Eiropā samazinās tropu koksnes saplākšņu imports no Ķīnas

Saistībā ar jauno Eiropas Koksnes Regulu (Nr.995/2010), kas izstrādāta ar nolūku izskaust nelikumīgā mežistrādē iegūtu kokmateriālu starptautisko tirdzniecību un stāsies spēkā ar šā gada 3. martu, daudzi kokmateriālu importētāji Eiropā jau pārtraukuši veikt tropu koksnes saplākšņu pasūtījumus no Ķīnas. Apšaubot Ķīnā ievesto apaļkoku likumību no Krievijas, vairāki Eiropas importētāji pārtraukuši iepirkt arī Ķīnā ražotos bērza un skujkoku saplākšņus.

Ja līdz šim Eiropā lielos apjoms tika ievesti apses un eksotiskā bintangor kombinējuma saplākšņi, kā arī saplākšņi, kas gatavoti no vairāku gaišo toņu tropu koku sugu koksnes materiāliem, tad šobrīd daudzi importētāji, īpaši Vācijā, vēlas vairāk koncentrēties uz eikalipta koksnes saplākšņu vai kombinēto – apses un eikalipta koksnes saplākšņu importu. Šāda tendence skaidrojama ar to, ka plantācijās augošas koksnes piegādes ķēdes izsekojamība ir vieglāka un attiecīgi dokumentācija, kas būs nepieciešama līdz ar Eiropas Koksnes Regulas stāšanos spēkā, prasīs mazāk laika un izdevumus.

Tajā pašā laikā ražotāji Beniluksa valstīs un Lielbritānijā, kas tropu koksnes materiālus patērē vairāk, uzsākuši individuālu sadarbību ar Ķīnas saplākšņu ražotājiem ar mērķi izstrādāt jaunus produktus, kuru izejmateriālu izcelsmes likumība ir pierādāma. Šobrīd šīs kompānijas no Ķīnas turpina importēt eikalipta un apses saplākšņus, kuru virskārtu klāj Āfrikas izcelsmes FSC sertificētas tropu koksnes (pamatā sapelli) finieris. Tāpat Ķīnas saplākšņu ražotāji arvien vairāk sākuši izmantot FSC un PEFC sertificēto meranti koksni no Malaizijas. Kas attiecas uz skujkoku saplākšņiem, Eiropas importētāji labprātāk izvēlas produktus, kas ražoti no Jaunzēlandē augošas priedes koksnes. Tas saistīts ar to, ka no Jaunzēlandes nākušas koksnes ražotu saplākšņu likumība ir vieglāk pierādāma nekā produkcijai, kas ražota no Krievijas egles.

Tāpat vairāki tirgotāji importu pārtraukuši joprojām pietiekami lielo uzkrājumu dēļ noliktavās, kuru pietiks, lai segtu tirgus pieprasījumu vismaz līdz martam vai atsevišķos gadījumos līdz pat aprīļa beigām.

 

Raksts: “Importers choosing not to buy a variety of different types of plywood made in China”, magazine EUWID, publ. 13.02.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.7/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *