Augstais pieprasījums Vācijas apaļkoksnes tirgū veicina tālāku cenu pieaugumu

Aizvadītā gada decembrī mežizstrādei nepiemēroto laika apstākļu ietekmē Vācijas ziemeļdaļā un valsts austrumos aizkavējās gan zāģēšanas darbi mežos, gan sagatavoto sortimentu piegādes. Nepietiekami sasalušās augsnes dēļ mežu īpašnieki dažkārt bija spiesti pārtraukt arī jau sagatavoto sortimentu izvešanu. Līdz ar pastāvīga ziemas sala iestāšanos, situācija mežizstrādes sektorā pakāpeniski sākusi normalizēties tikai janvāra vidū.

Patlaban šajā Vācijas reģionā notiekošo aktivitāti tirgū diktē pirms gadu mijas noslēgtie līgumi par skujkoku zāģbaļķu piegādi 2013.gada pirmajā ceturksnī un daļēji arī visa pirmā pusgada laikā. Tā kā 2012.gada pēdējā ceturksnī piedāvājums no privātā mežu sektora izrādījās krietni mazāks nekā tika cerēts un vairums koksnes pārstrādes uzņēmumu šobrīd pastiprināti interesējas par papildus piegādēm, tirgū realizēt lielākus zāģbaļķu un industriālās koksnes apjomus nebūs grūti. Pēc mežu īpašnieku un koksnes pārstrādātāju sniegtās informācijas, privātajā mežu sektorā nedaudz lielāka mežizstrādes aktivitāte vērojama tikai pēdējo 2 – 3 nedēļu laikā, pēc tam, kad paaugstinājušās koksnes pārdošanas cenas.

Nemainīgi ļoti augstā līmenī skujkoku zāģbaļķu cenas saglabājušās arī Vācijas dienvidu un rietumu reģionos. Un atsevišķos gadījumos tās pamazām turpina pieaugt, tā kā pieprasījums tirgū joprojām ir liels un ievērojami pārsniedz piedāvājumu. Par egles zāģbaļķu piegādēm 2013.gada pirmajā ceturksnī un atsevišķos gadījumos līdz pat jūlija beigām vairums mežu īpašnieku ar vietējām zāģētavām jau bija vienojušies līdz decembra vidum. Tādējādi cenas, kas 2012.gada pēdējā ceturksnī bija vēl aktuālas, jaunajos līgumos atkarībā no piegādes reģiona un bāzes cenas paaugstinātas par 1 – 3 €/m3. Turklāt tievo un vidējo dimensiju sortimentiem bija vērojams izteiktāks cenu pieaugums nekā baļķiem ar caurmēru virs 24 cm.

Īsi pirms gadu mijas Vācijas rietumu daļā slēgti arī vairāki līgumi par mehāniski bojātas un slimību inficētas industriālās skujkoku apaļkoksnes piegādi. Šo sortimentu segmentā cenu pieaugums bija vērojams jau novembra beigās – decembra sākumā. Atkarībā no bāzes cenas, bojātās industriālās skujkoku koksnes jaunās pārdošanas cenas ir par vidēji 2 – 3 €/m3 augstākas nekā tās, kas bija aktuālas līdz 2012.gada beigām. Par vairāku 10 000 m3 šādas kvalitātes papīrmalkas piegādi 2013.gada garumā Ziemeļreinas – Vestfālenes reģionālās mežsaimniecības noslēgušas līgumus gan ar granulu, gan koksnes plātņu un celulozes ražotājiem. Ar vienu granulu ražotāju noslēgtajā līgumā bojātas papīrmalkas cena pie meža ceļa sasniegusi pat 40 €/m3. Turklāt par FSC sertificētu koksni ražotājs piedāvājis piemaksāt 0.40 €/m3. Vienošanās par papildus piemaksām par FSC sertificētas koksnes piegādēm panākta arī ar plātņu ražotājiem. Ar celulozes ražotājiem noslēgtajos līgumos piegādes cenas paaugstinātas par 1 €/m3 līdz 22.50 €/m3.

 

Raksts: “Industry remains interested in deliveries of additional volumes”, magazine “EUWID”, publ. 23.01.2013.

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.4/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *