Koksnes un tās produktu cenu tendences pasaules tirgū 2012.gada 3.ceturksnī

Vairākos pasaules reģionos vasaras sezonā samazinoties pieprasījumam pēc zāģmateriāliem, zāģbaļķu cenu lejupslīde šajā laikā periodā turpinājās. Globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss (GSPI) turpināja samazināties jau piekto ceturksni pēc kārtas, 2012.gada trešajā ceturksnī noslīdot līdz atzīmei 81,94 ASV dolāri par kubikmetru. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni, indekss  pazeminājās tikai par 1,1%. Tas ir mazākais ceturkšņa kritums kopš 2011.gada otrā ceturkšņa, kad skujkoku zāģbaļķu cenu indekss, sasniedzot jaunu visu laiku rekordu – 92,27 ASV dolārus par kubikmetru, sāka nepārtraukti pazemināties. Šobrīd zāģbaļķu cenas ir līmenī, kāds bija vērojams pirms diviem gadiem.

Kokšķiedru cenas vietējā valūtā pazeminājās lielākajā daļā Wood Resource Quarterly apzinātajos pasaules reģionos. ASV dolāru izteiksmē gan koksnes cenas trešajā ceturksnī pazeminājās salīdzinoši mazāk – vājā dolāra vērtības dēļ attiecībā pret citu valūtu kursiem. Skujkoku šķiedru cenu indekss (SFPI) dolāru izteiksmē ceturkšņa laikā pazeminājās par 0,5% – līdz 100,05 dolāriem par žāvētas produkcijas tonnu. Tas ir kritums jau piekto ceturksni pēc kārtas, un šobrīd šis indekss ir par 8,7% zemāks nekā 2010.gada sākumā. Viskrasāk skujkoku šķiedru cenu indekss trešajā ceturksnī pazeminājās ASV ziemeļrietumos, Vācijā un Krievijā. Turpretī lapkoku šķiedru cenas atsevišķos pasaules reģionos sāka paaugstināties, kā rezultātā lapkoku kokšķiedru cenu indekss (HFPI) uzrādīja pirmo pieaugumu pēdējo 12 mēnešu laikā. Kopš 2012.gada otrā ceturkšņa šis indekss pieaudzis par 1,56 dolāriem līdz 106,44 dolāriem par žāvētas produkcijas tonnu. Lapkoku šķiedru cenu indekss visvairāk paaugstinājies Krievijā, Kanādas austrumu daļā un Brazīlijā.

Celulozes tirgū pēc nepārtraukta krituma kopš 2012.gada vasaras iezīmējušās pozitīvas tendences. Šīs produkcijas kravu pārvadājumi trešajā ceturksnī palielinājās par 11%.

Neskatoties uz vājāku pieprasījumu zāģmateriālu tirgos, sešas no desmit pasaulē lielākajām zāģmateriālu eksportētājvalstīm šogad veikušas lielākas kravu piegādes nekā gadu iepriekš. Līdz ar būvniecības aktivitātes atjaunošanos dzīvojamo māju sektorā ASV, Ziemeļamerikā zāģmateriālu ražošanas apjomi palielinājušies jau trešo ceturksni pēc kārtas. Tajā pašā laikā skujkoku zāģmateriālu piegādes uz Ķīnu šā gada septembrī samazinājās jau ceturto mēnesi pēc kārtas, sastādot tikai1,14 miljonus kubikmetru, kas ir par 14% mazāk nekā 2011.gada septembrī. Uz Japānu zāģmateriālu eksports no Ziemeļamerikas ceturkšņa laikā samazinājās par 8,1% līdz 1,5 miljoniem kubikmetru, kas ir mazākais uz šo valsti piegādātais apjoms kopš 2010.gada pirmā ceturkšņa. Skandināvijas valstīs šogad trešajā ceturksnī tika saražots mazāk zāģmateriālu nekā attiecīgajā laika periodā 2010. un 2011.gadā.

Kas attiecas uz koksnes biomasas tirgu, būtiski palielinājies granulu eksports no ASV dienvidiem uz Eiropu, un Lielbritānija īsā laika periodā šogad kļuvusi par vienu no lielākajām kurināmo koksnes granulu importētājvalstīm pasaulē.

 

Raksts:”The Global Forest Industry in the 3Q/2012″, Forest industry consulting firm “Wood Resources International LLC”, publ. 21.11.2012.

Avots:www.woodworkingnetwork.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *