Gājputnus aicina sagaidīt ar putniem piemērotiem un drošiem būrīšiem

Pavasarim tuvojoties, daudzi cilvēki gatavojas sagaidīt atlidojošos gājputnus, izliekot tiem savā dārzā putnu būrīšus. Latvijas veikalos pieejamie putnu būrīši ne vienmēr atbilst putnu prasībām un ir droši ligzdošanai, tāpēc Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina iedzīvotājus rūpīgi novērtēt būrīti pirms pirkšanas vai izgatavot to pašiem.

Viesturs Ķerus, LOB valdes priekšsēdētājs, norāda: “Ir jāatceras, ka pirmkārt būrītis ir domāts putniem, nevis cilvēkiem, tāpēc jāraugās, lai putnu būrītis ir atbilstošā izmērā un drošs pret ligzdu postītājiem. Vēlmei pēc skaista un interesanta būrīša nedrīkst upurēt putnu drošību. LOB ieteikto būru dizainu ilgos pētījumos ir pārbaudījuši un noslīpējuši Latvijas putnu pētnieki.”

Putnu būrītim jābūt izgatavotiem no 2-2,5 cm bieziem dēļiem, kas vismaz būra iekšpusē ir neēvelēti. Svarīgākie būra izmēri ir skrejas platums, būra dziļums (no skrejas apakšējās malas) un grīdiņas iekšējais platums. Zīlīšu būrim vēlamais skrejas platums ir 30-35 mm, būra dziļums – 130-160 mm, grīdiņas platums – 100-130 mm, strazdu būrim attiecīgi 50-55 mm (skreja), 160-230 mm (dziļums) un 130-160 mm (grīdiņas platums). Zīlīšu būrim tieši zem skrejas jābūt piestiprinātai 6 mm platai laipiņai, kas neļauj kaķim vai caunai būrī iebāzt ķepu. Strazdu būrim šāda laipiņa savas funkcijas nepilda, tāpēc šos būrus jāizvieto vietās, kas kaķiem nav pieejamas (piemēram, pie ēku sienām vai kārts galā).

Vairāk informācijas par putnu būrīšu izgatavošanu un izlikšanu šeit.

 

Raksts: “LOB aicina iegādāties tikai putniem piemērotus un drošus būrīšus”, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, skat. 25.02.2013

Avots: www.lob.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *