Centrāleiropā pieprasījums pēc Krievijā ražotiem zāģmateriāliem zems arī šogad

Krievijas ziemeļrietumos ražoto egles zāģmateriālu pārdošanas apjomi februāra pirmajā pusē Centrāleiropā bija ļoti zemi. Vājš pieprasījums skaidrots gan ar sezonālo faktoru, gan esošajiem ekonomiskajiem apstākļiem. Lai gan tirgotāji sagaida, ka otrajam ceturksnim sākoties pieprasījums sāks atkal atjaunoties, pagaidām ir sarežģīti prognozēt, cik lielā mērā pircēju interese pieaugs.

Ēvelēto koksnes izstrādājumu ražotāji Centrāleiropā pārstrādes apjomus šobrīd ir samazinājuši, kas ir raksturīgi šim laika periodam, tāpēc zāģmateriālu uzkrājumi pagaidām ir pietiekami un pieprasījums zems. Lielbritānijā pieprasījums saglabājies aizvadītā gada pēdējā ceturkšņa līmenī un tuvākajā laikā nekādas būtiskas izmaiņas šajā tirgū netiek prognozētas. Pēc kravu nosūtītāju sniegtās informācijas, ievērojami labāki egles zāģmateriālu tirdzniecības apstākļi patlaban ir Baltijas valstīs un daudzviet Āzijas centrālajā daļā. Līgumi par zāģmateriālu piegādi ar pircējiem abos šajos reģionos tiekot slēgti raiti. Tāpat liels pieprasījums ir vietējā tirgū, kur atsevišķos reģionos pat ziņots par piedāvājuma deficītu. Nemainīgi augsts pieprasījums Krievijas tirgū ir pēc līmēto siju izejmateriāliem, kas skaidrojams ar līmēto konstrukciju ražotāju gatavošanos būvniecības sezonas sākumam.

Konkrētas zāģmateriālu piegādes cenas otrajam ceturksnim Krievijas kokzāģētavas vēl nav noteikušas. Tirgus dalībnieki pieļauj, ka Krievijas tirgotāji sākotnēji nogaidīs un izvērtēs, kā attīstās pieprasījums. Tomēr kopumā tiek prognozēts, ka otrajā ceturksnī zāģmateriālu cenas pieaugs.

2013. gadā egles zāģmateriālu piegādes apjomi no Krievijas ziemeļrietumiem uz Centrāleiropu, sagaidāms, turpinās samazināties. Šādi pieņēmumi balstīti uz faktu, ka Krievijas ražotāji, reaģējot uz ilgstoši vāju noietu Vācijas tirgū, jau kādu laiku pārorientējušies uz reģioniem, kur pieprasījums pēc zāģmateriāliem pieaug un  pārdošanas iespējas uzlabojas. Otrs zāģmateriālu piedāvājuma samazināšanās iemesls ir nesamērīgi zemās gala produkcijas cenas un pārlieku augstās zāģbaļķu cenas, kādēļ vairākas kokzāģētavas  Krievijas ziemeļrietumos pērn bija spiestas samazināt pārstrādes apjomus vai atsevišķos gadījumos pārtraukt darbību pilnībā. Tā, piemēram, slēgtas divas kokzāģētavas Arhangeļskā. Šā gada 10. janvārī par Novgorodā esošo Pestovas kokzāģētavas slēgšanu paziņoja arī Somijas kompānija „UPM- Kymmene”.

Krievijā ražoto egles zāģmateriālu vidējās pārdošanas cenas šā gada pirmajā ceturksnī praktiski saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī un cenu starpība ar Skandināvijā ražotiem produktiem joprojām ir zema. Žāvētu egles zāģmateriālu vidējā cena ostās Krievijas ziemeļos patlaban ir 195 – 198 €/m3 (CIF). Vācijas ziemeļos no Vologdas reģiona ievestie egles zāģmateriāli maksā 207 – 210 €/m3. Baltijas valstīs tālākapstrādei domātu žāvēto egles un priedes zāģmateriālu cenas variē salīdzinoši plašā diapazonā – no 175 līdz 190 €/m3. Savukārt nežāvētie skujkoku zāģmateriāli maksā par vidēji 20 €/m3 mazāk.

 

Raksts: “Central European business with Russian lumber starts sluggishly”, magazine EUWID, publ. 13.02.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.7/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *