Atskats uz vispārējo situāciju meža nozarē no zinātnes skatpunkta

Aizvadītajā gadā Firmas.lv sadarbībā ar nozare.lv uzsāka jaunu projektu – izveidots analītiski prognozējošs izdevums „Latvijas Biznesa gada pārskats”, kurā fiksēta Latvijas tautsaimniecības nozaru faktiskā situācija un iezīmētas prognozes nozaru attīstībai. Ieskatu notiekošajā meža nozarē, aktuālākajām problēmām un nākotnes perspektīvām izdevuma tapšanas gaitā sniedza Andrejs Domkins, SIA „Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” direktors.

Kokapstrādes un mēbeļu ražošanas nozarē valda spriedze, ko izraisījuši daudzi ārējie stresa faktori, tostarp tirgus globalizācija, paātrinātas izmaiņas tehnoloģijās un nesenā globālā finanšu krīze. Tāpēc nepieciešama tirgus stratēģijas pārorientācija, lai nozare būtu konkurētspējīga un joprojām būtu Latvijas ekonomikas nozīmīga daļa. Nozare pirmā izjuta krīzi un pirmā no tās arī atguvās. Krīzes otro vilni Latvijas meža nozare sāka izjust jau 2011.gada otrajā pusgadā, kad sabruka papīrmalkas eksporta tirgus, papīrmalkas cenām samazinoties līdz pat 30% un attiecīgi eksportam – par 26%. Tas atstāja lielu ietekmi ne tikai uz apaļkoksnes eksportu, bet arī uz citu apakšnozaru darbību. Papīrmalkas cenu krituma dēļ ciršanas apjomus samazināja privātie meža īpašnieki, līdz ar to saruka lietkoksnes piedāvājums, kas savukārt negatīvi ietekmēja zāģmateriālu un plātņu ražotājus. Lielākie draudi 2012.gadā bija pirmapstrādes sektoram, īpaši zāģmateriālu ražošanā (plātņu ražotāji ir vairāk diversificēti NVS un Āzijas tirgos). Lielākie zāģmateriālu tirgi ir Lielbritānija un kontinentālā Eiropa. Lielbritānijas būvniecības tirgus jau divus gadus ir depresijā un, visticamāk, ir sasniedzis zemāko punktu. Vācijā un Francijā koksnes patēriņš, visticamāk, saglabāsies augstā līmenī, jo sistemātisku problēmu šo valstu ekonomikā nav.

Krīzes otrā viļņa laikā lielākās galvassāpes radīja patēriņa kritums valstīs ar lielu parādu nastu – Itālijā, Beļģijā u.c.-, jo tas ne tikai samazinās koksnes patēriņu Eiropā, bet arī vairakkārt saasinās ražotāju cīņu par noietu ES lielvalstī, piemēram, Vācijā un Francijā. Tāpēc arī 2012.gadā lielākais izaicinājums Latvijas meža nozarei ir produkcijas realizācijas cenas jautājums. Te jācīnās gan ar konkurentiem no Zviedrijas, kas nav eirozonā un, kā liecina iepriekšējās desmitgades pieredze, atļaujas pielāgot valūtas kursu eksporta stimulēšanai, gan ar augošu koksnes produktu piedāvājumu no Krievijas, īpaši pēc tās iestāšanās PTO.

Cits aspekts ir apmācība un kvalificēta darbaspēka pieejamība. Īpašās iemaņas, kas vajadzīgas mēbeļu un koksnes produktu ražošanas ciklā, nosaka paša produkta sekmīgu realizācija. Tāpēc darbinieku apmācībai jābalstās ne tikai uz tradicionālajiem modeļiem, bet arī uz jaunajām tirgus vajadzībām un tehniskajiem sasniegumiem. Nozarei vajadzīgi darbinieki, kas apguvuši jaunākās iemaņas un tehnoloģijas. Tas ir viens no galvenajiem nosacījumiem nozares konkurētspējas atkārtotai apliecināšanai – nodrošināt pietiekama skaita kvalificētu darbinieku pieejamību, lai apmierinātu nozares pieprasījumu. Ir svarīgi, lai mācību iestāžu programmas atbilstu darbaspēka vajadzībām. Tas, protams, nav 2012.gadā atrisināms jautājums, bet ir pēdējais brīdis tam nopietni pievērsties.

Viens no ražotāju konkurētspējas veicinošajiem faktoriem ir inovāciju ieviešana. Savukārt ātrāko sasaisti starp zinātnisko ideju un tās ieviešanu ražošanā veido pētniecība. Analizējot zinātniskās pētniecības un ražošanas tirgus sadalījumu starp lielākajiem uzņēmumiem pēc neto apgrozījuma 2011.gadā, ar 17% vadošo pozīciju šajā tirgū Latvijā ieņem AS Sidrabe – augsto tehnoloģiju uzņēmums, kas strādā eksporta tirgum un pamatā nodarbojas ar nestandarta vakuuma pārklājumu iekārtu projektēšanu un izgatavošanu pēc pamatā ārvalstu klientu pasūtījumiem. Savukārt SIA „Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts”, kas īsteno izglītības, zinātnes un industrijas integrāciju, veicot koksnes produktu izpēti, testēšanu un sniedzot neformālās profesionālās izglītības pakalpojumus, zinātniskās pētniecības un ražošanas tirgū ierindojusies 6.vietā ar 5,3% apgrozījuma īpatsvaru.

Pilnīgs šī tirgus sadalījums starp lielākajiem uzņēmumiem pēc apgrozījuma redzams raksta informatīvajā attēlā.

 

Raksts: “Kokapstrādes nozarē valda spriedze”, Firmas.lv sadarbībā ar LETA, publ. 2012.g.

Avots: “Latvijas biznesa gada pārskats 2012”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *