Diskutē par ārējo tirdzniecību veicinošiem pasākumiem Ziemeļāfrikas valstīs

7.februārī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tikās ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) biedriem – eksportējošiem uzņēmumiem, lai diskutētu par ārējo tirdzniecību veicinošiem pasākumiem Ziemeļāfrikas valstīs.

Atklājot diskusiju, ārlietu ministrs atzinīgi novērtēja Latvijas uzņēmēju interesi par ģeogrāfiski tālākiem reģioniem, kas norāda, ka mūsu uzņēmējiem ir vēlme un uzdrīkstēšanās attīstīt savu sadarbību arī ārpus tradicionālajiem Latvijas ārvalstu tirgiem. Tikšanās laikā E.Rinkēvičs norādīja, ka viena no ārpolitikas prioritātēm joprojām ir Latvijas ārējo ekonomisko interešu realizācija un aizstāvība. Ministrs uzņēmējus informēja arī par situāciju Ziemeļāfrikā, politiskās sadarbības attīstību un aktualitātēm vīzu pārstāvības tīklu paplašināšanā Āfrikas reģionā kopumā. Diskusijā piedalījās pārstāvji no ķīmiskās rūpniecības un farmācijas, mašīnbūves un elektrisko iekārtu, pārtikas rūpniecības, kokrūpniecības un informācijas un komunikāciju tehnoloģijas (IKT) nozarēm. Uzņēmēji bija vienisprātis, ka šobrīd svarīgākais ir izvērst Latvijas pārstāvību reģionā, attīstot goda konsulu tīklu, kas veicinātu jau esošo sadarbību kā arī būtu liels atbalsts jauniem sadarbības projektiem, tāpēc ministrija aicināja uzņēmējus sniegt informāciju un rekomendācijas par potenciālajiem goda konsuliem Ziemeļāfrikas valstīs. Lielākā ieinteresētība no uzņēmēju puses ir tādu valstu tirgos kā Ēģipte, Tunisija, Maroka, Alžīrija un Dienvidsudāna.

Lielā ģeogrāfiskā attāluma dēļ Latvijas eksportam būtu jākoncentrējas uz augstas pievienotās vērtības preču, pakalpojumu un tehnoloģiju eksportu. Latvija ieinteresēta izvērst sadarbību farmācijas, pārtikas rūpniecības, kokrūpniecības un informācijas tehnoloģiju eksporta jomā. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, tieši Ēģipte ir otrs nozīmīgākais Latvijā ražoto skujkoku zāģmateriālu eksporta tirgus, kur 2012.gada pirmo 11 mēnešu laikā šī produkcija realizēta 26,5 milj. latu vērtībā (+33,2%). Naudas izteiksmē pērn vairāk nekā trīskāršojies zāģmateriālu eksports uz Tunisiju (2,55 milj. latu kopvērtībā), un teju divkāršojies eksports uz Maroku (0,97 milj. latu vērtībā). Tāpat skujkoku zāģmateriāli eksportēti uz Alžīriju – 1,23 milj. latu vērtībā (-44%).

Šogad Ārlietu ministrija sadarbība ar LTRK paredzējusi organizēt vairākas apaļā galda diskusijas ar ārlietu ministru un ministrijas ekspertiem, lai objektīvāk noteiktu prioritātes ārvalstu tirgu apgūšanā.

 

Raksts: “Ārlietu ministrs diskutē par uzņēmēju interesēm Ziemeļāfrikā”, LR Ārlietu ministrija, publ. 07.02.2013.

Avots: www.mfa.gov.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *