Kurināmās koksnes eksports no Baltkrievijas uz Eiropu pieaudzis par 6%

Neskatoties uz to, ka Baltkrievija ir salīdzinoši neliela valsts, ievērojamu tās daļu klāj meži, ko vietējie rūpniecības pārstāvji arī veiksmīgi izmanto. Un tā kā viens no Baltkrievijas Republikas valdības galvenajiem uzdevumiem ir eksporta ieņēmumu palielināšana, biomasas kurināmā ražošana tiek atbalstīta visos līmeņos.

Kurināmās granulas un briketes šajā valstī tiek ražotas kā privātajā, tā valsts sektorā. Taču liela apjoma granulu rūpnīcu Baltkrievijas teritorijā šobrīd nav, kas saistīts ar ražošanai nepieciešamo izejvielu pietiekamu pieejamību nelielā rādiusā. Tāpēc, ja Krievijā tiek runāts par granulu ražošanas biznesa paplašināšanos, Baltkrievijā tā pagaidām ir mazo ražotāju niša.

Meža nozarē strādājošie valsts uzņēmumi 2012.gadā Baltkrievijā saražoja 1 miljonu tonnu kurināmo koksnes šķeldu un ap 5000 tonnu granulu. Uz šodienu Baltkrievijas mežsaimniecības ministrijas pārvaldībā darbojas 45 kurināmo koksnes šķeldu ražotnes, kuru kopējā jauda ir viens miljons kubikmetru gadā. Izveidojot papildus ražotnes, līdz 2016.gadam saražojamo šķeldu apjomu plānots palielināt par 50% līdz 1,5 miljoniem kubikmetru gadā. Daļa saražoto šķeldu tiek izmantota pašvaldību katlumājās siltumenerģijas ražošanai. Savukārt atlikušie apjomi tiek eksportēti, radot papildus ienākumus arī valsts budžetā. Koksnes briketes Baltkrievijā ražo 6 mežsaimniecības uzņēmumi, granulas – 5 un skaldīto malku – 10 uzņēmumi. Praktiski visas saražotās granulas tiek eksportētas uz Eiropu. Tajā pašā laikā briketes un skaldītā malka tiek realizēta gan ārvalstu, gan vietējā tirgū.

Lielākie granulu ražotāji uz šodienu Baltkrievijā ir uzņēmumi „Pinskdrev” un „Profitsystem”, kam piederošajās trīs granulu rūpnīcās tiek saražoti kopumā ap 2000 tonnu produkcijas mēnesī. Turklāt šis uzņēmums granulas uzpērk arī no mazajiem biokurināmā ražotājiem. 95% iegūto granulu „Profitsystem” eksportē. Saskaņā ar „Eurostat” datiem no Baltkrievijas uz Eiropas Savienību ik gadu tiek piegādāti kopumā ap 100 000 tonnu koksnes granulu.

 

Raksts: “Экспорт топливной щепы, брикетов и пеллет из Беларуси в Европу в 2012 году вырос на 6%”, bio-energy.com.ua, publ. 31.01.2013

Avots: www.bio-energy.com.ua

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *