Koksnes deficīta un augsto cenu dēļ Vācijas zāģētavas samazina pārstrādes apjomus

Nemainīgi zemās mežizstrādes aktivitātes dēļ privātajos un vietējo pašvaldību mežos, kā arī apgrūtināto izstrādes un transportēšanas apstākļu dēļ, zāģbaļķu piedāvājums Vācijas dienvidu un rietumu daļā gada sākumā bija ļoti zems. Rezultātā diezgan daudzas kokzāģētavas pilnvērtīgi strādāt divās maiņās piecas dienas nedēļā nespēja. Biezās sniega segas radīto mežizstrādes ierobežojumu rezultātā privātajos un vietējo pašvaldību mežos pirmo divu mēnešu laikā kopumā tika nocirsts par 20 – 30% mazāk koksnes nekā gadu iepriekš. Tādējādi vēl februārī mežu īpašnieki atsevišķos gadījumos bija aizņemti ar pasūtījumu izpildi, kas tika veikti vēl iepriekšējā gada pēdējā ceturksnī. Saistībā ar zemo apaļo kokmateriālu piedāvājumu, arvien vairāk zāģētavu samazinājušas koksnes pārstrādes apjomus un ieceres izveidot zāģbaļķu uzkrājumus vairumā gadījumu nav materializējušās. Līdz ar egles zāģbaļķu pieejamības samazināšanos, tirgū palielinājusies priedes zāģbaļķu aprite, sekmējot šo sortimentu vidējo cenu stabilizēšanos diezgan augstā līmenī.

Būvniecības sektorā pieprasījums pēc konstrukciju kokmateriāliem februāra sākumā joprojām bija vājš. Līdz otrā ceturkšņa sākumam šajā pārdošanas segmentā nekāds fundamentāls pieprasījuma kāpums netiek gaidīts, lai gan nupat Minhenē notikušajā būvniecības izstādē „BAU 2013″ tika izteiktas prognozes, ka šogad būvniecības sektorā pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem būs salīdzinoši stabils. Palešu un taras ražošanas sektorā pieprasījums pēc skujkoku zāģmateriāliem februārī neattīstījās tik dinamiski, kā ražotāji bija gaidījuši gada sākumā, tāpēc šajā segmentā piegādātāju prasītās piemaksas īstenotas tikai atsevišķos gadījumos. Lai arī cenas paaugstināt neizdevies tādos apmēros kā bija cerēts, zemākās cenas no tirgus tomēr ‘izskaustas’ un kopējais nomaļu un taras izejmateriālu cenu diapazons sašaurinājies. Ievērojama pretestība pret skujkoku zāģmateriālu cenu paaugstināšanu februārī joprojām bija augstas pievienotās vērtības produktu ražošanas segmentā. Tas skaidrots ar stagnāciju līmēto un garumā audzēto kokmateriālu pārdošanas tirgū, kur šo izstrādājumu cenas pat nedaudz pazeminājušās. Kamēr šajā tirgū situācija neuzlabosies, pārstrādes uzņēmumi nav gatavi pieņemt augstākas izejmateriālu iepirkuma cenas, norādot, ja adekvāti nepieciešamo sortimentu apjomi nevar tikt nodrošināti par esošo cenu, augstas pievienotās vērtības koka izstrādājumu ražošanas apjomi tiks samazināti. Samērā vāji tirdzniecības apjomi vērojami arī eksporta tirgos. Par pozitīvākām tendencēm ziņots tikai Tuva Austrumu, Āzijas un ASV tirgos.

Jaunākie aprēķini liecina, ka šogad janvārī Vācijā tika saražots par aptuveni 7- 8% mazāk skujkoku zāģmateriālu nekā pērn šajā laika periodā. Ņemot vērā apstākļus saražotās produkcijas pārdošanas tirgū un esošo zāģbaļķu piedāvājumu, arī februārī skujkoku zāģmateriālu izlaides apjoms būs mazāks nekā gadu iepriekš. Saskaņā ar Vācijas koksnes un zāģmateriālu ražotāju asociācijas (DSH) datiem 2012. gadu šī industrija noslēdza ar negatīviem rezultātiem. Virkne uzņēmumu samazināja koksnes pārstrādes apjomus un vēl vairākas zāģētavas, balstoties uz negatīvām nākotnes prognozēm, tika slēgtas. Kā galvenais attīstību ierobežojošais faktors asociācijas veiktajā 89 zāģmateriālu ražotāju aptaujā tika minētas pārlieku augstās skujkoku zāģbaļķu izmaksas. Koksnes pārstrādātāji norādījuši, ka patreizējās skujkoku zāģbaļķu cenas ir vidēji 11% par augstu. Jau 2012.gadā 48% aptaujāto kokzāģētavu strādāja ar samazinātām jaudām tieši neadekvātā zāģbaļķu piedāvājuma, pārlieku augsto izmaksu dēļ un zemās konkurētspējas dēļ. Tā kā nekādas pazīmes par situācijas uzlabošanās apaļkoku tirgū nav vērojamas, 54% aptaujāto Vācijas zāģētavu gatavojas koksnes pārstrādes apjomus turpināt samazināt arī 2013.gadā.

 

Raksts: “Low supply of softwood logs holding back cutting activity in Germany’s south and west”, magazine “EUWID”, publ. 13.02.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.7/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *