Austrumāzijā aug pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem ēvelētiem produktiem

Pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem ēvelētiem koksnes produktiem nozīmīgākajos pārdošanas tirgos Austrumāzijā uz marta sākumu bija apmierinošs. Kā informēja šo izstrādājumu tirgotāji, ievērojami apjomi nesen pārdoti uz Japānu un Dienvidkoreju. Līdz ar ēvelēšanai nepieciešamo zāģēto egles dēļu piedāvājuma samazināšanos, gatavās produkcijas kravu nosūtītāju piegādājamie apjomi kļuvuši ierobežoti, un Dienvidkorejā pieprasījums pēc ēvelētiem kokmateriāliem jau pārsniedzis piedāvājumu. Interesi izrāda arī importētāji no Ķīnas un ASV. Lai arī līdz marta sākumam nekādi konkrēti piegādes līgumi vēl netika slēgti, tirgus spēlētāji sagaida, ka turpmāko nedēļu laikā pieprasījums pēc ēvelētiem kokmateriāliem Austrumāzijā turpinās pieaugt.

Eiropā šajā tirgus segmentā valda atšķirīgas tendences. Piemēram, Lielbritānijā, kas joprojām ir nozīmīgākais  Baltijas valstīs ražoto ēvelēto koksnes produktu noieta tirgus, pārdošanas apjomi joprojām turpina samazināties. Neskatoties uz to, lai kompensētu ar valūtas svārstībām saistītos zaudējumus, kravu nosūtītāji izteikuši vēlmi paaugstināt pārdošanas cenas par aptuveni 10 £/m3. Tajā pašā laikā pašmāju un Īrijas ražotāju piedāvātā produkcija maksā par vidēji 15 €/m3 lētāk.

Nīderlandē pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem ēvelētiem kokmateriāliem uz marta sākumu bija apmierinošs. Pēc ēvelētiem egles kokmateriāliem pieprasījums audzis arī Vācijā un sezonālā faktora ietekmē tradicionāli uzlabojušās pārdošanas iespējas pašmāju tirgos.

Ēvelēto kokmateriālu ražotāji ir piesardzīgi attiecībā uz prognožu izdarīšanu par tirgus attīstību turpmāko mēnešu laikā. Pašreiz esošā situācija liek domāt, ka kokzāģētavām būs grūti panākt, lai ēvelēto izstrādājumu ražotāji veic izejmateriālu iepirkumus par augstākām cenām. Īpaši sarežģīti tas varētu izrādīties nozīmīgākajos pārdošanas tirgos Eiropā. Vācijā ēvelēto kokmateriālu vidējā piegādes cena uz marta sākumu bija 270 €/m3; Austrumeiropas tirgos – par vidēji 5 €/m3 zemāka. Lielbritānijā C24 stiprības klases konstrukciju kokmateriālu pārdošanas cena sasniedza 195 £/m3 (FOM), savukārt Austrumāzijas tirgū no Baltijas valstīm piegādātie ēvelētie kokmateriāli maksā ap 280 – 290 €/m3.

 

Raksts: “Satisfactory demand for Baltic planed products in East Asia”, magazine “EUWID”, publ. 06.03.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.10/2013)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *