Pēc postošās viesuļvētras ASV varētu pieaugt pieprasījums pēc zāģmateriāliem

Spēcīgā viesuļvētra Sendija, kas ASV Austrumkrastā radījusi plašus plūdus un nopostījusi tūkstošiem dzīvojamo māju, pēc tirgus analītiķu aplēsēm kopumā ASV varētu būt radījusi zaudējumus 50 miljardu dolāru (27,10 miljardu latu) apmērā. Nopostīto māju atjaunošanas darbi ASV ir sākušies un zāģmateriālu uzkrājumi ar katru dienu sarūk. Tas savukārt nozīmē lielāku peļņu Britu Kolumbijas kokzāģētavām, kas ir lielākie zāģmateriālu piegādātāji māju būvniecības industrijai ASV.

Ražotāji uzkrājumus noliktavās neveidoja arī šogad, necerot, ka tirgus varētu būtiski atjaunoties, raksta „Madison’s Lumber”. Lai arī gada sākumā māju būvniecības aktivitāte ASV nedaudz pieauga, zāģmateriālu piedāvājums saglabājās ierobežots un pircējiem pasūtījumus visbiežāk nācās veikt tieši pie ražotāja, nevis mazumtirgotājiem. Tāpēc šobrīd, kad zāģētavas kā ierasts šajā laika periodā sāk samazināt pārstrādes apjomus saistībā ar ziemas tuvošanos, bet pasūtījumu apjoms sasniedzis maksimumu, ražotāji izmanto situāciju un paaugstina pārdošanas cenas.

Piemēram, egles zāģmateriālu cena Čikāgas Preču biržā (CME) ik dienu paaugstinājusies par maksimāli 10 dolāriem dienā un novembrī sasniedza 318 ASV dolārus par 1000 dēļu pēdām (2,36 m3). Biržas nākotnes – janvāra – cena sasniedza 331 dolāru.

To, ka vētras seku likvidēšanai pieprasījums pēc zāģmateriāliem nākamo pāris mēnešu laikā varētu pieaugt, pieļauj arī Gerijs Vitāle, Ziemeļamerikas Zāģmateriālu vairumtirdzniecības asociācijas prezidents. Tāpat sagāidāms saplākšņu pieprasījuma kāpums.

Prognozēts, ka pēkšņā pieprasījuma kāpuma rezultātā, laikā, kad augsne vēl nebūs sasalusi, ierobežojot mežizstrādes operāciju veikšanu, Britu Kolumbijas zāģētavās īslaicīgi pat varētu rasties zāģbaļķu deficīts.

 

Raksts:”Rebuilding after Sandy likely to stretch lumber supply chain, could be boon for lumber companies”, magazine “The Vancouver Sun”, publ.31.10.2012

Avots: www.vancouversun.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *