Valsts prezidents pauž atbalstu Valsts meža dienesta darba apstākļu uzlabošanai

Otrdien, 8.janvārī pēc Valsts prezidenta Andra Bērziņa iniciatīvas notika Prezidenta saruna ar Valsts meža dienesta (VMD) vadītāju Andi Krēsliņu, kuras laikā tika pārrunāti VMD uzdevumi 2013.gadā un dienesta sniegto publisko pakalpojumu pieejamība reģionos, VMD finanšu resursu nepietiekamība un mežu ugunsdrošības problēmas, kā arī jautājumi, kas saistīti ar plēsēju skaita regulēšanu Latvijas mežos.

Valsts prezidents pauda viennozīmīgu atbalstu VMD darbībai un pamatuzstādījumiem, veicot tā pilnvarās noteiktos uzdevumus, kā arī apliecināja atbalstu centieniem sasniegt atbilstošu valsts budžeta dotācijas apjomu, kas 2013.gadā samazināta par 0,9 milj. latu un neatbilst nepieciešamajam darba apjomam, konkrēti skarot meža uguns apsardzību. Abas puses bija vienisprātis, ka nepietiekams nodrošinājums tieši ugunsdrošības jomā var izvērsties par lielu bīstamību ne tikai mežiem, bet arī cilvēkiem sausu vasaru un paaugstinātas ugunsbīstamības sezonu laikā. Tādēļ Valsts prezidents apliecināja savu papildus iesaistīšanos šī jautājuma risinājumu meklējumos jau tuvākajā sarunā ar Ministru prezidentu V.Dombrovski.

Pēc Valsts meža dienesta informācijas visvairāk meža ugunsgrēki bija izcēlušies 2006.gadā, kad to skaits sasniedza 1 929, bet mežsaimniecībai nodarīto zaudējumu summa bija gandrīz divi miljoni latu. 2011.gadā mežsaimniecībai nodarīto zaudējumu summa bija 42 400 latu. Vienlaikus VMD vadītājs informēja par dienesta strukturālajām izmaiņām, kā arī būtisko finansējuma samazinājumu ekonomiskās krīzes iespaidā, kas VMD ir bijis lielāks nekā vidēji valstī. Rezultātā dienestā notikušas ievērojamas strukturālas izmaiņas, kas skārušas gan mežziņu darba apjoma pieaugumu, vienlaikus saņemot meža nozarē nekonkurētspējīgu atalgojumu, gan pakalpojumu pieejamības samazināšanos, it īpaši mazāko meža zemju platību īpašniekiem.

Sarunā puses skāra arī jautājumus, kas saistīti ar Medību likuma izmaiņu virzību Saeimā, kā arī konkrēti skāra vilku un lūšu populācijas ierobežošanas iespējas, kas atsevišķos Latvijas reģionos apdraud lauku saimniecības un mājdzīvniekus. Valsts prezidents un VND vadītājs bija vienisprātis par to, ka medību resursu pārvaldīšana nepieciešama ne tikai, lai nodrošinātu pieprasījumu pēc medībām, bet arī, lai līdzsvarotu savvaļas sugu aizsardzības, medību resursu izmantošanas un citu zemes lietošanas veidu, īpaši mežsaimniecības un lauksaimniecības, intereses.

Sarunas noslēgumā tika pārrunāta arī meža nozares izglītības nozīme Latvijā attiecībā uz augstākās un speciālās izglītības iegūšanas iespējām, kas šobrīd ir salīdzinoši samazinājušās un nav pietiekamas.

 

Raksts: “Valsts prezidents pauž atbalstu Valsts mežu dienesta darba apstākļu uzlabošanai”, Latvijas Valsts prezidenta kanceleja, publ. 08.01.2013

Avots:www.president.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *