Pateicoties tehnoloģijām, Švarcvaldes pulksteņi ar dzeguzi atgūst popularitāti

Vēl pirms aptuveni desmit gadiem šķita, ka Švarcvaldes leģendāro pulksteņu ar dzeguzi ražotājus gaida krahs – viņu produkcijas pārdošanas apjomi kritās par 60% un likās, ka kompānijas, kuru vēsture ir vairāk nekā pusotru gadsimtu ilga, piemeklēs bankrots, raksta radiostacijas Deutsche Welle interneta mājaslapa. Pateicoties jaunajām tehnoloģijām, kas paver pārsteidzoši plašas dizaina iespējas un ļauj izgatavot pulksteņus ar augstāku precizitāti, pulksteņmeistariem ir izdevies atgūties no krīzes.

Viena no šādām kompānijām ir „Robert Herr”, kurā pašlaik saimnieko tēvs un dēls Hūberts un Reinhards Herri – pulksteņmeistari ceturtajā un piektajā paaudzē. Jau pirms vairākiem gadiem viņi atteikušies no savu ražojumu pārdošanas ar mazumtirgotāju starpniecību – „Robert Herr” pulksteņus iespējams iegādāties tikai viņu interneta mājaslapā vai arī nelielajā veikaliņā Tribergas ciematā. Demonstrējot neskaitāmās detaļas, kas jāizmanto, lai izgatavotu vienu pulksteni, R. Herrs uzsver, ka visas detaļas, kas ir izgatavotas no koka, ir darinātas ar rokām, turklāt kokmateriāli nākuši tikai un vienīgi no Švarcvaldes meža. “Pulksteņos ar dzeguzi jūs neatradīsiet lētas plastmasas detaļas, tāpat nemēdz būt šādu pulksteņu, kas darbotos ar baterijām. Pulksteņi ir mehāniski, to darbību nodrošina pendele, kas Švarcvaldē tradicionāli tiek darināta priedes čiekura veidolā,” viņš skaidro. Iepriekš daudzas pulksteņu detaļas – no koka, misiņa vai tērauda – bija izgatavotas diezgan rupji, kas atstāja negatīvu iespaidu uz pulksteņu precizitāti. Tagad, ar modernu darbagaldu palīdzību, tās iespējams izstrādāt daudz smalkāk un precīzāk, tādēļ pulksteņiem ar dzeguzi vairs nav iespējams pārmest to, ka tie nerāda pareizu laiku, stāsta R. Herrs. Viņš arī uzsver, ka mūsdienās nosaukums pulkstenis ar dzeguzi ir nosacīts – kustīgās detaļas vietā var būt ne tikai dzeguze, bet arī citas kustīgās kompozīcijas. R. Herrs uzskata, ka kompānijas ražojumi var atgūt popularitāti tirgū, pateicoties gados jauniem cilvēkiem, kuriem patīk dažādas jocīgas un uzjautrinošas lietas. Taču viņš ir reālists, atzīstot, ka tādu popularitāti, kāda bija pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, šī niša vairs neatgūs un kompānijas nākotne ir neliels ģimenes uzņēmums.

Par vēlmi piesaistīt gados jaunākus klientus runā arī kompānijas „Rombach & Haas” vadītājs Ingolfs Hāss – pulksteņmeistars ceturtajā paaudzē. “Kā īstam vācietim man ir vajadzīgs pulkstenis ar dzeguzi, taču ko lai dara, ja tradicionālais pulkstenis nekādi neiederas manas dzīvojamās istabas interjerā? Tādēļ mēs izdomājām gatavot pulksteņus minimālisma stilā, kas izkrāsoti spilgtās krāsās – tie piestāv mūsdienīgam interjeram, taču joprojām ir tie paši vecie, labie pulksteņi ar dzeguzi,” savas kompānijas politiku skaidro I. Hāss. Jaunā dizaina risinājuma izstrādāšanā viņam nenovērtējamu palīdzību sniegusi sieva Konija – māksliniece ar 30 gadu stāžu. „Rombach & Haas” izgatavo pulksteņus arī pēc individuāliem pasūtījumiem – tajos tiek iekļauti elementi, kas norāda uz pircēja hobiju vai dzimto vietu. Iespējams arī izgatavot pulksteņus ar kompāniju logotipiem vai, piemēram, laikrāžus, kuros dzeguzes lomu pilda kompānijas talismans. Protams, tas izmaksās krietni dārgāk – ja parastie pulksteņi maksā vismaz 100 eiro, pēc individuālā pasūtījuma gatavoto laikrāžu cena var sniegties tūkstošos eiro, raksta Deutsche Welle.

 

Raksts: “Švarcvaldes pulksteņi ar dzeguzi atgūst popularitāti”, Nekrize.lv redaktors, publ. 14.09.2012.

Avots: www.nekrize.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *