Bīdāmās un salokāmās durvis – funkcionāls akcents interjera dizainā

Durvis nav tikai veramas. Tās var būt arī bīdāmas un salokāmas. Šāda tipa durvis ļauj maksimāli izmantot atvēlēto platību, vienlaikus saglabājot durvju funkcionalitāti un iespējas atdalīt telpas, tāpēc tās kļūst arvien aktuālākas un pieprasītākas ne tikai iestādēs un darba vidē, bet arī privātmājās un dzīvokļos.

Bīdāmās durvis pamatā izmanto iekštelpās, ārkārtīgi reti – ārpusē, kad parastajām nevar atrast ap 1 m2 lielu brīvu laukumu vēršanas virzienā vai arī durvis atrodas pretim citām, un vienlaicīga virināšana rada neērtības. Bīdāmās durvis no klasiskajām atšķiras ar konstrukciju: vērtne izvietota vai nu speciālā nišā sienas iekšpusē, kura izveidota, jau mājokli būvējot, vai plaknē gar pašu sienu, kur arī tā netraucē.

Bīdāmās durvis ļauj ieekonomēt telpu, jo atvērtā stāvoklī aizņem mazāk vietas nekā parastās. Visvienkāršākajā variantā durvju plakne slīd pa grīdā ievietotu sliedi un kustību stabilizē otra sliede ailes augšpusē. Modernās bīdāmās durvis izgatavo no koksnes, finiera, stikla vai plastmasas un tām kustību atvieglo ritenīši vai gultņi. Šādas durvis izmanto šaurās, pieblīvētās telpās, kā arī vietās ar īpašām konstruktīvām vai dizaina prasībām. Tās piešķir interjeram visdažādāko stilu – no viegla japāņu pieskāriena līdz minimālismam vai modernismam. Izmantojot vairākas bīdāmās durvis, var izveidot neierobežota garuma un platuma starpsienas, tādējādi interjerā tiek panākta dažādība. Turklāt plaši stiklotas bīdāmās koka iekšdurvis saglabā vēlamo apgaismojuma līmeni. Tās var dekorēt ar vitrāžām, fotoapdrukām, PVH plēvēm, plastiku, rotangu, bambusu un citiem. Ļoti bieži bīdāmās durvis izmanto skapju izgatavošanā.

Moderna un gaumīga alternatīva klasiskajām veramajām durvīm ir arī salokāmās durvis, kuras klusi bīdās pa augšējo un apakšējo slieci. Arī tās ir viegli pielietojamas un aizņem mazāk vietas nekā veramās. Konstrukciju, kas sastāv no divām bīdāmām daļām, sauc par grāmatas tipa, bet vairāku sekciju – par akordeona tipa. Arī šādas durvis darina no koka. Iecienītas salokāmās durvis ir to ērtās konstrukcijas, vieglās kopšanas un ilglaicīgās kalpošanas dēļ.

Sekojot līdz jaunākajām tendencēm arhitektūrā un interjera dizainā, pašmāju tirgū bīdāmās durvis no priedes un ozola koka ražo kokapstrādes uzņēmums SIA Staļi. Bīdāmās durvis izgatavo arī SIA Līva AB NORD, kokapstrādes uzņēmums “B Galdnieks” un SIA Arbo, kas aizvadītā gada oktobrī pirmo konteineru ar bīdāmām koka durvīm nosūtīja uz tālo Japānu. Par spēju piedāvāt kvalitatīvu un pasaules tirgū konkurētspējīgu produkciju liecina no Japānas saņemtais nākamais pasūtījums, kurš ir ievērojami lielāks, nekā nosūtītais.

 

Raksts: “Citādas durvis – bīdāmas, salokāmas…”, Andris Ozoliņš, Latvijas Avīze, publ. 04.03.2013

Avots: www.la.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *