Ekonomikas krīzes sekas Eiropā turpina kavēt Somijas meža nozares izaugsmi

Somijā ražotās meža nozares produkcijas galvenie realizācijas tirgi atrodas Eiropā, kur ekonomiskā lejupslīde nav mazinājusies. Šādos apstākļos kļūst acīmredzams, cik liela nozīme ir konkurētspējai, tāpēc tieši šim aspektam tiks pievērsta galvenā uzmanība turpmākajās sarunās par izdevumu samazināšanu nozares uzņēmumos, uzskata Somijas Kokrūpniecības federācijas direktors Timo Jaatinens. Ir jārod risinājumi, kā nepalielināt izmaksas eksporta sektorā. Respektīvi, pieaugošās ražošanas izmaksas iekšzemes tirgū nedrīkst atspoguļoties produktu pārdošanas cenās, kas negatīvi ietekmē to konkurētspēju globālajā tirgū. Tāpat steidzami jāmeklē risinājumi, kādā veidā industrijai tiks kompensētas, piemēram, papildus izmaksas simtiem miljonu eiro apmērā līdz ar Eiropas Parlamenta pieņemtās direktīvas stāšanos spēkā 2015.gadā, kas paredz ievērojamu pieļaujamā sēra satura samazinājumu kuģu degvielā.

Samazinoties pirktspējai galvenajos noieta tirgos Eiropā, Somijā aizvadītajā gadā kopumā tika saražots par 5,6% mazāk papīra un kartona nekā 2011.gadā – kopumā 10,7 miljoni tonnu. Par vairāk kā 12% palielinoties celulozes eksportam, šīs produkcijas saražotais apjoms nedaudz palielinājies, sastādot 6,8 miljonus tonnu (+1%). Saražoto saplākšņu apjoms sasniedza vienu miljonu kubikmetru, kas ir par 1% vairāk nekā 2011.gadā. Savukārt zāģmateriālu izlaides apjomi, līdz ar ekonomisko apstākļu pasliktināšanos un pieprasījuma tālāku samazināšanos galvenajos eksporta tirgos Eiropā, saruka par 4% līdz 9,3 miljoniem kubikmetru. Vietējā tirgū zāģēto kokmateriālu patēriņš līdz ar zemo aktivitāti būvniecībā samazinājās, tajā pašā laikā eksporta apjomi nedaudz pieauga. Vājo pieprasījumu Eiropā kompensēja pieaugošais pieprasījums Tuvo Austrumu, Ziemeļārfikas reģiona valstīs un Japānā, kur koka māju būvniecības īpatsvars pēc postošās zemestrīces un cunami 2011.gadā palielinājies.

Somijas Kokrūpniecības Federācijā ietilpstošie uzņēmumi no privātā mežu sektora 2012.gadā iepirka 28,2 miljonus kubikmetru koksnes, kas ir par 11,5% vairāk nekā 2011.gadā. Salīdzinājumā ar gala produktu tirgus cenām, koksnes izejvielu izmaksas saglabājās salīdzinoši augstas. Tas vairāk ietekmēja tieši zāģmateriālu ražošanas sektoru, kur koksnes izmaksas veido ap 70% no kopējām ražošanas izmaksām. Lielāku koksnes pārdošanas aktivitāti gada pirmajā pusē veicināja vētru radītie postījumi. Gada otrajā pusē koksnes tirdzniecības apjomi krasi samazinājās un gada nogalē tie bija mazāki nekā jebkad agrāk šajā laika periodā. Kopumā no privātā mežu sektora Somijas koksnes pārstrādātāji pērn iepirka 34 miljonus kubikmetru koksnes, kas ir praktiski tikpat, cik 2011.gadā. Tostarp zāģbaļķi iepirkti 11,9 miljonu kubikmetru apjomā (+16%) un papīrmalka – 15,2 miljonu kubikmetru apjomā (+8%).

Ja 2011.gadā augošas koksnes pārdošanas cenas attiecībā pret 2010.gadu paaugstinājās (par 3 – 8%), 2012.gadā tās par 2 – 7% pazeminājās. Respektīvi, priedes zāģbaļķu vidējā pārdošanas cena pazeminājās par 3%, egles – par 5% un bērza zāģbaļķu cena – par 2% līdz vidēji 40 €/m3. Priedes un bērza papīrmalkas cenas pazeminājās par 2 – 3% un egles papīrmalkas cena – par 7%. 2012.gada decembrī vidējā skujkoku zāģbaļķu cena Somijā bija 54 €/m3, kas atkarībā no reģiona un mežizstrādes veida variēja no 42 € līdz 57 €/m3. Savukārt papīrmalkas vidējā cena pērn Somijā bija 16 – 18 €/m3.

Meža šķeldu eksports no Somijas 2012.gada pirmo 11 mēnešu laikā samazinājās par teju ceturtdaļu, sastādot 211,0 tūkst. kubikmetru 9 miljonu eiro kopvērtībā (-20%). Tāpat ievērojami – par 60% – samazinājās koksnes granulu eksports, vērtības izteiksmē sastādot 7 miljonus eiro. Tajā pašā laikā šķeldu imports saglabājās nemainīgs – aptuveni 3,1 miljona kubikmetru apmērā 136 miljonu eiro kopvērtībā (-7%), bet granulu imports palielinājās par ~25% līdz 13,0 tūkst. tonnu aptuveni 2 miljonu eiro kopvērtībā.

 

Raksts: “The Finnish forest industry in 2012: European economic crisis depresses forest industry production – economic growth must be boosted, not hindered”, Finnish Forest Industries Federation, publ. 15.02.2013

Avots: www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *