Granulu eksports no Ziemeļamerikas uz Eiropu turpina strauji pieaugt

ASV dienvidos un Kanādas provincē Britu Kolumbijā pieaugot kurināmo koksnes granulu ražošanas jaudām, aizvadītajā gadā strauji turpināja palielināties arī saražotās produkcijas eksports. 2012.gada 3.ceturksnī no Ziemeļamerikas uz Eiropu piegādāto granulu kravu kopējais apjoms sasniedza 860 000 tonnu, kas ir par 70% vairāk nekā 2011.gada attiecīgajā laika periodā, liecina kārtējā ceturkšņa pārskata „North American Wood Fiber Review” dati. Līdz ar vēl vairāku desmitu jaunu granulu rūpnīcu atvēršanu (galvenokārt ASV dienvidos) šīs produkcijas eksporta apjomi turpinās pieaugt.

Vairākus vērienīgus projektus plānots realizēt jau šogad. Piemēram, uzņēmums „General Biofuels” (ASV), investējot 60 miljonus dolāru, plāno atvērt granulu rūpnīcu ar jaudu 440 000 tonnu gadā. Savukārt „Enova Energy Group”, ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu Eiropas industriālo granulu tirgū, investējot kopumā ap 330 miljonus dolāru, līdz 2014.gadam Džordžijas un Dienvidkarolīnas štatos plāno uzbūvēt trīs šādas kurināmo granulu rūpnīcas ar kopējo ražošanas jaudu 1,35 miljoni tonnu gadā. Jāatgādina, ka liela granulu ražotne – ar jaudu 750 000 tonnu gadā – Džordžijas štatā jau darbojas, ko 2011.gada pirmajā pusē atvēra “RWE Innogy”, viena no lielākajām un straujāk augošajām bioenerģijas ražošanas kompānijām Eiropā.

Gada laikā kurināmo koksnes granulu eksports no ASV dienvidu reģiona palielinājies četrkārtīgi, ko sekmējusi sadarbības paplašināšanās ar lielākajām enerģētikas kompānijām Eiropā. Jau ziņots, ka Lielbritānijas elektroenerģijas ražošanas kompānija „Drax Group” uzstādījusi mērķi samazināt CO2 izmešu daudzumu un kļūt par, iespējams, vienu no lielākiem atjaunojamās enerģijas ražotājiem pasaulē. Pirmo soli mērķa sasniegšanā kompānija veikusi – „Drax Group” nolēmusi investēt aptuveni vienu miljardu ASV dolāru, lai jau tuvāko pāris gadu laikā Lielbritānijas lielāko ar oglēm darbināmo elektrostaciju pārvērstu par lielāko tīrās enerģijas ražotni Rietumeiropā. Šī mērķa sasniegšanai līdz 2014.gada sākumam Luiziānas un Misisipi štatos kompānija plāno uzbūvēt divas jaunas granulu rūpnīcas ar kopējo jaudu 900 000 tonnu gadā. Pēc provizoriskiem aprēķiniem 2017.gadā elektroenerģijas ražošanai kompānijai „Drax Group” būs nepieciešami jau aptuveni 7,5 miljoni tonnu biomasas.

Enerģijas ražotāji ar oglēm darbināmajās spēkstacijās pamazām sāk palielināt biomasas patēriņa īpatsvaru, lai nepārsniegtu Eiropas Savienības noteiktās gaisa piesārņojuma normas un izvairītos no papildus CO2 emisiju izmaksām. Tāpēc „Drax Group” piemēram sekojusi arī Vācijas energokompānija „RWE” un Dānijas AS „Dong Energy”, ziņo Bloomberg. „RWE” 2012.gadā pārveidoja ar oglēm darbināmo 1131 MW Tilburijas spēkstaciju Lielbritānijā par 750 MW lielu ar koksnes granulām darbināmu elektrostaciju, kur gadā patērēti ap 2,3 miljoni tonnu koksnes granulu, kas importētas no mātes kompānijai piederošās granulu ražotnes ASV un no Britu Kolumbijas. Savukārt Dānijas AS „Dong Energy” nolēmusi investēt aptuveni 500 miljonus sterliņu mārciņas, lai trīs ar oglēm un dabasgāzi darbināmajās elektrostacijās īstenotu pāreju uz koksnes granulām.

Īpaši strauji granulu eksports no ASV dienvidu reģiona uz Eiropu pieauga 2012.gada otrajā pusē. Balstoties uz informāciju par uzsāktajiem projektiem, 2013.gadā granulu ražošanas jaudas šajā reģionā palielināsies par 1,7 miljoniem tonnu. Savukārt, ja tiks uzsākta vēl piecu rūpnīcu būvniecība, kas pagaidām vēl ir tikai projektu stadijā, līdz 2014.gada beigām papildus esošajām kurināmo koksnes granulu ražošanas jaudām klāt nāks vēl 2,3 miljoni tonnu gadā.

Saskaņā ar ES uzstādītajiem mērķiem daudzām Eiropas valstīm līdz 2020.gadam nāksies palielināt no atjaunojamiem dabas resursiem saražotās elektroenerģijas īpatsvaru vismaz līdz 35%. Tāpēc koksnes granulu imports no ASV kļūs arvien nozīmīgāks. Prognozēts, ka turpmāko piecu gadu laikā koksnes granulu eksports no Ziemeļamerikas vairāk nekā divkāršosies un 2017.gadā pārsniegs 10 miljonus tonnu*. Trīs lielākās Ziemeļamerikā ražoto granulu importētājvalstis šobrīd Eiropā ir Lielbritānija, Nīderlande un Beļģija. Daudz mazākos apjomos no ASV un Kanādas granulas importē arī Itālija, Dānija un Zviedrija.

 

Raksts: “Wood pellet exports from North America to Europe were up over 70% in the 3Q/12 year-over-year”, Wood Resources International LLC, publ. 28.01.2013.

Avots: http://www.bioenergyinternational.com/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *