“Valmieras mēbeles” tirgū pozīcijas notur ar inovatīvu uzņēmējdarbību

SIA “Valmieras mēbeles” ir lielākais no skaidu un MDF plātnēm gatavoto finierēto mēbeļu ražotājs Latvijā. Uzņēmumā strādā vairāk nekā 100 cilvēki un tā 2011. gada apgrozījums pārsniedza 2,6 miljonus latu. Par inovatīvu uzņēmējdarbību SIA “Valmieras mēbeles” pērn februārī nominētas arī meža nozares gada balvai “Zelta čiekurs”.

Kā uzskata uzņēmuma vadītājs Artis Petrovics, inovācijas būtībā ir ne tikai modernas iekārtas un jauni produkti, bet arī racionāli darba paņēmieni. “Jebkura mēbele ir konstrukcija, kas sastāv no detaļām. Detaļām jābūt arī tādām, lai tās būtu iespējams ērti ražot un līdz ar to arī izmaksas būtu mazākas. Tāpēc mēs ļoti domājam par to, lai ar savā rīcībā esošajām iekārtām visas mēbeļu detaļas varētu izgatavot pēc iespējas ērti un ātri. Jebkurā situācijā mēs cenšamies atrast pareizāko risinājumu, veidu, kā to detaļu uztaisīt. Tas dod labus rezultātus,” savu inovācijas filozofiju pamato A. Petrovics.

Tam, kāda būs mēbeļu kvalitāte, liela nozīme arī tehnoloģijām. Tāpēc regulāri tiek domāts par tehnoloģisko iespēju uzlabošanu. Kā jaunākās šobrīd iegādātas divas jaunas slīpmašīnas. Tās šobrīd ir pašas modernākās Latvijā un ir ērti apkalpojamas. Slīpējums ir ļoti kvalitatīvs, bet risks kaut ko sabojāt – minimāls. Mēbeļu fabrikā ir arī moderna, ar datoru aprīkota plātņu griezējiekārta, tajā, ievadot attiecīgus datus, mašīna pati izrēķina, kā visekonomiskāk sagriezt loksnes, lai no tām iegūtu pēc iespējas vairāk detaļu. Ražotnē izmanto bezatkritumu tehnoloģiju. Koksnes atliekas, mizas, koksnes putekļi un nekvalitatīvā koksne – siltumenerģijas ražošanai.

Ražojot mēbeles, domāts arī par vides un cilvēku drošību. Tāpēc darba procesā pārsvarā tiek izmantoti videi un cilvēka veselībai nekaitīgie apdares materiāli un ultravioletās cietēšanas un žāvēšanas paņēmieni. Valmieras rūpnīca ir viena no nedaudzām mēbeļu ražotnēm Latvijā, kas ieguvusi FSC sertifikātu.

Mēbeļu rūpniecībā mode spēlē ļoti lielu lomu. Lai noturētos tirgū, tai visu laiku jāseko. Tāpēc uzņēmums “Valmieras mēbeles” regulāri seko mēbeļu aktualitātēm visā pasaulē. Kas šobrīd modē? “Lai cik tas būtu skumji, pēdējo divu gadu laikā pasaulē modē aizvien vairāk nāk ar dažādiem sintētiskiem materiāliem, arī melamīnu pārklātas, no skaidu vai MDF plātnēm ražotas mēbeles. Aizvien vairāk un vairāk pircēji no masīvkoka un ar dabiskiem materiāliem pārklātām mēbelēm pāriet uz dažādiem laminātiem,” novērojis A. Petrovics. “Tāpēc laminātus aizvien vairāk ražojam arī mēs. Te nav runas par to, ka mēs skrietu modei līdzi, ja šādas tendences pasaulē valda, mums tās jāņem vērā. Mūsdienās ar melamīnu pārklātas plātnes izskatās tik dabiskas, ka ir grūti tās atšķirt no īsta koka.” Protams, lamināta mēbelēm pievienotā vērtība ir mazāka, jo rūpnīca iepērk jau gatavas plātnes, safrēzē tās, aplīmē maliņas un iestrādā mēbeļu salikšanai nepieciešamās detaļas. Darbietilpīgais finierēšanas process atkrīt.

SIA “Valmieras mēbeles” sekmīgi sadarbojas ar nozares mācību iestādēm un zinātniskajām institūcijām. Uzņēmumā tiek nodrošinātas prakses vietas studentiem no augstskolām un profesionāli tehniskajām skolām. Uzņēmums aktīvi sadarbojas ar Nodarbinātības valsts aģentūras Valmieras filiāli, nodrošinot prakses vietas un apmācot jauniešus un bezdarbniekus. Visvairāk priecē tas, ka ražotnē beigusies kadru mainība un kolektīvs nostiprinājies: “Pirms gadiem es rūgti jokoju, ka pēc taisnības mums būtu jāpiešķir arī profesionālās skolas statuss, jo treknajos gados bija tā – kolīdz darbinieks pie mums bija apsildījis degunu un cik necik apguvis darba iemaņas, tā pacēla cepuri un devās uz vietu, kur maksāja vairāk. Tā tas notika visā Latvijā. Labi, ka tomēr izdevās saglabāt uzņēmuma pamatkodolu.”

Vai Latvijā lielākās finierēto mēbeļu rūpnīcas zīmols ar laiku varētu kļūt atpazīstams arī ārvalstu tirgos? A. Petrovics: “Droši vien tas ir katra ražotāja sapnis. Šobrīd klienti pasūta mums mēbeles, izsakot savas vēlmes. Mēs izstrādājam to dizainu un konstrukciju. Pēdējā laikā tieši pie dizaina izveides mēs strādājam aizvien cītīgāk un varam piedāvāt klientiem mēbeles, kuru dizainu pilnībā esam veidojuši paši.”

No 2004. gada uzņēmums SIA “Valmieras Mēbeles” pieder SIA “Daiļrade Koks”. Lielākie Valmierā ražoto mēbeļu pircēji ir Somijā, Vācijā, Austrijā, Holandē, Zviedrijā un Norvēģijā.

 

Raksts: “Valmieras mēbeles pieprasītas pasaulē”, Anita Jaunbelzere, 2012

Avots: “Meža gadagrāmata 2013”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *