Mežsaimnieki iepazīstas ar jaunajām ražotnēm Madonas novadā

Meža konsultāciju pakalpojumu centra rīkotā semināra “Enerģētiskā koksne – ieguvums īpašniekam, mežam un sabiedrībai” ietvaros interesentiem 13. novembrī bija iespēja apmeklēt arī topošo biomasas koģenerācijas staciju un presētu koka bloku ražotni Bērzaunes pagasta Sauleskalnā.

Ar privāto mežu īpašniekiem tikās SIA “RDN” resursu iepirkuma daļas vadītājs Uģis Dombrovskis un ražošanas vadītājs Gints Radziņš. Iepazīstinot ar īstenojamo projektu “Ražotnes izveide EPAL presētu koka bloku ražošanai no mazvērtīgās koksnes” un topošo koģenerācijas staciju, tika uzsvērts, ka ražošanas vajadzībām būs nepieciešama koksne. Lai nodrošinātu pilnu ražošanas ciklu, presētu koka bloku ražošanai būs vajadzīgs 4,5 tūkst. kubikmetru malkas un kurināšanai – 10 000 kubikmetru šķeldas mēnesī. Tāpēc meža īpašnieki izrādīja interesi par kvalitātes prasībām resursiem, cenām, potenciālās sadarbības nosacījumiem.

Arī Uģis Dombrovskis apstiprināja: – SIA “RDN” ir ieinteresēta sadarbībā ar piegādātājiem. Jau ir noslēgti daži līgumi, bet esam atvērti sarunām ar piegādātājiem. Resursi ir vajadzīgi visu gadu, un mums nebūs sezonālu svārstību iepirkumā. Gints Radziņš piebilda, ka produkta ražošanai var izmantot jebkuru koksni. – Ja blakus ir koģenerācijas stacija, tad mēs būsim klients, kas patērēs daudz siltuma, turklāt visu gadu, jo tas būs vajadzīgs koksnes žāvēšanai. Lai saražotu siltumu, malkas ekvivalents būs liels. Kurināšanai der gan zaru šķelda, gan malkas šķelda, citi biomateriāli.

Lai ražotu koka klučus paletēm, tiks izmantoti koksnes atlikumi – skaidas. Mizošanas tehnoloģija būs tāda pati kā celulozes rūpnīcās. Ražotnes paredzamā jauda – ap 4500 kubikmetru presēto koka bloku mēnesī.

Abu ražotņu izveidē ieguldīti aptuveni 20 miljoni eiro, kas ir vienas no lielākajām Madonas novadā veiktajām investīcijām. Tostarp 14,8 miljonu eiro lielu aizdevumu projekta īstenošanai piešķīrusi AS “Latvijas Krājbanka”. Jaunajā ražotnē taps Latvijā inovatīva produkcija – no mazvērtīgās koksnes (zāģētavu koksnes atlikumiem, koksnes biomasas), tiks ražoti presēti koka bloki, kurus tālāk izmantos palešu ražošanā. EPAL sertificētie presētie koka paliktņi esot pieprasīta produkcija Eiropas tirgū un tās pievienotā vērtība esot par aptuveni 50% augstāka nekā koksnes granulām, kas parasti tiek ražotas no mazvērtīgās koksnes. Tāpēc saražotā produkcija nonāks ne tikai Latvijas tirgū, bet arī tiks eksportēta uz Lietuvu, Igauniju, Poliju un Vāciju.

Ražotnē uzstādītas Itālijas ražotāja “IMAL” patentētās tehnoloģiskās iekārtas. Ar šādām tehnoloģijām apgādātas rūpnīcas Eiropā atrodas vēl tikai divās valstīs – Īrijā un Portugālē. Savukārt atlikusī aizdevuma summa izlietota siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanas koģenerācijas stacijas izveidē, jo presēto koka bloku ražotnei nepieciešams siltums koksnes skaidu kaltēšanai. Kopējā stacijas jauda būs 10 MW, no kuriem siltuma ražošanas jauda būs 8 MW. Aptuveni 6 MW tiks izmantoti rūpnīcas vajadzībām, bet ar atlikušo 2 MW palīdzību Bērzaunes pašvaldības Sauleskalna ciemata iedzīvotāji saņems ziemā apkuri un silto ūdeni visa gada garumā.

Presēto koka bloku ražošanas ceha izveidei, ar mērķi veicināt jaunāko tehnoloģiju pārnesi no ārvalstīm uz Latviju, attīstīt uzņēmuma darbību un paaugstināt tā konkurētspēju Eiropā, SIA “RDN” bija pieteikusies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmā “Augstas pievienotās vērtības investīcijas”, kā rezultātā ERAF finansējums saņemts 19,80% apmērā no attiecināmajām izmaksām.

 

Raksts:”Mežsaimnieki iepazīstas ar topošo ražotni”, portāls “estars.lv”, publ. 16.11.2012.

Avots:http://www.estars.lv/raksti/4/18852

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *