Austrālijā ieviests nelegālās koksnes importa un tirdzniecības aizliegums

Visā pasaulē pieaugot pieprasījumam pēc koksnes un tās izstrādājumiem, strauji aug arī to tirdzniecības apmēri, kā rezultātā daudzās koksnes ražotājvalstīs nelegālā mežizstrādē iegūtas koksnes tirdzniecība veido ļoti lielu daļu no kopējā koksnes tirdzniecības apjoma.

Pievienojoties ASV un Eiropas Savienībai cīņā pret nelegālo mežizstrādi un nelikumīgi iegūto kokmateriālu tirdzniecību, kas pēc Starptautiskās Kriminālpolicijas organizācijas (Interpola) aplēsēm pasaules tirgū svārstās robežās no 30 līdz 100 miljardiem ASV dolāru gadā, Austrālijas parlaments pieņēmis likumus, kas paredz nelikumīgi iegūtas koksnes importa un tirdzniecības aizliegumu. Saskaņā ar Pasaules Bankas 2011. gada pētījumu „Justice for Forests”, divas trešdaļas no tropu koksnes ražojošajām valstīm pasaulē, nelegālo mežizstrādātāju dēļ zaudē vismaz pusi no saviem resursiem. Dažās jaunattīstības valstīs nelikumīgās mežizstrādes īpatsvars sasniedz pat 90%. Daudzas no šīm valstīm, piemēram, Indonēzija, Jaungvineja un Zālamana Salas, koksni un tās izstrādājumus lielos apjomos piegādā uz Austrāliju.

Lai ierobežotu nelikumīgā mežizstrādē iegūtas koksnes ieplūšanu Austrālijas kokmateriālu tirgū, piecu gadu garumā tapušie noteikumi paredz, ka koksnes importētājiem obligāti jāveic no ārvalstīm piegādātās koksnes un tās izstrādājumu audits. Par likumpārkāpumiem paredzēti naudas sodi un cietumsods ar nelegālās preces konfiskāciju.

“No nelegālās koksnes tirdzniecības ieguvējs nav neviens. Tā veicina nevienlīdzīgu konkurenci, nelegālo nodarbinātību, apdraud kokrūpniecības industriju un meža ekosistēmas,” uzsvēris Austrālijas Mežsaimniecības ministrs Džo Ludvigs (Joe Ludwig). Austrālijā ik gadu nelegālie kokmateriāli tiek ievesti vairāk nekā 4,12 miljardu ASV dolāru apjomā, kas ir aptuveni 10% no visa kokmateriālu importa. Savukārt globālā mērogā nelegālās mežizstrādes radītie sociālie un ekoloģiskie zaudējumi gadā novērtēti vidēji 60 miljardu ASV dolāru apmērā. Augsta riska pakāpe, ka kokmateriāli gatavoti no nelikumīgi iegūtas koksnes, ir tādiem koka izstrādājumiem kā dārza mēbeles, terases dēļi (dekings) un saplāksnis, kas gatavots no tropu lapu koku sugām, norāda vides aizsardzības organizācija “Greenpeace”. Tā kā tropu mežu platības pasaulē strauji sarūk, gan vides organizācijas, gan daudzu valstu valdības un kokrūpniecības pārstāvji uzstāj uz nepieciešamību ar atbilstošu likumu ieviešanu risināt šo problēmu un izskaust nelegālās koksnes tirdzniecību. Juridiskām personām par nelegāli izcirstas koksnes importēšanu vai šādas koksnes apstrādi maksimālais paredzētais sods, saskaņā ar Austrālijas jaunajiem likumiem, ir piecu gadu cietumsods un naudas sods 275 000 ASV dolāru apmērā (privātpersonām – 55 000 dolāru apmērā).

Jau ziņots, ka 2013. gada 3. martā spēkā stāsies Eiropas Parlamenta un Padomes 2010. gada 20. oktobra Regula (ES) Nr. 995/2010, kas nosaka pienākumus kokmateriālu tirgotājiem, lai izvairītos no nelegālās koksnes tirdzniecības Eiropas Savienības tirgū. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, ES valstīs būs aizliegts ievest konkrētus koksnes produktus, ja nebūs akceptēta to izcelsmes legalitāte. Importētājiem vajadzēs pašiem nodrošināt ievestās koksnes legalitāti, ko piegādās ES valstīs. Ar šo regulu ES beidzot ir panākusi attīstību, jo tajā tiek uzsvērta to tirgus dalībnieku atbildība, kuri ir iesaistīti koksnes laišanā ES tirgū. Šis Eiropas Komisijas priekšlikums ir nepieciešams, lai cīnītos pret mežu izciršanu un nelikumīgu mežizstrādi, nosakot stingrus noteikumus kokmateriālu tirdzniecībā, palīdzētu aizsargāt mežus un bioloģisko daudzveidību, mazinātu klimata pārmaiņu ietekmi un ievērotu to cilvēku tiesības, kuri ir atkarīgi no mežu resursiem.

 

Raksts:”Australia passes illegal logging laws, joins EU, U.S.”, Reuters, publ. 19.11.2012.

Avots:www.reuters.com

www.norbord.co.uk

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *