Lielbritānijas zāģmateriālu tirgotāji sāk papildināt noliktavu krājumus

Līdz ar uzkrājumu samazināšanos noliktavās, Lielbritānijas kokmateriālu tirgotāju interese par jauniem skujkoku zāģmateriālu piegādes darījumiem sākusi atjaunoties, kā rezultātā audzis pieprasījums gan pēc vietējā tirgū, gan Skandināvijā ražotiem zāģmateriāliem.  Saskaņā ar tirgus dalībnieku sniegto informāciju, kopumā gan pieprasījums pēc zāģmateriāliem Lielbritānijā joprojām ir zems. Konkrēti pēc konstrukciju kokmateriāliem pieprasījums joprojām ir zems vājās aktivitātes dēļ dzīvojamo māju būvniecības sektorā. Neņemot vērā sezonālo pieprasījuma pieaugumu, stagnējošās ekonomikas, Britu valdības veiktā valsts budžeta samazinājuma un nemainīgi augstā bezdarba līmeņa dēļ tuvākajā laikā būtisks pieprasījuma kāpums pēc zāģmateriāliem Lielbritānijā nav gaidāms.

Priedes zāģmateriālu piedāvājuma samazinājumu no Skandināvijas veikli izmantojuši šo sortimentu ražotāji Eiropas centrālajā daļā. Tajā pašā laikā Skandināvijas izcelsmes egles zāģmateriāli februāra pirmajā pusē Lielbritānijas tirgū bija pieejami pietiekamā daudzumā. Lai arī Lielbritānijas ostu termināļos patlaban izveidojušies diezgan lieli egles zāģmateriālu uzkrājumi, ņemot vērā šīs produkcijas realizācijas tempus un mazos importa apjomus, jau tuvāko mēnešu laikā varētu iestāties piedāvājuma un pieprasījuma līdzsvars.

Atkarībā no bāzes cenas un piegādes apjomiem, Skandināvijas zāģmateriālu pārdošanas cenas pēdējos darījumos attiecībā pret vidējo cenu līmeni 2012.gada 4.ceturksnī Lielbritānijas tirgū izdevies paaugstināt par vidēji 5£/m3. Tirgotāji pieļauj, ka tuvāko nedēļu laikā zāģmateriālu pārdošanas cenu kāpums turpināsies. Lai arī kravu nosūtītāji nekādas cenu atlaides darījumos nepieļauj, nelabvēlīgo valūtas kursu svārstību dēļ (sterliņu mārciņas vērtība attiecībā pret Zviedrijas kronu un eiro samazinās jau kopš šā gada sākuma), Skandināvijas un Vācijas zāģmateriālu eksportētāji izrāda maz entuziasma attiecībā uz tālākām sarunām, tā kā pārdošanas ienākumi, darījumus veicot vietējā valūtā (sterliņu mārciņās), nepārtraukti samazinās. Nolūkā kompensēt zaudējumus, sarunās par zāģmateriālu piegādi otrajā ceturksnī kravu nosūtītāji pārdošanas cenas paaugstinājuši vēl par aptuveni 5£/m3. Ja pircēji par šādām cenām slēgt līgumus nebūs gatavi, kravu nosūtītāji izteikuši vēlmi pārorientēt skujkoku zāģmateriālu eksportu uz citiem tirgiem. Par labvēlīgiem pārdošanas apstākļiem ziņots vietējos tirgos, Ziemeļāfrikā un Austrumāzijā.

Skandināvijas priedes 5.šķiras zāģmateriāli (Quinta) februāra sākumā Lielbritānijas tirgū maksāja 185 – 192 £/m3 (FOM) un konstrukciju zāģmateriāli (carcassing) – vidēji 180 £/m3. No Baltijas valstīm piegādātie konstrukciju zāģmateriāli realizēti par līdzīgu cenu, savukārt vietējā tirgū ražotā produkcija maksā par aptuveni 15 £/m3 lētāk. Joprojām lētākus sortimentus nekā vietējie, Lielbritānijā piedāvā Īrijas zāģmateriālu ražotāji.

 

Raksts: “Supplementary purchases generating certain degree of growth in demand for lumber in UK”, magazine EUWID, 06.02.2013

Avots: “EUWID Wood Products and panels” (Nr.6/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *