Jaunā regula kokmateriālu importētājiem varētu radīt jaunus apgrūtinājumus

Līdz ar augošo pieprasījumu pēc kokmateriāliem un koka izstrādājumiem, arī nelikumīga mežistrāde un ar to saistītā tirdzniecība ir kļuvušas par problēmu, kas ietekmē vidi, kā arī rada sociālas, politiskas un ekonomiskas sekas. Nelikumīga mežistrāde apdraud arī tos nozares uzņēmējus, kuri darbojas saskaņā ar spēkā esošiem tiesību aktiem. Lai cīnītos pret nelikumīgu mežistrādi un ar to saistītu kokmateriālu starptautisko tirdzniecību, ar šā gada 3.martu spēkā stājas ES Koksnes regula (Nr.995/2010), kuras prasības par koksnes ieguves izsekojamību varot radīt būtiskus apgrūtinājumus kokmateriālu importētājiem no trešajām valstīm.

Ar Latvijā iegūtās apaļkoksnes izsekojamību  (apliecina ciršanas apliecinājums, ko izdod Valsts meža dienests) problēmu neesot un līdz ar to problēmu neesot arī tās izmantotājiem kokrūpniekiem, ražojot no tās izstrādājumus. Tāpat satraukties nevajag tiem, kuri tirgo un pārstrādā Latvijā un citās ES dalībvalstīs iegūto koksni vai tās izstrādājumus. Savukārt, ļoti uzmanīgiem esot jābūt tiem, kuri importē apaļkoksni, koka izstrādājumus no valstīm, kuras nav ES dalībvalstis – no Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas un, vēl jo vairāk, no Ķīnas, Vjetnamas un citām valstīm.

Zemkopības ministrijas Meža departamenta eksperts Normunds Strūve skaidro, ka faktiski visi tirgus dalībnieki jādala divās grupās – tie, kuri strādā ar ES iegūtu koksni, kurai izcelsmes izsekojamība jānodrošina praktiski tikai apaļajiem kokmateriāliem, un koksnes un tās izstrādājumu importētājiem no trešajām valstīm. Importētājam ir ne tikai jāspēj dokumentāri pierādīt, no kāda pasaules reģiona valsts konkrētā izstrādājuma radīšanai izmantota koksne, bet jāizvērtē, kā tā tur iegūta, kā arī tiem ir jānovērtē, cik liels ir risks, ka koksnes konkrēto izstrādājumu ražošanai iegūta nelegāli. Lai arī šobrīd Latvijā vēl nav skaidrs, cik liels varētu būt sods par šīs regulas prasību neievērošanu, tomēr, pēc N. Strūves sacītā, tam būtu jābūt saistītam (proporcionālam) ar nelegālās koksnes importa apmēru. Šīs regulas prasību uzraudzību Latvijā, visticamāk, veiks Valsts meža dienests, taču, lai varētu to īstenot, vajag mainīt dienesta nolikumu, kā arī piešķirt papildus finanšu līdzekļus, šīs funkcijas īstenošanai.

 

Raksts: Regula apgrūtinās koksnes importētājus, Māris Ķirsons, publ. 01.03.2013

Avots: Laikraksts „Dienas Bizness”, Nr.43(4448)

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *