Krievijas delegācija iepazīstas ar granulu tirgus situāciju Nīderlandē un Eiropā

Aizvadītā gada 10.decembrī Eiropas lielākajā ostā Roterdamā norisinājās konference, kuras laikā Krievijas biomasas kurināmā ražotāji, eksperti un konsultanti pārsprieda tālākās sadarbības iespējas ar Nīderlandes enerģētikas un tirdzniecības kompāniju pārstāvjiem.

Neskatoties uz to, ka Nīderlandes pārstāvji interesējās pamatā par koksnes biomasu, Krievijas pārstāvji centās pierādīt, ka arī kūdra ir atjaunojamais energoresurss. Taču tas ir pretrunā ar Eiropas Savienības politiku, saskaņā ar ko tikai koksnes izcelsmes granulas, kā arī no sēnalām, salmiem, niedrēm u.c. augājiem ražotas granulas var pretendēt uz atjaunojamo energoresursu statusu, par kuru izmantošanu energostacijās ES piešķir dotācijas.

Nīderlandes valdība gan nolēmusi pārtraukt piešķirt subsīdijas enerģētikas koncerniem par kombinētu ogļu un biomasas izmantošanu, kā rezultātā enerģijas ražotāji atkal gatavi pāriet uz 100% ogļu izmantošanu, kas ir divreiz lētākas nekā kurināmās granulas. Vēl grūti spriest, kā attīstīsies situācija, iespējams, pēc tādas vai citādas shēmas valdība tomēr turpinās subsidēt biokurināmā izmantošanu. Taču pagaidām, kā atzīmējuši daži pasākuma dalībnieki, novērojama krīze – praktiski visos Austrijas ostu termināļos samazinājušies pārkrauto granulu kravu apjomi.

Roterdamas osta ir lielākais jūras termināls Eiropā, kur tiek pārkrauta lielākā daļa no aizjūras valstīm ievesto koksnes granulu kravu. Kā skaidrojuši ostu darbinieki, vairāk vai mazāk krīze vērojama visā Eiropā, negatīvi atsaucoties uz biomasas kurināmā ražošanas nozari. Eiropas Savienībā netiek sasniegti pirms pāris gadiem nospraustie mērķi attiecībā uz biomasas izmantošanu. Turklāt pārrobežu partneriem, jo īpaši Krievijas ražotājiem, Eiropas biomasas patērētāji uzstādījuši ļoti augstas prasības kvalitātes ziņā. Tajā pašā laikā vietējās rūpnīcās tiek pārstrādāta diezgan zemas kvalitātes koksnes atliekas. Tā, piemēram, Krievijas delegācijas apmeklētajā Nīderlandes granulu rūpnīcā „Energy Pellets Moerdijk BV” no zāģskaidām un koksnes atliekām, kas rūpnīcas teritorijā maksā 80 eiro par tonnu,  tālākai realizācijai uz citām Eiropas valstīm gadā tiek saražoti 100 000 tonnu granulu ar pelnu saturu 1,5%.

Tāpat brauciena laikā apmeklēta šķidrās biodegvielas ražošanas rūpnīca „Neste oil”, elektrostacija „E.ON.” un torificēto granulu rūpnīca „Topell”. Kompānijas „Neste Oil” pārstāvji ziņojuši, ka jaunā biodīzeļdegviela BTL, kas kvalitātes ziņā pat pārspēj parasto dīzeļdegvielu, aktīvi jau tiek izmantota Somijā un citās Eiropas valstīs. Taču pilnīgu tās ieviešanu Eiropas transporta sektorā kavē atsevišķas ES direktīvas. Savukārt kompānija „E.ON.” paziņojusi, ka gatava sadarboties ar Krievijas granulu ražotājiem, kas Nīderlandes elektrostacijai ik gadu varētu piegādāt vairāk nekā 25 000 tonnu produkcijas.

Krievijas delegācijas pārstāji braucienu uz Nīderlandi kopumā atzinuši par noderīgu, jo radīts kopskats par situāciju tirgū un aktualitātēm pieprasījumā.

 

Raksts: “В Европе намечается кризис биотопливной отрасли, однако россияне помогут решить проблемы”, ИАА “Инфобио”, publ. 13.12.2012.

Avots: http://www.infobio.ru/news/1838.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *