Ienākumu pieaugums pašmāju mēbeļu tirgū atsver eksporta kritumu

Vietējā tirgus ienākumu pieaugums spējis atsvērt kopējo eksporta kritumu un pat nedaudz kāpināt kopējo apgrozījumu, liecina asociācijā “Latvijas mēbeles” ietilpstošo uzņēmumu apkopotie dati. Kopējais asociācijā ietilpstošo uzņēmumu neto apgrozījums salīdzinājumā ar 2011. gadu pērn pieauga par 3,9% jeb 1,4 miljoniem latu, neskatoties uz to, ka eksports šajā laikā saruka par 0,2 miljoniem latu  jeb 0,9%. Labs gads bijis mīksto mēbeļu ražotājiem – “Marks M”, SIA “Sencis”, AS “Elīza-K”, liekti līmēto detaļu ražotājam SIA “Dižozols plus” un dizaina mēbeļu ražotājam SIA “Arta telpa”.

“Pērn novērota unikāla situācija – atdzīvojās iekšējais tirgus, kas daudziem mēbeļu ražotājiem ļāva palielināt pārdošanas apjomus Latvijas tirgū. Taču daudzi eksportētāji nespēja noturēt 2011.gada pārdošanas ienākumus ārvalstu tirgos. Vēl citi, tieši pretēji, eksporta apjomus tikai vēl vairāk palielināja,” situāciju skaidro asociācijas izpilddirektors Andris Plezers. Paradoksālās situācijas skaidrojums slēpjas katra uzņēmuma ražoto izstrādājumu sortimentā, kā arī ar situāciju to noieta tirgos.

No apgrozījuma krituma un mazākiem eksporta ienākumiem pērn izdevās izvairīties SIA “Pinus GB”. “Uzņēmums pēc neto apgrozījuma pērn ir atgriezies 2010.gada līmenī, un iemesls ir mazāki pārdošanas apjomi Otto katalogam, kā arī vairāku cerēto pasūtījumu nesaņemšana Latvijā,” skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētājs un asociācijas “Latvijas mēbeles” prezidents Aivars Einauss. Cerības viešot šā gada janvāris un februāris, taču gads vēl ir tikai sācies. “Optimismam pamatu dod piedalīšanās Ķelnes mēbeļu izstādē, kur interese bija no Rietumeiropas valstīm, kā arī no Krievijas, Ukrainas,” skaidro A. Einauss. Cerēts, ka šogad labāki mēbeļu pārdošanas rezultāti būs Itālijā un Šveicē.

Procentuālā izteiksmē visstraujāko pieaugumu pērn salīdzinājumā ar 2011.gadu uzrādīja SIA “Arta telpa” – par 62,7%, bet eksportā par 143%. Kā skaidro uzņēmuma valdes loceklis Juris Skrābāns, krīzes rezultātā individuālie pasūtītāji pašmāju tirgū pazuda, tāpēc uzņēmums bija spiests mainīt visu līdzšinējo biznesa stratēģiju un pārorientēties uz eksportu. Strādāt ar pircēju no Francijas radās iespēja pēc “Sāgas” grupas sabrukšanas. Šobrīd SIA “Arta telpa” strādā arī ar citu valstu, piemēram, Holandes pircējiem. “No individuālo mēbeļu ražošanas esam atteikušies tirgus nenoteiktības un deformācijas dēļ,” tā uz jautājumu par iespējām atgriezties iepriekšējā nišā atbild J. Skrābāns.

 

Raksts: “Diversifikacija ļauj apgrozīt vairāk”, Māris Ķirsons, publ. 05.02.2013.

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 25 (4430)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *