Kokmateriālu eksports no Ziemeļamerikas uz Ķīnu pērn samazinājās par 17%

Ķīnā samazinoties pieprasījumam pēc importētiem kokmateriāliem, apaļkoku un zāģmateriālu eksports no Ziemeļamerikas uz šo Austrumāzijas valsti 2012.gadā saruka par 17% līdz 2,1 miljardiem dolāru, ziņo Wood Resource Quarterly. Neskatoties uz to, ASV mežu īpašnieki un Kanādas koksnes pārstrādes uzņēmumi pēdējo piecu gadu laikā spējuši gūt milzīgus ienākumus no kokmateriālu patēriņa kāpuma Ķīnā. Un šogad Ziemeļamerikas kokrūpnieki un tirgotāji savas pozīcijas Ķīnas tirgū apņēmušies saglabāt –  2013.gada janvārī no ASV un Kanādas piegādāto baļķu īpatsvars kopējā importa struktūrā šajā valstī sasniedza 26%, savukārt zāģmateriālu īpatsvars – 53%.

Saskaņā ar minētā kokmateriālu tirgus pārskata datiem, skujkoku zāģbaļķu imports pērn Ķīnā samazinājās straujāk nekā zāģmateriālu imports. Gada griezumā lielākās izmaiņas kokmateriālu tirdzniecībā bija straujš zāģbaļķu importa samazinājums no Krievijas un mazākas zāģmateriālu piegādes no ASV. Apsteidzot Krieviju 2010.gadā, Kanāda izvirzījusies par vadošo zāģmateriālu eksportētāju uz Ķīnu – pēdējo divu gadu laikā uz šo valsti no Kanādas zāģēto skujkoku kokmateriālu eksporta vērtība sasniegusi aptuveni 1,1 miljardu dolāru. Un 2013.gadā šī vērtība, pēc tirgus analītiķu aplēsēm, būs vēl lielāka. Salīdzinājumam – vēl tikai pirms pieciem gadiem Kanādas zāģmateriālu eksporta vērtība uz Ķīnu nesasniedza pat 100 miljonus dolāru.

Šis jaunais tirgus kļūst arvien nozīmīgāks tām daudzajām Kanādas rietumos esošajām kokzāģētavām, kas iepriekš praktiski visu saražoto produkciju realizēja ASV tirgū. Ja pirms pieciem gadiem no Kanādas provinces Britu Kolumbijas uz Ķīnu tika eksportēti 10% zāģmateriālu, 2012.gadā šī tirgus daļa palielinājusies jau līdz 32%. Tāpēc joprojām palicis neatbildēts jautājums, kā šī reģiona zāģētavas reaģēs, kad pieprasījums ASV zāģmateriālu tirgū sāks pieaugt straujākos tempos.

Zāģbaļķu eksports no ASV rietumiem uz Ķīnu pēdējo piecu gadu laikā desmitkāršojies, kas vairāk ietekmējis apaļkoksnes tirgu valsts austrumu piekrastē. Tāpēc, neskatoties uz zemajiem koksnes pārstrādes apjomiem vietējā tirgū, zāģbaļķu pārdošanas cenas 2012.gada 4.ceturksnī bija par aptuveni 60% augstākas nekā 2009.gadā. Lai arī zāģmateriālu cenu kāpums līdz ar pārdošanas apjomiem 2012.gadā un 2013.gada sākumā ir laba ziņa ASV rietumos esošajām kokzāģētavām, sliktā ziņa ir tā, ka tāpat paaugstinājušās arī zāģbaļķu cenas.

 

Raksts: “Exportation of logs and lumber from North America to China fell by 17% in 2012, but a turn-around in shipments is expected in 2013”, Wood Resources International LLC, publ. 15.03.2013

Avots: news.cision.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *