Par ES naudu Latvijā selekcionēta jauna kārklu šķirne ar lielāku biomasu

Reģistrēšanai Latvijas augu šķirņu katalogā pieteikta mežzinātnes institūtā “Silava” selekcionētā kārklu šķirne ‘Monika’. Tai ir daudzpusīgs pielietojums – gan apstādījumos, gan šķeldas ražošanai.

Sākums jaunajai šķirnei bija pirms desmit gadiem kādā ceļmalā atrastā kārklu cerā, atklāj selekcionāre Dagnija Lazdiņa. Toreiz ekspedīcijās vākti dažādi kārklu paraugi un no visiem atlasīti tie, kas veido skaistāku formu un ir ar lielāku biomasu. Visbiežāk enerģētiskās koksnes plantācijās izmanto klūgu kārklu klonus, taču jaunā šķirne ir villainzaru kārkls, kas zemāks un kuplāks.

“Šo sugu enerģētiskās koksnes plantācijās parasti stāda, lai, pirmkārt, vairotu bioloģisko daudzveidību, tas ir, laukā augtu dažādas sugas, otrkārt, šie kārkli ir ļoti skaisti, ar koši zaļiem dzinumiem,” skaidro D. Lazdiņa. “Šo kārklu var audzēt gan kā dekoratīvo, gan pēc tam arī nokurināt. Jo aug ātri un smuki. Reizi trijos četros gados tas ir pļaujams un šķeldojams.” Jaunā kārklu šķirne piemērota novākšanai ar moderno tehnoloģiju, kurā kārklus tin rullī līdzīgi kā sienu pļavā. ‘Monikai’ vairāk patīk kontinentālais klimats, tas nozīmē, ka kārklu šķirne būs piemērota audzēšanai arī Lietuvā, Vācijā.

Jaunais kārkls savu vārdu ieguvis, selekcionāriem sakot paldies Olaines kokaudzētavas vadītājai Monikai Martinovai, kura sniegusi lielu atbalstu enerģētisko kārklu popularizēšanai Latvijā. Arī šobrīd jaunā šķirne ir apskatāma tikai Olainē, jo to vēl piecus gadus nevar komercializēt, tas ir, laist tautās, jo tā izstrādāta Eiropas finansētā projekta ietvaros. Šī kārklu šķirne nebūs vienīgais jaunums šajā projektā, – zinātnieki radījuši arī jaunu miežabrāļa šķirni un daudzgadīgās lupīnas šķirni. Iespējams, pavisam drīz sevi pieteiks vēl viena jauna kārklu šķirne, klūgu kārkla un pelēkā kārkla krustojums.

 

Raksts: “Par ES naudu Latvijā selekcionēta kārklu šķirne”, Gundega Skagale, publ. 04.02.2013.

Avots: “Latvijas Avīze”, Nr.24 (4715)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *