Ar dāvanām uz melno uzvalku valsti

SIA “Arbo” tirdzniecības direktors EDMUNDS DOMKINS nupat atgriezies no Japānas, kur ne tikai stiprinātas biznesa sadarbības iespējas kompānijas labā, bet arī gūti bagāti iespaidi par šo valsti un tās iedzīvotājiem.

 

Kāds bija galvenais Japānas apmeklējuma mērķis?

– Tas bija biznesa komandējums. Mūsu sadarbības partneris bija ielūdzis „Arbo” ar savu produkciju piedalīties Japānas mājbūvniecības izstādē. Tur bija mūsu klienta stends, un viens no stenda eksponātiem bija mūsu produkts – bīdāmās durvis.

 

Kāpēc tieši bīdāmās durvis interesē japāņus?

– Japānas teritorija nav liela, bet iedzīvotāju ir ļoti daudz. Tāpēc tur katrs kvadrātmetrs ir vērtē un bīdīšanas princips būvniecībā šajā valstī ir ļoti, ļoti populārs – tās ir bīdāmās sistēmas gan skapjiem, gan iekšdurvīm un ārdurvīm, arī logi bīdās, nevis veras uz iekšu vai āru. Mūsu piedāvājums ir ārējās sienas durvis – bīdāmās durvis uz terasi vai balkonu.

 

Vai ir viegli strādāt ar Japānu?

– Viņu kultūra – ticība, ēdiens, biznesa modelis un etiķete – ir ļoti atšķirīga un specifiska. Daudzi prasa, vai ir vērts strādāt ar šo valsti. Protams, jā, bet ‘zaļiem gurķiem’ viennozīmīgi nerekomendējam to darīt. Ir jābūt spēcīgam pamatam. „Arbo” ieguvums ir pieredze Skandināvijas valstīs un Anglijā. Iepriekšējās pieredzes atsauksmes japāņiem ir ļoti svarīgas.

 

Kas ir SIA „Arbo” klients?

– Mūsu klients ir tirdzniecības kompānija, tātad starpnieki. Viņiem ir ļoti svarīgi savam gala klientam aizvest un parādīt – tas ir Edmunds no Ventspils, viņš ir tas, kura pārstāvētā kompānija ražo durvis, kuras tu nopirki. Viņiem ir ļoti svarīgi iegūt personīgo saikni, nodibināt attiecības, saņemt personīgo vizītkarti. Viņu ieinteresētība ir patiesa. Ja zina, ka cilvēks ieradīsies no Latvijas, tad būs par to iepriekš palasījuši, tikšanās laikā uzdos jautājumus par Latviju. Šādas biznesa tikšanās atšķirībā no Skandināvijas vai Anglijas Japānā tiek vērtētas ļoti augsti. Un tev ir jābūt gatavam, pareizi saģērbtam un obligāti ar labām dāvanām.

 

Kāpēc tik tālai un bagātai zemei interesē mūsu ražotās durvis?

– Viņiem meži ir, bet valsts ir kalnaina. Tādējādi apstrādes process ir sarežģīts un arī dārgāks nekā mūsu platuma grādos. Mēs gatavojam no priedes, viņiem izplatītāks ir ciedru koks. Ziemeļu priede ir ļoti labs koks un salīdzinoši lētāks resurss nekā viņiem uz vietas. Japānā ļoti augsti kotējas Zviedrija, viņu produkti un pieredze. Ļoti populāras ir zviedru mēbeles, mājas. Ja esi nopircis zviedru māju, esi turīgs. Interesanti, ka „Arbo” ar šo japāņu klientu netieši strādā jau pirms 15 gadiem. Kad vēl bijām mazs Popes uzņēmums, mēs līmējām koka brusas zviedru logu ražotājam, kurš tos veda uz Japānu. Tieši tam, kas šobrīd no mums pērk bīdāmās durvis. Viņiem zaļā Skandināvija ir ļoti populāra, un viņi ir informēti, ka zaļais zelts ir izplatīts arī Baltijas valstīs. Viņi zina, ka pie mums var dabūt to pašu, turklāt lētāk un varbūt pat labāku nekā pie zviedra.

 

Tātad mums paveras lielas perspektīvas?

– Tā ir apjomu valsts, viņi iepērk konteineriem, nevis paletēm. Pozitīvi, ka viņiem daudz kas ir standartizēts – logi un durvis ir standarta lieluma. Tas logs, kas ir Tokijā, derēs arī Kobē. Standartizētus produktus ir ļoti izdevīgi pārdot. Mums jāražo nevis daudzi izmēri, bet, piemēram, trīs un lielos apjomos.

 

Kā veidosies turpmākā sadarbība?

– Lēmumu pieņems augstākais gals. Japānā ir izteikta lineārā biznesa vide. Es kā pārdošanas direktors varu runāt ar sava līmeņa cilvēkiem. Nav kā Anglijā vai Skandināvijā, kur varu apsēsties pie sarunu galda ar pašu augstāko vadītāju. Japānā tā nenotiks. Tagad janvārī pie mums uz Ventspili brauks delegācija no Japānas. Tā būs lielas mājbūves kombināta vadība, kas tiksies ar mūsu uzņēmuma vadību. Viņi grib redzēt mūsu ražotni, ražošanas procesu. Viņiem ir ļoti svarīgs šis personīgais kontakts – lai pārliecinātos, ka var uzticēties.

 

Vai par Fukušimas atomreaktora avāriju Japānā vēl runā?

– Fukušima ir būtiski mainījusi dzīvi Japānā. Valstī sākušās diskusijas par kodolenerģiju. Viņiem – zemestrīču valstī – ir daudz reaktoru, kas ir dzīvas kodolbumbas. Citi saka: taisām to visu ciet uz dzīvojam zaļi. Varbūt Latvijā to izdarīt varētu, bet Japānā ar 130 miljoniem iedzīvotāju tas nav iespējams. Elektrības patēriņš tur ir milzīgs. Bet var rīkoties līdzīgi kā Ventspilī, kur siltina mājas, veido pasīvās ēkas, kas tērē mazāk elektrības un siltuma. Ja to dara viens cilvēks, tas nekas nav, bet, ja to dara visa kopiena, tad ietaupījums ir liels. Un Japāna uz to iet. Arī mūsu produkts, ko viņi iepērk, ir zemās enerģijas bīdāmās durvis ar trīs stiklu pakešu logiem. Zemās enerģijas produktu joma šajā valstī attīstīsies, jo tas ir veids, kā ietaupīt resursus. Un „Arbo” ir milzīga pieredze šajā lauciņā.

 

Intervija laikrakstam “Ventas Balss”, publ. 03.12.2012.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *