Argumentē Kanādas kļavas koka izvēli Nacionālās bibliotēkas grīdu izbūvē

Gaismas pils grīdu nav iespējams izklāt ar Latvijas ozolu, jo Latvijā nemaz neaug tik lielas ozolu birzis, no kurām varētu piegādāt nepieciešamos dēļus divu metru garumā un 15 – 18 centimetru platumā, turklāt, būvējot kādu projektu, jāpieturas pie arhitekta izstrādātajām idejām, komentējot kustības Nepērc svešu! satraukumu par Kanādas kļavas izmantošanu Gaismas pils grīdai Latvijas ozola vietā, Db.lv norādīja autoruzraudzības grupas vadītājs Mārcis Mežulis.

«Ja arī Latvijā ir tādi parketa ražotāji, tad viņi noteikti ozolus iepērk Baltkrievijā vai kādā citā valstī, tādēļ runas par ozola izmantošanu Gaismas pils grīdā, ir demagoģija,» norāda M. Mežulis. Lēmums par kļavas koka izmantošanu Latvijas Nacionālās bibliotēkas grīdu izbūvē bija Gunāra Birkerta kā būves arhitekta sākotnējā iecere un G. Birkerts iebilda pret grīdas materiāla nomaiņu pret ozolu vai osi arhitektoniski estētisku apsvērumu dēļ, Db.lv skaidroja Kultūras ministrijas pārstāve Lolita Rūsiņa. Tam piekrīt arī M. Mežulis norādot, ka, realizējot kādu projektu, ir jāpieturas pie arhitekta iecerēm, un nevar izmantot materiālus, kādi ienāk prātā. «LNB ēkā jau ir izmantoti Latvijā ražoti būvmateriāli. Latvijā ražots ir LNB ēkas celtniecībā izmantotais betons, fasāžu konstrukcijas un fasāžu stikla paneļi, kā arī daļa no dzelzsbetona armatūras. Ēkas interjerā būs ievērojams Latvijas ražotās koksnes izstrādājumu īpatsvars, piemēram, vairāku tūkstošu kvadrātmetru platībā, konsultējoties ar būves arhitektu, tiek uzstādīti Latvijā ražoti bērza koka sienu paneļi, kas pēc arhitekta ieceres (gan vizuāli, gan tonāli, gan pēc faktūras) ideāli saskan ar Kanādas kļavas grīdas segumu,» ministrijas pārstāvji atvaira pārmetumus par Kanādas kļavas izmantošanu Latvijas ozola vietā.

Saskaņā ar ekspertu ieteikumiem, sabiedriskajā ēkā, kur paredzams liels cilvēku pieplūdums, nepieciešams tāds grīdas segumu, kas ir atbilstošs intensīvai noslodzei. Šāda veida objektos Kanādas kļavas grīdas izmantošana ilgtermiņā garantē resursu ietaupījumu, jo nav nepieciešama regulāra grīdas seguma atjaunošana, pauž ministrijas pārstāvji. Kultūras ministrijas (KM) pārstāvji noliedz, ka Gaismas pils grīdas materiāla – Kanādas kļavas – iegādei piešķirtais finansējums ir trīs reizes lielāks nekā materiāla tirgus vērtība, kā to iepriekš norādīja kustība Nepērc svešu!. Komentējot šīs kustības pārstāvju minēto sadārdzinājumu, KM pārstāvji uzsver, ka, «pārbaudot organizācijas izplatīto informāciju, var secināt, ka tajā ir norādīti neatbilstoši fakti, tostarp par LNB grīdas kopējām izmaksām –  Kanādas kļavas grīdas seguma precizētās izmaksas ir 93 lati (nevis, kā norādīja Nepērc svešu! – 100 lati) par vienu kvadrātmetru, kas ietver ne tikai grīdas materiālu, bet arī citas izmaksas».

Autoruzrauga Mārča Mežula izteikumu atspēko SIA Amber Wood līdzīpašnieks un Lauksaimniecības Universitātes Kokapstrādes katedras docents Ivars Akerfelds, norādot, ka Latvijā ozolu audzes ir pietiekami lielas, lai ar tām pietiktu Gaismas pils grīdas izklāšanai. Latvijā parketu ražo vairāki uzņēmumi, kas varētu nodrošināt ozolkoka grīdas ieklāšanu LNB. Kā piemēru viņš min no Latvijas kokiem ražoto parketu Mākslas muzeja Rīgas Fondu birža grīdu apdarē. Biržas grīdā izmantotie dēļi ir 21 centimetru plati, kas ir krietni vairāk par platumu (15 – 18 centimetri), ko, kā nepieciešamo izmēru Gaismas pils grīdai minējis M. Mežulis. Tāpat Latvijas uzņēmēji var piegādāt arī sešus metrus garus ozolkoka dēļus, vien tad arī šo dēļu cena būs attiecīgi daudz augstāka. Tāpēc jautājums par Gaismas pils grīdai izmantoto materiālu neesot saistīts ar biznesa interesi, bet gan ar pilsoņa pašapziņu, pauda I. Akerfelds. Viņš norāda, ka 6000 m2 grīdas, kas jāizklāj Gaismas pilī nav pat mēneša apjoms, ko uzņēmums saražo, tādēļ runa drīzāk ir nevis par konkrēto pasūtījumu, bet principu LNB grīdas izklāšanā izmantot ārvalstu materiālu.

 

Raksts: “Autoruzraugs: Latvijā neaug tik lielas ozolu birzis, kas atbilst Gaismas pils parametriem”, Db.lv, publ. 01.03.2013

Avots: www.db.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *