Somijā pieprasījums pēc enerģētiskās koksnes 2013.gadā turpinās pieaugt

Salīdzinot ar 2012.gadu, šogad kurināmo šķeldu patēriņš Somijā pieaugs par pusmiljonu. Šādu secinājumu pauduši Somijas Mežzinātnes institūta „Metla” speciālisti 2012.gada nogalē iznākušajā meža nozares gada pārskatā „Metsätilastollinen vuosikirja 2012″.

Līdzīgi kā Eiropas Savienībā kopumā, arī Somijas enerģētikas nozarē uzstādītais mērķis ir palielināt biokurināmā patēriņu un pakāpeniski atteikties no fosilā kurināmā (daļēji arī no kūdras, ar ko bagāta ir šī valsts). Pārejai uz biomasas kurināmo dažādas subsīdijas paredz gan Eiropas Savienības, gan valsts, Kioto protokols un virkne citu aktu un direktīvu. Tāpat Somijā darbojas zaļo sertifikātu sistēma un tiek piemēroti sodi par CO2 izmešu normu pārsniegšanu.

Lai arī 2012.gadā meža nozarē Somijā saražotās produkcijas apjomi samazinājās, Eiropas Savienības un Somijas valdības nosprausto mērķu ietekmē – sasniegt zināmu biodegvielas un atjaunojamo energoresursu īpatsvaru enerģētikā un transportā – kurināmās koksnes patēriņš turpina palielināties. To, ka energokoksnes patēriņam valstī līdz 2015.gadam nepārtraukti jāpieaug, nosaka Somijas Nacionālā Meža programma.  Līdz 2015.gadam biodegvielas patēriņa īpatsvaram kopējā energobilancē Somijā jāsasniedz 25%. Patlaban tie ir tikai 20%, kas nozīmē, ka nepieciešamība importēt biokurināmo palielināsies (pirmkārt, no Krievijas). Jāņem vērā, ka arī pašā Somijā ik gadu tiek saražots pietiekami daudz šķeldu – aptuveni 5 – 6 miljonu kubikmetru gadā.

Kā atzīmēts Somijas Mežzinātnes institūta ziņojumā, pieprasījums pēc kurināmām šķeldām 2013.gadā pieaugs. Jau 2012.gadā pieprasījums pēc šīs produkcijas Somijā sasniedza 7,8 miljonus kubikmetru. 2013.gadā šajā valstī būs vajadzīgi jau 8,3 miljoni kubikmetru šķeldu. Ja 2012.gadā dedzināmo šķeldu vidējā cena saglabājās nemainīga salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, 2013.gadā tā varētu nedaudz pieaugt. Tas saistīts ar to, ka Somijā kļūs jūtamāks šķeldu ražošanai nepieciešamo izejvielu trūkums un eksportētāji varētu paaugstināt pārdošanas cenas.

 

Raksts: “Спрос на топливную щепу в Финляндии будет расти в 2013 году”, Ольга Ракитова, ИАА «ИНФОБИО», publ. 25.03.2013

Avots: http://www.infobio.ru/news/2288.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *