Atjaunojamo energoresursu nozares attīstībai nepieciešama prognozējamība

Eiropas Parlamenta deputāta Krišjāņa Kariņa 9.novembrī organizētā diskusija “Enerģētikas politika Latvijā un Eiropā – attīstības scenāriji Latvijas interesēs” pulcēja ap 100 nozares pārstāvjus un ekspertus. Diskutējot par Latvijas enerģētikas politikas ilgtspējīgu attīstību, semināra dalībnieki atzina, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem ir pārlieku lielā atkarība no Krievijas energoresursiem un prognozējamības trūkums atjaunojamo energoresursu politikā.

Eiropas Savienības atjaunojamo energoresursu politika ir skaidri noteikta “ES 2020” stratēģijā, kamēr Latvijā šīs nozares attīstību raksturo iekšējās pretrunas un neskaidrības. Atklājot diskusiju, K. Kariņš uzsvēra, ka Latvijas energoatkarība no Krievijas resursiem ne tikai kavē mūsu valsts tautsaimniecības attīstību, bet ir arī nacionālās drošības jautājums. Latvija, kā zināms, 100% visas dabasgāzes importē no Krievijas. Katru dienu Latvija maksā aptuveni 1 miljonu latu Krievijas tautsaimniecībai par izmantoto gāzi. Tā ir nauda, kas attīsta Krievijas, nevis Latvijas ekonomiku. “Atjaunīgie energoresursi ir veids, kā attīstīt mūsu pašmāju enerģijas ražotājus un stiprināt Latvijas tautsaimniecību, kā arī veicināt mūsu valsts energoneatkarību. Taču šīs nozares potenciāls šobrīd netiek pilnībā izmantots,” norādīja K. Kariņš.

Diskusijas dalībnieki vienojās, ka galvenie izaicinājumi enerģētikas nozarē Latvijā pašlaik ir skaidrība par valsts atbalstu atjaunojamiem energoresursiem, jaunu jaudu attīstīšana, vietējo atjaunojamo energoresursu īpatsvara palielināšana un energoefektivitātes uzlabošana. To visu darot, jāatceras arī par reģionālo un vietējo pārvades tīklu stiprināšanu, saslēdzoties ar citām ES valstīm un radot iespēju uzņemt tīklā no atjaunojamiem energoresursiem ražoto elektrību, kā arī eksportēt pārpalikušo enerģiju.

Diskusijā “Enerģētikas politika Latvijā un Eiropā  – attīstības scenāriji Latvijas interesēs” piedalījās EP deputāts Krišjānis Kariņš, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Gatis Ābele, AS “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs, Latvijas Bioenerģijas asociācijas valdes loceklis Edgars Vīgants, Latvijas Biogāzes asociācijas pārstāvis Mārtiņš Niklass, “Providus” enerģētikas pētnieks Reinis Āboltiņš, u.c. enerģētikas nozares pārstāvji un eksperti.

 

Raksts:”Atjaunīgo energoresursu nozares attīstībai nepieciešama stabilitāte un prognozējamība”, Latvijas Nacionālais Biznesa portāls “Bizness.lv”, publ. 9.11.2012.

Avots: www.bizness.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *