Veiksmīgai eksporta tirgu apgūšanai koku nepieciešams iemācīties izmantot racionāli

Pagājušajā nedēļā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un eksporta konsultāciju uzņēmuma “Gateway Baltic” organizētajā diskusiju ciklā “Eksporta Rīts” uzņēmumu “Anna Barons” un “4PLUS” pārstāvji dalījās ar savu pieredzi par to, kā Latvijas “zeltu” – mežus – pārvērst konkurētspējīgā eksporta produktā, kuru atpazīst visā pasaulē. Lai noskaidrotu, cik būtiska ir pievienotā vērtība produktiem un vai Latvijas kokapstrādes uzņēmumi ir konkurētspējīgi ārvalstu tirgos, portāls “Nekrize.lv” uz sarunu aicināja kokapstrādes uzņēmuma “4PLUS” direktoru Druvi Paegli.

“Jāteic, ka, lai Latvijas kokapstrādes uzņēmumi iekarotu eksporta tirgus, pats galvenais nav pievienot vērtību produktiem, bet gan racionāli izmantot koku. Protams, pievienotā vērtība ir būtiska lieta, taču ne primāra. Pieredze liecina, ka bieži vien uzņēmēji ražo produktus ar augstu pievienoto vērtību, kuri tirgū patiesībā nav nepieciešami un kuriem nav finansiāla pamatojuma. Dažkārt tomēr ir izdevīgāk pārdot zemākas apstrādes pakāpes produktus nekā veidot augstu pievienoto vērtību. Koku nepieciešams izmantot racionāli – attiecīgi, vadoties pēc tirgus pieprasījuma. Manuprāt, vietējie kokapstrādes uzņēmumi ir konkurētspējīgi ārvalstu tirgos. Tiesa, labākus panākumus uzņēmēju produkcijai ārvalstīs nodrošinātu lielāks iekšējais patēriņš. Latvijā ražotos koka izstrādājumus vietējie patērētāji nav tik plaši iecienījuši kā ārzemnieki, piemēram, māju būvniecībā koks ir nepamatoti nenovērtēts. Ja mēs paskatāmies uz Skandināvijas valstīm, tad tur lielākā daļa privātmāju ir celtas no koka. Uzskatu, ka Latvijas iedzīvotājiem ir dažādi aizspriedumi pret koka izmantošanu celtniecībā, tostarp bailes par ugunsdrošību. Tādēļ būtu nepieciešams izglītot sabiedrību, un tas palīdzētu attīstīt vietējo tirgu. Tas nāktu par labu ne tikai uzņēmējiem, bet arī valsts ekonomikai kopumā.

Raksturojot mūsu biznesu, jānorāda, ka lielāko daļu produkcijas eksportējam uz Vāciju, Austriju un Skandināvijas valstīm. Latvijā mēs pārdodam tikai nelielu daļu saražotās produkcijas, piemēram, taras materiālus, kurus uzņēmumi izmanto produkta izveidē, kas jebkurā gadījumā bieži vien tiek eksportēts. Tiesa, būtiskākais nav tas, ka uzņēmums eksportē, bet gan spēja rast kompromisu starp eksportējamo apjomu un kvalitāti. Mēs necenšamies eksportēt daudz. Vairāk uzmanību pievēršam kvalitātei, precizitātei un labam servisam.­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­”

 

Raksts: “Lai Latvijas kokapstrādes uzņēmumi iekarotu eksporta tirgus, nepieciešams iemācīties racionāli izmantot koku”, portāls Nekrize.lv, publ. 18.03.2013

Avots: www.nekrize.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *