Miljonus vērtās kompetences centru programmas īstenošanā kārtējais šķērslis

„Juridiski kompetences centru (KC) darbība pēc apturēšanas 2011.gadā ir atjaunota, taču par to darbību ar pilnu jaudu tomēr šobrīd runāt diemžēl nevar,” atzīst Meža nozares kompetences centra (MNKC) direktors Valdis Egle. Jau vēstīts, ka centru veidošanai un pētniecībai līdz 2015.gadam no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) pieejami 37,37 miljoni latu. V. Egle uzsver, ka darbs pie septiņiem no deviņiem apstiprinātajiem MNKC projektiem turpinās. „Šobrīd Ministru kabineta noteikumi ir, pētījumi un visi pārējie darbi notiek, atskaites tiek aizpildītas, tomēr samaksa projektos iesaistītajiem pētniekiem no Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu naudas ir mēnešiem ilgi aizkavējusies, kā rezultātā konkursos izvēlētie pētnieki šobrīd īpaši nealkst nemitīgi ieguldīt savus līdzekļus darbu turpināšanā,” norada V. Egle. Viņaprāt pašreizējā situācija ir unikāla, jo valsts vēlas, lai būtu inovatīva un zinātņietilpīga ekonomika, un tam tiek piedāvāti pat jauni stimuli nākamajos gados, taču pašreizējā kompetences centru programmā ierēdņi ar savu darbu galā netiek.

Pēc V. Egles teiktā, kompetences centru programma, kurā tika apvienoti pētnieki, zinātnieki un uzņēmēji, jau no paša sākuma ‘buksējusi’ – sākotnēji aizkavējās programmas starts, tad izrādījās, ka ir bažas, ka ES šajā programmā iztērēto naudu neuzskatīs par atbilstoši iztērētu un valstij to nāksies segt no savas kabatas, un tika izstrādāti atbilstoši noteikumi, darbu veicējiem nākoties pieņemt nosacījumu maiņu spēlēs laikā, un nu – atkal kārtējais šķērslis. Tā kā kompetences centru sistēmu regulējošie normatīvi ir ļoti sarežģīti, vairāku pētījumu projektu īstenotāji nav bijuši ieinteresēti šādā izvēlē un arī nav gatavi gādāt lielāku finansējumu.

Jau ziņots, ka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētās Eiropas Savienības struktūrfondu programmas „Uzņēmējdarbība un inovācijas” apakšaktivitātes „Kompetences centri” ietvaros, ar mērķi paaugstināt komersantu konkurētspēju, veicinot pētniecības un rūpniecības sektoru sadarbību rūpniecisko pētījumu, jaunu produktu un tehnoloģiju attīstības projektu īstenošanā, pavisam tika nodibināti seši kompetences centri – pa vienam katrā prioritārajā Latvijas tautsaimniecības nozarē, tostarp arī meža nozarē. Jaunizveidotā Meža nozares kompetences centra (MNKC) darbība, kura  dibināšanā apvienojušies vadošie meža nozares uzņēmumi un zinātniskās institūcijas, saistīta ar koksnes produktu uzlabotu un inovatīvu īpašību attīstīšanu, kā arī meža resursu attīstību un pārvaldību.

 

Raksts: “Ar kompetences
centriem kā pa celmiem”, Māris Ķirsons, Sanita Igaune, publ. 31.01.2013.

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness” Nr. 22 (4427)

Papildus informācija: Latforin.info

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *