Spānijas zāģmateriālu tirgū pārdošanas apjomi 2012.gadā turpina sarukt

Pēc vasaras atvaļinājumu sezonas beigām Spānijas tirgū pieprasījuma atjaunošanās pēc importētiem skujkoku zāģmateriāliem bija tikai īsu brīdi. Septembrī Skandināvijas kokmateriālu piegādātāji ziņoja par apmierinošu pieprasījumu pēc augstākas kvalitātes zāģmateriāliem un ēvelētajiem dēļiem, taču jau oktobrī pārdošanas apjomi sāka sarukt. Tas nozīmē, ka pieprasījums šajā valstī joprojām ir zems, savukārt īslaicīgā kokmateriālu importētāju un tirgotāju aktivitāte bija tikai nepieciešamība papildināt vasaras mēnešos izsīkušos uzkrājumus. Tuvākā perspektīvā raugoties, prognozēts, ka pieprasījums Spānijas zāģmateriālu tirgū saistībā ar ziemas tuvošanos turpinās  samazināties.

Tirgus dalībnieki ziņo, ka pēdējo pāris nedēļu laikā pieprasījums pēc konstrukciju kokmateriāliem šajā valstī bija ļoti vājš. Un nekādas pazīmes neliecina par situācijas iespējamu uzlabošanos, tā kā prognozes attiecībā uz aktivitāti jaunu dzīvojamo māju būvniecības sektorā ir visai drūmas. Ņemot vērā to, cik liels ir nepārdoto jaunuzcelto dzīvojamo māju skaits, ātra situācijas uzlabošanās mājokļu tirgū tuvākajā laikā netiek gaidīta. Samazinājies arī pieprasījums pēc brusām, ko arvien biežāk aizstāj līmētie kokmateriāli.

Renovācija ir vienīgais sektors, kur pārdošanas apjomi ir apmierinoši. Citos sektoros kā, piemēram, ēvelēto kokmateriālu un taras ražošanā koksnes resursu patēriņa kāpums tuvākajā laikā netiek prognozēts. Tādēļ arī pieprasījums pēc zāģmateriāliem vismaz līdz 2013.gadam, vai pat 2014.gadam, pēc dažu tirgotāju prognozēm, Spānijas tirgū nav gaidāms.

Atbilstoši pieprasījumam, arī skujkoku zāģmateriālu piedāvājums no Skandināvijas un Centrāleiropas ražotājiem Spānijā ir zems,- gan tāpēc, ka piegādātāji samazinājuši šajā tirgū prasīto sortimentu ražošanas apjomus, gan tāpēc, ka citos noieta tirgos, piemēram, Tuvajos Austrumos, šos sortimentus iespējams realizēt par augstāku cenu. Oktobrī Skandināvijā ražotie A kvalitātes (U/S) priedes zāģmateriāli Vidusjūras ostā maksāja 275 – 280 eiro/m3 (CIF) un B kvalitātes (Fifths) priedes zāģmateriāli – aptuveni 340 eiro/m3 (par iepriekšējo cenu – 235 eiro/m3 – Spānijas tirgū šādi sortimenti praktiski vairs netiek piedāvāti). C kvalitātes (Sixths) priedes zāģmateriālu pārdošanas cena oktobrī sasniedza 215 – 220 eiro/m3, nešķirotu (Sawfalling) egles zāģmateriālu vidējā cena – 225 eiro/m3 un C kvalitātes egles zāģmateriālu cena – 195 eiro/m3. Zemā pieprasījuma dēļ pirmā pusgada laikā šogad Spānijā skujkoku zāģmateriālu imports samazinājās par 24%. Tostarp no Zviedrijas un Somijas kopumā piegādāts par 29% mazāk zāģmateriālu (107,4 tūkst.m3), no Francijas – par 23% mazāk, no Vācijas – par 46% un no Austrijas – par 42% mazāk zāģmateriālu nekā gadu iepriekš. Tajā pašā laikā imports no Igaunijas audzis par 53%.  Naudas izteiksmē skujkoku zāģmateriālu imports Spānijā gada griezumā samazinājās par 31% līdz 60,8 miljoniem eiro.

Tāpat šogad Spānijā samazinājies lapkoku zāģmateriālu imports: bērza – par 24% līdz 31,1 tūkst.m3 un ozola zāģmateriālu imports – par 28% līdz 16,1 tūkst.m3. Bērza zāģmateriāli visvairāk Spānijā ievesti no ASV (-29%) un Polijas (-1%), savukārt ozola zāģmateriāli – no Francijas (-11%) un Vācijas (-58%). Tropu koksnes zāģmateriālu imports, saskaņā ar Spānijas Kokmateriālu importētāju asociācijas (AEIM) statistikas datiem, 2012.gada pirmajos sešos mēnešos Spānijā samazinājās par 38% līdz 29,6 tūkst.m3 (16,7 miljonu eiro vērtībā/ -33%). Tostarp no Āfrikas kokmateriālu imports samazinājās par 28% līdz 21,3 tūkst.m3.

No Latvijas straujš skujkoku zāģmateriālu eksporta samazinājums uz Spāniju bija vērojams jau pērn, kad gada pirmajā pusē piegādes apjomi samazinājās par 60%. Šā gada pirmajos sešos mēnešos, saskaņā ar Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes datiem, no Latvijas skujkoku un lapkoku zāģmateriāli uz Spāniju piegādāti tikai 323,2 tūkst. latu vērtībā.

 

Raksts:”Spanish softwood lumber imports down 24% in H1″, žurnāls “EUWID”, publ. 05.11.2012

Avots:www.euwid-wood-products.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *