksnes un tekstila – cenas. Augstā inflācija ražotājvalstīs (piemēram, Ķīnā) kombinācijā ar recesiju patēriņa valstīs liek uzdot jautājumu, cik ilgi šāda situācija var turpināties. Patiesībā attīstība mēbeļu rūpniecībā eksportam uz ārzonām jau samazinājusies, kā rezultātā palielinājies saražotās produkcijas patēriņa īpatsvars reģionālajos vai pašmāju tirgos. Tāpēc patēriņa valstīs mēbeļu ražošanas apjomi dažos gadījumos atsāk palielināties. Ķīna savas pozīcijas mēbeļu ražošanā patlaban zaudē tādām zemāku darbaspēka izmaksu valstīm kā Indonēzija un Vjetnama, kā arī dažām jaunākajām jaunattīstības valstīm, t.sk. Bangladešai un Kambodžai.

Itālija ir otra lielākā mēbeļu eksportētājvalsts pasaulē. Pēc 2004.gada tā savu līderpozīciju zaudēja  Ķīnai, kas pasaules mērogā šobrīd ir arī lielākā mēbeļu ražotājvalsts. Itālija ir trešā lielākā mēbeļu ražotājvalsts, uzreiz pēc Ķīnas un ASV. 2011.gadā Itālijas mēbeļu rūpniecība cieta no patēriņa krituma vietējā tirgū, kas gada laikā saruka par 10%. Lai arī eksportā bija vērojams neliels kāpums (par 4,3%), tas nebija pietiekams, lai kompensētos realizācijas apjomu kritums Itālijas tirgū. Kopumā 2011.gadā Itālijā saražoto mēbeļu vērtība sasniedza 20,269 miljardus eiro. Tas ir par 1,3% mazāk nekā 2009.gadā, kad kopējais mēbeļu izlaides apjoms dramatiski saruka no 24,9 miljardiem eiro 2008.gadā. Eiropas dienvidos padziļinoties recesijai un attiecīgi samazinoties pieprasījumam vietējā tirgū, Itālijā saražoto mēbeļu eksporta īpatsvars 2011.gadā palielinājās no 47% līdz 51,5%. Tostarp uz Ķīnu mēbeļu eksports pieauga par vairāk nekā 34%; uz Krieviju un Šveici – par vairāk nekā 10%. Uz Ukrainu no Itālijas 2011.gadā tika eksportēts par 20% vairāk mēbeļu un uz Azerbaidžānu, kas ir krietni mazāks importētājs – par 79% vairāk nekā 2010.gadā. Stabilu pieaugumu uzrādīja lielākie Itālijas ražojuma importētāji – Vācija un Francija. Tajā pašā laikā Spānijā ievests par 5% mazāk un Grieķijā, kas no Itālijas importē aptuveni tikpat daudz, cik Ķīna, 2011.gadā mēbeļu ievedums saruka par 30%.

 

Avots:www.unece.org

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *