Ieguldījumi koka paneļu māju pētniecībā ļauj noturēties eksporta tirgos

Koka paneļu mājas ir ne tikai gatavs produkts ar augstu pievienoto vērtību, bet arī sava veida modes izstrādājums, kurā būtiskas daudzas nianses. Latvijas koka paneļu māju ražotājs „Zemgales tehnoloģiskais centrs” (ZTC) ik gadu vairākus desmitus tūkstošus latu investē dažādos pētījumos, kuru rezultāti pēc tam tiek praktiski lietoti koka paneļu mājās. Ilgstoši ir veikti pētījumi par dažādu siltumizolācijas materiālu izmantošanu māju energoefektivitātes paaugstināšanā un rezultātā ir ieviesta jaunā ekoloģiskā siltumizolācijas materiāla (ekovates) izmantošana inovatīvā nesošā struktūrkonstrukcijā – telpiskā režģī, apliekot to ar jauno izolācijas materiālu, kas nodrošina homogēnu siltuma pretestību.

Koka paneļu māju ražošanā, cik vien maksimāli iespējams, uzņēmums izmanto pašmāju ražotos produktus (logus, durvis). Piemēram, vairākās mājās izmantots arī jaunais masīvkoka šūnu (dendrolight) materiāls. Kā atklāj uzņēmuma valdes loceklis Māris Avotiņš: „Latvijas uzņēmēju konkurētspējas pamatā ir tieši jaunāko – efektīvāko – tehnoloģiju pārņemšana un izmantošana”. Šobrīd ZTC ir iesaistījies jaunas 7 miljonus eiro vērtas ražotnes izveidē, kur tiks ražots Latvijā un visā Ziemeļeiropā jauns produkts – krusteniski līmeni koka paneļi (CLT vai tā sauktie X-lam), kā arī līmētās sijas un garumā līmētie konstrukciju materiāli, kas paredzēti koka karkasa mājām. Tuvākā šāda veida ražotne atrodas Vācijā, tādēļ šā produkta tirgus vērtējams kā pieaugošs.

Darbojoties šajā nišas segmentā, jāatceras, ka galvenais noieta tirgus ir ārzemes, kaut arī tā saucamajos treknajos gados ir bijis pietiekams liels pieprasījums arī pašmāju tirgū. Pateicoties tam, ka ZTC centies pārņemt inovatīvākos risinājumus un tehnoloģijas, tam ir izdevies sekmīgi noturēties tirgū. Kā liecina aizvadītā gada neauditētie neto apgrozījuma dati, uzņēmums ir spējis saglabāt līdzvērtīgu agrāko gadu augsto līmeni. Uzņēmumā ražotās mājas ir daudzviet Rietumeiropā un Skandināvijā. Drīzumā tās varētu parādīties arī Austrumeiropā, ja izdoties realizēt potenciālos pasūtījumus Baškīrijā, Krievijā. Tajā pašā laikā ir ļoti likumsakarīgi, ka uzņēmuma ražotās koka paneļu mājas, t.sk. daudzstāvu mājas, veiksmīgi tiek būvētas ārvalstīs, bet Latvijā tādas esošie normatīvi nemaz neļauj būvēt.

Kā koka paneļu māju ražotājs uzņēmums „Zemgales tehnoloģiskais centrs” strādā jau kopš 1991.gada. Šobrīd uzņēmums, strādājot divās maiņās (nodarbina 40 strādājošo), gadā var saražot līdz 30 tūkst.m2 norobežojošās virsmas. „Pēc māju skaita nevar mērīt, jo ir taču vienstāvu, divstāvu un pat piecstāvu mājas,” tā M. Avotiņš.

 

Raksts “Investīcijas pētniecība paver tirgu”, Māris Ķirsons, publ. 12.02.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 30 (4435)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *