Idejas māju zīmju izgatavošanai, kur tām jāatrodas un kā tās kopt

Tuvojoties pavasarim, ikvienam kārtīgam mājas saimniekam aktuāls kļūst apkārtnes sakopšanas jautājums. Kā teātris sākas no garderobes, tā sakopta sēta – no mājas zīmes. Gaumīga norādes zīme ir vizītkarte, kas aicina ciemiņus un apliecina, ka mājas saimniekiem rūp vides skaistums un sakoptība.

Ainavu arhitekte Gundega Lināre uzsver, ka mājvietas norādei jābūt jau pie lielā ceļa. Piemēram, Ventspils novadā gan šoseju, gan vietējas nozīmes ceļu malās izliktas vienota stila norādes plāksnes ar māju nosaukumiem. Ja par norādes zīmi neparūpējas pašvaldība, jārīkojas pašiem. Mājvietās, kur iegriežas tikai radi un tuvi draugi, bez norādes var arī iztikt, bet viesu mājas īpašniekam tā ir svarīga. Norādi uzlikt vajadzētu vietā, kur ceļi sadalās, tad ciemiņiem nebūs jāmaldās pa svešām sētām pēc vajadzīgās adreses taujājot. Likt norādes zīmi pie pašas mājas nav jēgas. Tai jābūt vietā, kur no lielceļa nogriežas ceļš uz mājām.

Vienkāršu norādes zīmi izgatavot var katrs. Vajadzīgs metāla stabs, kam vienu galu iebetonē akmenī, bet otrā piestiprina dēlīti ar smailu galu – bultu, kas norāda virzienu. Burtveidolus mājvārdam var izvēlēties internetā, palielināt, izdrukāt uz papīra, pēc tam pārkopēt uz dēlīša un tad ķerties pie otas un krāsas. Prasmīgākie mājas nosaukumu var akurāti iegriezt vai iededzināt kokā. Lai norādes zīme saglabātos pēc iespējas ilgāk, ir svarīgi dēlīti impregnēt. Būvmateriālu veikalos koksnes aizsardzībai nopērkami visdažādākie līdzekļi, bet var izmantot arī lietotu mašīneļļu.

Latvijā var redzēt daudzas gaumīgas, pat mākslinieciski vērtīgas mājas zīmes, ļoti skaistas tās parasti ir saimniekiem, kuri aizraujas ar kokapstrādi vai galdnieka darbiem.

Vispraktiskākā un ar garāko mūžu ir laukakmenī iekalta mājas zīme. Skaistas ir arī metālā kaltas māju zīmes, taču visbiežāk sastopams ir trešais variants – māju zīmes no koka. Protams, tas nav mūžīgs, agrāk vai vēlāk koksne sāks melnēt un trupēt, tajā ieviesīsies kāda sēne. Tomēr no koka darinātās māju zīmes ir acīm tīkamas un ‘siltas’. Ja ceļa galā aug liels koks, piemēram, ozols, kādā no zemākajiem zariem ķēdēs var iekarināt dēlīti ar māju nosaukumu. Daudz skaistu māju zīmju var aplūkot Kurzemē, Nīcas pagastā, kur Bernātos strādā jauns un talantīgs puisis Alvis Vitrups (viņa darbus var apskatīt mājaslapā www.dzenitis.eu), kurš beidzis Liepājas mākslas vidusskolu kā koka izstrādājumu dizaineris. Viņš izgatavojis māju zīmes “Kristapiem”, “Tauriņiem”, “Šāvējiem”, “Ķiršiem” un vēl daudzām citām lauku sētām. Alvis Vitrups stāsta, ka māju zīmi var veidot no jebkura koka, taču pamatīgākie ir osis un ozols (āra apstākļos tie varētu saglabāties kādus 20 gadus), arī apse ir pietiekami izturīga. Koksnes impregnēšanai izmanto līdzekli, kas aizsargā pret pelējumu, zilējumu un kukaiņiem. Šim nolūkam der, piemēram, Latvijā ražotais ‘Erlit’. Pēc tam uzklāj aizsargslāni – ‘Colorex’, ‘Pinotex’ vai kādu citu. Ja koks ir sauss, to var nolakot ar ūdensizturīgu laku (jahtu laku), bet arī tai ir ierobežots kalpošanas laiks, vēlāk sāks plaisāt. Restaurācija prasīs daudz laika, jo vecais lakas slānis būs jānoslīpē un māju zīme jālako no jauna.

 

Raksts: “Māju zīmes – kur tām jāatrodas, kā kopt…”, Daina Brila, laikraksts “Latvijas Avīze”, publ. 13.02.2013

Avots: www.la.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *