“Pinus GB” turpina nostiprināt savas pozīcijas Vācijas mēbeļu tirgū

No 14. līdz 20. janvārim Vācijā notika gadskārtējā mēbeļu un interjera dizaina izstāde “IMM Cologne”, kas ir Eiropas mēbeļu ražošanas tendenču galvenais spogulis. Uz to ir vērts doties, lai paskatītos, kas ir un būs modē nākamā gadā laikā, mēģinātu nodibināt jaunus kontaktus vai tikties ar sadarbības partneriem. Tas, ka no Latvijas šogad tajā startēja tikai “Pinus GB”, protams, daudz ko liecina par pašu uzņēmumu, taču vienlaicīgi arī liek aizdomāties. Jo Lietuvas un Igaunijas pārstāvju Ķelnē bija krietni vairāk.

“Ja uzņēmumam nav savu aģentu Vācijā, piedalīties Ķelnes izstādē nav lielas jēgas,” pārliecināts uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aivars Einauss. Varbūt gluži zemē nomesta nauda tā neesot, bet katrā ziņā nebūšot tie rezultāti, ko dod gadiem ilga dalība tirgū. Viņa vadītajam uzņēmumam šāda priekšrocība ir – kopš 2006. gada “Pinus GB” Dienvidvācijā un Ziemeļvācijā pārstāv seši aģenti – katrā reģionā pa trim. Ar viņu palīdzību pārdotais mēbeļu apjoms veido vairāk nekā trešo daļu no uzņēmuma apgrozījuma. Ķelnes izstādē uzņēmums startēja ar savu vārdu un pašu izstrādātu mēbeļu dizainu, taču dalīja stendu ar vēl diviem ražotājiem no Igaunijas un Vācijas. Šāds koncepts tiek piekopts vairākus gadus un, kā apgalvo Aivars Einauss, izrādījies veiksmīgs. Turklāt, startējot kopā, tiek samazinātas izmaksas, kas dalībai Ķelnes izstādē ir ļoti augstas. Iespējams, tieši dārgie izstādes kvadrātmetri kavējuši Ķelnē piedalīties arī citiem Latvijas uzņēmumiem, kas acīmredzot nav bijis par kavēkli mūsu kaimiņiem. Jau otro gadu pēc kārtas Igaunijas mēbeļu ražotāji Ķelnes izstādē savu produkciju prezentēja 1000 m2 plašā kopstendā. Pērn pašiem uzņēmējiem vēl bija jāfinansē 30% no stenda izmaksām, bet šogad tās pilnībā sedza Igaunijas Attīstības aģentūra. Arī Lietuvas mēbeļu industrija bija labi pārstāvēta.

Šogad izstāde pulcēja īpaši daudz apmeklētāju – 142 000 cilvēku no 137 valstīm. Viens no iemesliem – reizi divos trīs gados Ķelnē tiek izstādītas arī virtuves mēbeles. Runājot par zīmīgākajām mēbeļu dizaina tendencēm, ja pēdējos desmit gadus masīvkoka mēbeļu tirgū lielā mērā valdījis minimālisms, kas izpaudies taisnās līnijās, akcentu liekot uz dažāda veida furnitūru, stiklu un gaismām, tad tagad vāciešus aizvien vairāk sāk interesēt romantiskas lauku mājas stila mēbeles, kurās atgriežas agrāk populārās liektās līnijas un virpotie elementi. Savukārt mēbeles no plātņu materiāliem kļuvušas krāsainākas, turklāt dominē saulainie un priecīgie toņi. Uz šāda, kopumā pozitīva, fona arī “Pinus GB” vadītājs dalību izstādē vērtē kā ļoti veiksmīgu. Par precīziem rezultātiem vēl runāt pāragri, taču pagājušā gada tendences liecina, ka pieprasījums aug, ko veicinājis arī izstrādātais produkcijas katalogs vācu un itāļu valodā.

Sākot ar 2011. gadu Vācijā valda lielāks vai mazāks optimisms. To izjutis arī “Pinus GB” – par spīti kopējam apgrozījuma kritumam, Vācijas tirgū to izdevies pat par nepilniem 3% kāpināt. Vēl viens faktors, visdrīzāk – noteicošais, ir tas, ka Ķīnā, kas bijusi izteikta eksportētājvalsts un lielākais Eiropas ražotāju konkurents, strauji audzis vietējais patēriņš. Arī paši mēbeļu tirgotāji vairs negrib tērēt naudu un laiku, braukājot uz Ķīnu, tāpēc meklē ražotājus tuvākās valstīs. Kas attiecas uz vietējo – Latvijas tirgu, tajā vērojams pieaugums – apmēram 25% apmērā. Līdzīgi rādītāji esot arī citiem ražotājiem. No vienas puses, tas ir labs signāls, kas liecina par kopējās ekonomiskās situācijas stabilizāciju valstī. Tajā pašā laikā Aivars Einauss neslēpj, ka sarunās ar dārgākā gala mēbeļu tirgotājiem atklājies – pircēju vidū dominē Krievijas, Ukrainas vai Kazahstānas pārstāvji, kuri, iegādājoties Latvijā kādu nekustamo īpašumu, ‘nopirkuši’ uzturēšanās atļauju Eiropas Savienībā un tagad šie īpašumi tiek apmēbelēti.

“Pinus GB” galvenā klientūra ir nelieli mēbeļu tirgotāji Vācijas, Šveices, Austrijas un Itālijas kalnu reģionos. Tur gan esot spēcīga konkurence ar skandināvu, īpaši dāņu ražotājiem, taču pircēju noskaņojums ir pozitīvs, tāpēc, runājot par tuvāko nākotni, Aivars Einauss ir pārliecināts, ka sliktāk nekā pērn šogad noteikti nevajadzētu būt, toties ir visi priekšnoteikumi, lai būtu labāk!

 

Raksts: “Tumšus mākoņus nemana”, Pauls Beķeris, publ. 2013.g. februārī

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks”, Februāris, Nr. 2/2013

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *