Ārējo tirgu apgūšanai tirdzniecības misijās dodas arvien vairāk uzņēmēju

Līdz šim populārākais Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstītais ārējo tirgu apgūšanas veids ir bijusi dalība izstādēs, taču arī tā saucamajās tirdzniecības misijās pašlaik dodas vairāk uzņēmēju.

Interesi par dalību misijās veicinājusi vienas tirdzniecības misijas līdzfinansējuma „griestu” paaugstināšana 2011. gada nogalē. Tagad tirdzniecības misijas organizē gan Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), gan asociācijas, biedrības un klasteri. Piemēram, tirdzniecības misijas rīko arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) sadarbībā ar eksporta konsultāciju uzņēmumu GatewayBaltic. „LTRK un GatewayBaltic iet „dziļāk” – pēc misijas seko līdzi uzņēmēju panākumiem un uztur kontaktus līdz līguma noslēgšanai. Tas ir cits biznesa modelis,” saka Aija Jaunzeme, LIAA Ārējās tirdzniecības veicināšanas departamenta direktore.

„Tirdzniecības misijas ir gana populāras, jo tas ir diezgan precīzs ārējo tirgu apgūšanas instruments,” uzskata A. Jaunzeme. Pērn LIAA organizēja 36 tirdzniecības misijas, kurās piedalījās vairāk nekā 300 dažādu nozaru uzņēmumu. Šogad paredzētas 39 tirdzniecības misijas, taču gada laikā uzņēmēji un LIAA pārstāvniecības izsaka papildu iniciatīvas un saraksts tiek papildināts, tāpēc šis skaits varētu būt lielāks, nekā pašlaik plānots. A. Jaunzeme atzīmējusi, ka salīdzinoši daudz tirdzniecības misiju pēdējā laikā organizēts tieši kokapstrādes uzņēmumiem, kas aktīvi meklē jaunus noieta tirgus. Tāpat aktīvi ir dizaina un tekstila uzņēmumi. Aprīlī vien paredzētas 12 tirdzniecības misijas, tostarp mēbeļu ražotāju tirdzniecības misija uz Itāliju izstādes “Salone Internazionale del Mobile 2013” laikā Milānā, būvniecības un būvmateriālu ražošanas nozares uzņēmumu tirdzniecības misija uz Lietuvu un dalība kontaktbiržā izstādes “RESTA 2013” ietvaros Viļņā, atjaunojamo energoresursu un kurināmā ražotāju tirdzniecības misija uz Dāniju un Zviedriju, kā arī dizaina un interjera priekšmetu ražotāju tirdzniecības misija uz Baltkrieviju.

LIAA pārstāve norāda, ka uzņēmumus visvairāk interesē Skandināvijas un Rietumeiropas valstis, piemēram, Zviedrija, Dānija, Norvēģija, Vācija, Nīderlande, Lietuva. Vaicāta, vai tirdzniecības misijas vairāk iecienītas mazo, vidējo vai lielo uzņēmumu vidū, viņa teic, ka lielie uzņēmumi ārvalstu tirgu iekarošanā lielākoties tiek galā pašu spēkiem. Tāpēc aktīvākie tirdzniecības misiju apmeklētāji ir vidējie un mazie uzņēmumi.

Uzņēmumiem, kas piedalās LIAA organizētajās tirdzniecības misijās, pašiem ir jāapmaksā ceļa izdevumi, viesnīca, dienas nauda u.tml., bet organizēšana ir aģentūras pārziņā. Uzņēmējiem ir iespēja saņemt naudas atmaksu 50% apmērā no t.s. dalības maksas, ja, piemēram, tiek piesaistīts kāds ārvalstu konsultants vai lektors, un pusi no jau pieminētajiem tiešajiem izdevumiem (ceļš, viesnīca, dienasnauda).

 

Raksts: “Tirdzniecības misijās vairāk iesaistās mazie un vidējie uzņēmumi”, laikraksts “Dienas Bizness”, publ. 26.02.2013

Avots: www.nekrize.lv

LIAA ORGANIZĒTĀS TIRDZNIECĪBAS MISIJAS 2013. GADĀ

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *