Efektīvāko vadītāju sarakstā joprojām daudzu meža nozares uzņēmumu vadītāji

Daudzu meža nozares, kas ir viena no Latvijas eksporta stūrakmeņiem, uzņēmumu vadītāju atrašanās efektīvāko vadītāju sarakstā daudziem šķiet ne tikai pašsaprotama, bet arī loģiska, jo Latvijā ir teju visi priekšnoteikumi, lai varētu sekmīgi konkurēt ārvalstu noieta tirgos. Ekonomiskā krīze bijis ļoti smags pārbaudījums daudzu uzņēmumu vadītājiem, un izņēmums nav arī meža nozare. To, ka šajos strauji mainīgajos apstākļos jāspēj ne tikai ļoti ātri orientēties un pieņemt lēmumus, kuri nebūt nav populāri un varbūt pat reizēm īsti nesaprasti, atzīst arī paši vadītāji.

„Priecē, ka mežu nozares uzņēmumu vadītāji ir nemainīga vērtība efektīvāko vadītāju topā,” norāda Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Viņš gan uzsver, ka viena lieta ir vērtēt pēc skaitļiem – likviditātes, rentabilitātes, neto apgrozījuma u.c. parametriem, uz kuru pamata tiek izvirzīti visefektīvākie vadītāji, tomēr svarīgi būtu izcelt tos vadītājus, kuri savus uzņēmumus pasargājuši no bankrota. Šie vadītāji pelnījuši atzinību, jo izglābtajos uzņēmumos ne tikai strādā cilvēki, bet arī valsts saņem nodokļus. Un šādiem ‘glābējiem’ bijis jāpieņem daudz smagāki lēmumi gan attiecībā uz darbinieku skaita samazināšanu, gan darba samaksu.

Efektīvāko vadītāju sarakstā ir gan vidēju, gan Latvijas mērogiem lielu uzņēmumu vadītāji. To, ka ļoti sekmīgi un veiksmīgi var vadīt arī salīdzinoši lielu uzņēmumu, pierāda SIA „Vika Wood” ilggadējais vadītājs Andris Krecers. „Pamats (ne tikai pēdējos piecos gados) ir godīga attieksme pret visu – darbiniekiem, valsti, biznesa partneriem un īpašniekiem. Vēlme izveidot arī Latvijā Eiropas līmeņa rūpniecisko ražošanu,” tā uz jautājumu, kas ir bijis par pamatu panākumiem, samērīgai attīstībai ar augšupejošu tendenci pēdējos piecos gados atbild A. Krecers, kura uzņēmuma mērķis nav ražot produktu ar augstu vai zemu pievienoto vērtību, bet gan būt tik efektīvam savā darbībā, lai varētu konkurēt ar līdzīgiem vai cita veida uzņēmējdarbības veidiem. Mežizstrādes uzņēmuma „Niedrāji MR” valdes priekšsēdētājs Pēteris Elsts norāda, ka bez labas komandas, darbu vadītājiem un augstas kvalifikācijas speciālistiem panākumu pamatā ir arī diktatoriska pieeja. „Ja spēlējam demokrātiju, tad tā noved pie improvizācijas, kuras sekas ir nekvalitatīvs darbs un pārkāpumi,” savu nostāju skaidro P. Elsts. Savukārt kokapstrādes un kokmateriālu tirdzniecības uzņēmuma SIA „Kurekss” augšupejošās tendences pamatā pēdējo piecu gadu laikā bijusi izejvielu pieejamība, investīcijas ražošanas modernizācijā un pareiza produktu izvēle.

Līdzīgi kā citām uz eksportu orientētajām rūpniecības nozarēm arī kokapstrādei 2008.gada globālās ekonomikas satricinājumi bija pielīdzināmi aukstai dušai pēc relatīvas labklājības, ko nozare bija piedzīvojusi iepriekš, kad treknie gadi ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē bija audzējuši pieprasījumu pēc kokmateriāliem, kas nepieciešami gan būvniecības, gan mēbeļu, gan transporta līdzekļu ražošanas sektoriem. Ņemot vērā to, ka pasaule aizvien izteiktāk dzīvo uz aizņēmumu rēķina, kokrūpniecība ir ļoti jūtīga pret ekonomikas cikliskumu un tās augšupejas un lejupejas fāzēm. Sevišķi izteikti tas redzams iepriekšējās krīzes un tās pārvarēšanas gadu statistikas datos. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2008.gadā Latvijā bija 1577 uzņēmumu, kuri pēc statistiķu klasifikācijas ietilpst koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā. Pēc gada šādu uzņēmumu skaits bija sarucis līdz 1544, 2010.gadā – palielinājies līdz 1654, savukārt vēl pēc gada – sarucis par 90. Tajā pašā laikā kokrūpniecības produkcijas pievienotā vērtība palielinājusies no nepilniem 211,7 miljoniem latu 2008.gadā līdz 268,8 miljoniem latu aizpērn. Arī 2012.gadā par spīti situācijas pasliktinājumam Rietumeiropā, nozares produkcijas izlaide pieauga par 5,4%.

 

Raksts: “Izglābj savus uzņēmumus krīzes laikā”, Māris Ķirsons, Dienas Bizness, publ. 08.03.2013

Avots: Žurnāls “Latvijas efektīvākie vadītāji 2013”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *