Eksperti: Latvijā var tikt apdraudētas meža dzīvnieku populācijas

Šobrīd LR Saeimā tiek skatīti grozījumi “Medību likumā”. Pastāv pamatotas bažas, ka, skatot likuma grozījumus otrajā lasījumā, tiks lobēti grozījumi, kas paredz piešķirt zemes īpašniekiem neierobežotas tiesības patvaļīgi organizēt medības savā īpašumā. Medniecības nozares eksperti uzskata, ka, ja lobētie grozījumi tiks pieņemti, tiks apdraudēta medījamo sugu populācijas Latvijā un ilgtspējīgas medību saimniecības principi.

Kā vienu no iespējamiem iemesliem likuma grozīšanai, zemju īpašnieki min lielos dzīvnieku postījumus. Patlaban pastāvošais regulējumus nosaka postījumu radīto zaudējumu kompensācijas mehānismu, taču, kā atzīst eksperti, tas netiek pilnvērtīgi izmantots. Postījuma gadījumos, iespējams, arī iegūt papildu medīšanas atļaujas ārpus noteiktā limita un termiņa. Taču, kā atzīst Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis un medību centra “Purnavu muiža” īpašnieks Rolands Orlovskis, ir skaidrs, ka jau šobrīd zemniekiem ir iespēja gan saņemt kompensācijas par postījumiem, gan arī papildu nomedīšanas atļaujas. Diemžēl visas likuma sniegtās iespējas netiek izmantotas, tāpēc stāsti par milzīgajiem postījumiem šobrīd nav pamatoti.

R. Orlovskis uzskata, ka iespējams, ierosinātie grozījumi tiek virzīti ar mērķi attīstīt tā saucamo medību tūrismu Latvijā, kas sniegs valstij īstermiņa ekonomisko labumu, bet ilgtermiņā nodarīs milzīgus zaudējumus Latvijas dabai. “Dažu gadu laikā ārvalstu un pašmāju zemju īpašnieki iznīcinās savvaļas dzīvnieku faunu, kas kopš 90-tajiem gadiem tika rūpīgi atjaunota.

Rolands Orlovskis: „Uzskatu, ka apzināti tiek uzturēts mīts par to, ka medījamo dzīvnieku skaits Latvijā ir pārāk liels, un, ka mednieki nepietiekami medī, līdz ar to ir jādod tiesības zemes īpašniekiem pašiem likvidēt savvaļas dzīvniekus. Postījumi rodas ne tikai dzīvnieku vainas dēļ, bet arī pašu zemju īpašnieku nezināšanas dēļ, līdz ar to atbildība jāuzņemas arī viņiem. Piemēram, arī savlaicīga nevienošanās ar medniekiem par dzīvnieku populācijas kontroles metodēm var būt iemesls šiem postījumiem.”

 

Raksts: “”Eksperti: Latvijā var tikt apdraudētas meža dzīvnieku populācijas”, Līva Dumpe, portāls dzirkstele.lv, publ. 12.03.2013

Avots: www.dzirkstele.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *