Līdz 2020.gadam biomasas patēriņš enerģijas ieguvē Eiropā trīskāršosies

Ņemot vērā dažādās atbalsta sistēmas, kuru ietvaros tiek subsidēta videi draudzīgu energoresursu izmantošana, Eiropā pieprasījums pēc koksnes granulām elektroenerģijas ražošanā līdz 2020.gadam varētu palielināties vairāk nekā trīs reizes, informē starptautiskā ziņu aģentūra “Reuters”.

Salīdzinājumā ar fosilajiem kurināmajiem (akmeņoglēm, naftas produktiem un gāzes), koksnes granulas to pareizas sadedzināšanas procesā kaitīgos izmešus praktiski nerada, tāpēc šis kurināmais var kļūt par būtisku elementu ekoloģiskās politikas realizācijā. Tajā pašā laikā tik straujš pieprasījuma kāpums pēc koksnes biomasas vienlaicīgi rada arī bažas par šo resursu pieejamību ilgtermiņā, kā arī faktu, ka to patēriņš, visticamāk, pieaugs uz importa rēķina no tādām valstīm kā Brazīlija un Kanāda.

Lai sasniegtu uzstādītos mērķus attiecībā uz CO2 izmešu samazināšanu, vairākās Eiropas valstīs par biomasas izmantošanu elektrostacijās tiek piešķirtas subsīdijas. Finansiāli tiek atbalstīta galvenokārt koksnes granulu izmantošana, taču tāpat (pamatā Lielbritānijā, Ziemeļvalstīs un Nīderlandē) subsidēta tiek arī atsevišķu lauksaimniecības kultūraugu izmantošana elektroenerģijas ieguvē.

Eiropā pieprasījums pēc koksnes granulām no 8 miljoniem tonnu 2010.gadā pieaugs līdz 29 miljoniem tonnu 2020.gadā, prognozē viena no vadošajām biznesa konsultāciju firmām pasaulē „Bain & Company”. Turklāt aptuveni 66% no šī apjoma jeb 19 miljonus tonnu būs nepieciešams importēt no ārpus Eiropas valstīm, galvenokārt no Ziemeļamerikas, Krievijas un Brazīlijas. Jau tagad liela daļa no Eiropā patērējamo koksnes energoresursu tiek importēta. Jautājums ir, cik lielā mērā viss tiek likts uz vienas kārts, skaidro „Bain & Company” vadītājs. Respektīvi, veiksmīgas diversificētas enerģētikas politikas pamatā ir energoresursu avotu dažādība – sadarbība ar piegādātājiem no dažādiem pasaules reģioniem. Ja kādā no tirgiem rodas sarežģījumi, to spēj kompensēt lielākas piegādes no citiem reģioniem.

Pasaules tirgū līdz 2020.gadam no biomasas saražotās elektroenerģijas daudzums ik gadu pieaugs par aptuveni 9%. Aptuveni trešdaļu no šī pieauguma veidos Eirāzijas kontinentā un Eiropas Savienībā ietilpstošās valstis, savukārt Ķīna, Latīņamerika un Ziemeļamerika – atlikušo daļu. Ķīnā vien ikgadējais biomasas pieprasījuma pieaugums līdz 2015.gadam sasniegs 40%, un pēc 2020.gada – par 21%, prognozē „Bain & Company”. Lielākā daļa no energostacijās izmantojamās biomasas arī turpmāk būs koksnes granulas.

 

Raksts: “European biomass demand to more than treble by 2020”, Reuters, publ. 11.01.2013

Avots: uk.reuters.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *