Ukrainā koksnes granulu patēriņš šajā apkures sezonā palielinājies 2 – 3 reizes

Pakāpeniska pāreja uz alternatīvu kurināmā veidu – biomasu – uz šo dienu notiek daudzās pasaules valstīs. Tas ir ekoloģisks kurināmais ar virkni priekšrocībām salīdzinājumā ar fosilo kurināmo. Tāpēc ar katru gadu palielinās arī koksnes granulu patēriņš. Arī Ukrainā, kur cietā biokurināmā tirgus pagaidām gan vēl atrodas tikai attīstības sākumstadijā un ir orientēts uz eksportu – aptuveni 95% Ukrainā saražoto granulu tiek realizēts Eiropā. Taču dabasgāzes sadārdzināšanās paver arvien jaunas perspektīvas šajā jomā strādājošajiem, tā kā mājsaimniecību sektorā kurināmo koksnes granulu un brikešu patēriņš šajā valstī sāk pieaugt.

Līdz ar sala atkāpšanos šobrīd kurināmo granulu patēriņš Ukrainā strauji samazinājies, lai gan vēl tikai pirms 2 – 3 nedēļām šajā tirgū bija vērojams deficīts. Tā kā vietējie koksnes granulu ražotāji bija sagatavojušies ilgākam apkures sezonas periodam, noliktavās izveidojušies zināmi saražotās produkcijas uzkrājumi, ko paredzēts realizēt Eiropas tirgū.

Neskatoties uz to, ka koksnes granulu aktīvās pārdošanas sezona izrādījusies tik neilga, kā atzīmējuši paši ražotāji un tirgotāji, salīdzinājumā ar iepriekšējo apkures sezonu šogad paspēts realizēt 2 – 3 reizes vairāk produkcijas. Augšupejoša tendence granulu patēriņā Ukrainā vērojama jau piecus gadus. Prognozēts, ka tuvāko gadu laikā pieprasījums vietējā tirgū turpinās palielināties un jau pēc 5 – 7 gadiem patēriņš varētu sasniegs tādus apjomus, kādi šobrīd tiek eksportēti.

Ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu Eiropas granulu tirgū, kas pēc ekspertu aplēsēm 2020.gadā varētu sasniegt kā minimums jau 30 miljonus tonnu, kā arī augošo cietā biokurināmā patēriņu citviet pasaulē, Ukrainā koksnes granulu ražošanas apjomi un eksports ar katru gadu, sagaidāms, turpinās palielināties. Šīs nozares attīstību veicinās milzīgais ražošanas un izejvielu potenciāls, ko apliecina ne tikai pieaugošā ārvalstu investoru interese par ieguldījumiem šajā ražošanas sfērā, bet arī reālā investīciju plūsma.

 

Raksts: “Продажа пеллет в Украине: Первые результаты осенне-зимнего отопительного сезона 2012-2013 г.г.”, Bio-Energy.com.ua, publ. 20.02.2013

Avots: www.bio-energy.com.ua

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *