Vācijā koksnes atlikumu cenas gada sākumā paaugstinājušās par €1.50 – 2.50/m3

Vairums Vācijas granulu un celulozes ražotāju līdz janvāra beigām līgumus par koksnes pārstrādes atlikumu piegādi pirmajā ceturksnī ar zāģētavām jau bija noslēguši. Savukārt ar koksnes plātņu ražotājiem sarunas ieilgušas. Šīs industrijas pārstāvji uzskata, ka piedāvātās koksnes atlieku cenas ir pārāk augstas, tāpēc vairāki kokskaidu un MDF/HDF plātņu ražotāji darījuši zināmu, ka pie līdzšinējā pārdošanas cenu līmeņa zāģskaidu iegādes apjomus turpinās samazināt un meklēs alternatīvu koksnes izejvielu ieguves avotus.

Atšķirībā no iepriekšējā gada, kad kokzāģēšanas atlieku piedāvājums pārsniedza pieprasījumu un cenas pazeminājās, šogad Vācijas tirgū izveidojusies pretēja situācija – pieprasījums jau vairākas nedēļas saglabājies ļoti liels, piedāvājums – ierobežots un pārdošanas cenas no nedēļas uz nedēļu nepārtraukti paaugstinās jau kopš decembra vidus. Ja decembrī tika runāts par celulozes šķeldu un zāģskaidu cenu paaugstināšanu €1.00 – 1.50/m3 apmērā, janvāra vidū slēgtajos līgumos uzcenojums sasniedza jau €2.00 – 2.50/m3 un mēneša pēdējās pāris dienās – pat €3.00/m3, salīdzinot ar tām cenām, kas tika piemērotas 2012.gada 4.ceturksnī*. Kopējam cenu līmenim valstī atkal pietuvinājušās arī zāģskaidu vidējās cenas Vācijas dienvidrietumos. Atzīmēts, ka īpaši strauji šī koksnes produkcija sadārdzinājusies teritorijās, kur atrodas lielas granulu ražotnes. Tāpēc patlaban situāciju koksnes atlieku tirgū galvenokārt nosaka aktivitāte granulu rūpniecībā. Tie granulu ražotāji, kuriem izejvielu piegādes nodrošinātas adekvātos apjomos, jau vairākas nedēļas strādā gandrīz ar pilnībā noslogotām jaudām. Lai segtu augsto pieprasījumu, Vācijas granulu ražotāji atkal palielinājuši koksnes šķeldu patēriņu. Tāpat konkurenci izejvielu tirgū saasinājusi pāris jaunu integrēto granulu rūpnīcu atvēršana. Papildus augstajam pieprasījumam no granulu ražotāju puses, spiedienu rada arī citi kokzāģēšanas atlieku pārstrādātāji. Šie uzņēmumi, lai neadekvāti zemā izejvielu piedāvājuma dēļ nepieļautu darbības pārtraukumus, piedāvā salīdzinoši augstākas iepirkuma cenas, tādējādi veicinot kopējā cenu līmeņa tālāku paaugstināšanos.

Neskatoties uz augsto pieprasījumu, koksnes pārstrādes atlieku piedāvājums tikai pamazām pietuvojies šajā gada laikā ierastajam līmenim.  Atkarībā no zāģbaļķu piedāvājuma, vairums zāģmateriālu ražotāju patlaban strādā 1 – 2 darba maiņās piecas dienas nedēļā. Izmantojot situāciju, ievērojami pārstrādes apjomus ar janvāri palielinājuši arī uzņēmumi, kas orientējušies uz skujkokus zāģmateriālu eksportu. Vairākās zāģētavās uzsākts strādāt arī brīvdienās. Ņemot vērā izveidojušos situāciju kokzāģēšanas atlieku tirgū, daudzi šīs produkcijas pārstrādātāji mēģinājuši palielināt industriālās apaļkoksnes iepirkumus. Līdz janvāra beigām šie plāni materializējušies tikai daļēji, jo arī šajā segmentā piedāvājums ir ierobežots, – gan ieturētās mežizstrādes aktivitātes dēļ, gan tādēļ, ka paaugstinājušās mazkvalitatīvās un slimību bojātās skujkoku koksnes piegādes cenas.

Prognozes attiecībā uz tirgus attīstību tuvākajā laikā ir dažādas. Kamēr daži koksnes atlikumu pircēji uzskata, ka pēdējā laikā vērojamais cenu kāpums sasniedzis maksimumu un otrajā ceturksnī atkal gaidāms cenu pazeminājums, piegādātāji pārliecināti, ka zāģskaidu un šķeldu pārdošanas cenas stabilizēsies līdzšinējā līmenī. Šāds pieņēmums balstās uz prognozēm, ka ar nepilnīgi noslogotām jaudām zāģētavas, visticamāk, strādās arī šogad, kā rezultātā attiecīgi arī koksnes atlikumu piedāvājums būs ierobežots. Tāpat nepietiekams piedāvājums varētu saglabāties apaļkoku tirgū.

 

Raksts: “Sawmill residue prices raised by an average of €1.50 ̵ 2.50/m3 at the beginning of this year”, magazine “EUWID”, publ. 30.01.2013.

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.5/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *