Ķīnas tirgū atjaunojies pieprasījums pēc importētiem skujkoku baļķiem

Samazinoties aktivitātei būvniecības nozarē, Ķīnā pieprasījums pēc zāģmateriāliem 2012.gada pirmajā pusē saruka, kā rezultātā samazinājās arī nepieciešamība pēc skujkoku zāģbaļķu importa. Tendence mainījās gada otrajā pusē, kad līdz ar pieprasījuma atjaunošanos, skujkoku baļķu imports Ķīnā palielinājās par 9%. Šajā laika posmā koksnes piegādes apjomi straujāk pieauga no Jaunzēlandes (+29%) un no ASV (+20%). Tāpat palielinājās pieprasījums pēc vietējas izcelsmes apaļkokiem, kā rezultātā skujkoku baļķu cenas atkal sasniedza rekordaugstas atzīmes. Tajā pašā laikā no Krievijas gada otrajā pusē uz Ķīnu tika piegādāts par 9% mazāk skujkoku baļķu nekā 2012.gada pirmajā pusē.

Kopējais zāģbaļķu imports pērn salīdzinājumā ar 2011.gadu Ķīnā samazinājās par 15%, kas ir pirmais šīs produkcijas importa samazinājums kopš 2008.gada, ziņo „Wood Resources International LLC”.

Laika periodā no 2008. līdz 2011.gadam skujkoku zāģbaļķu imports Ķīnā audzis par 70%, sasniedzot 30 miljonus kubikmetru. Tāpēc, neskatoties uz samazinājumu 2012.gadā, kopējais baļķu ievedums šajā Dienvidāzijas valstī joprojām ir rekordaugsts. Turklāt nekad iepriekš decembra mēnesī Ķīnas ostās netika pārkrauts tik liels baļķu apjoms kā 2012.gada decembrī.

Pēdējo pāris gadu laikā visbūtiskāk mainījušās koksnes piegādes no Krievijas un Jaunzēlandes. Vēl tikai pirms pieciem gadiem Ķīna no Krievijas importēja 21 miljonu kubikmetru skujkoku zāģbaļķu un tikai 1,2 miljonus kubikmetru no Jaunzēlandes. 2012.gada otrajā pusgadā imports no Krievijas samazinājās līdz 4,8 miljoniem kubikmetru, tajā pašā laikā no Jaunzēlandes un ASV – palielinājās par vidēji 26%.

Vidējā priedes zāģbaļķu importa vērtība no Jaunzēlandes 4.ceturksnī pieauga tikai par dažiem dolāriem, sasniedzot augstāko atzīmi kopš 2011.gada 3.ceturkšņa. Tajā pašā laikā vietējās izcelsmes egles zāģbaļķu cenas gada griezumā paaugstinājās par 13%. Tāpat rekordaugstā līmenī 2012.gada 4.ceturksnī saglabājās Mongolijas priedes baļķu cenas, lapegles, apses un bērza baļķu cenas.

Līdz ar mājokļu tirgus un jaunu dzīvojamo māju būvniecības aktivitātes atjaunošanos ASV, pieprasījums pēc celtniecības kokmateriāliem šajā tirgū strauji palielinājies, sekmējot Kanādas zāģmateriālu tālāku sadārdzināšanos. Ķīna ir nozīmīgs Kanādas rietumos ražoto zāģmateriālu noieta tirgus, tāpēc pieprasījuma atjaunošanās ASV tirgū rada arvien saspīlētāku situāciju. Jau 4.ceturksnī zāģmateriālu izlaides apjomi pašmāju tirgū – Ķīnā – palielinājās par 7,9%, kas liek prognozēt, ka pieprasījums pēc zāģbaļķiem un attiecīgi arī koksnes cenu pieaugums Ķīnā šogad turpināsies.

 

Raksts: “Log imports to China from New Zealand and the US were up 26 percent in the second half of 2012 from the 1H/12”, Wood Resources International LLC, publ. 05.02.2013.

Avots: www.cisionwire.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *