Norvēģijas mājokļu tirgū strādājošie Latvijas uzņēmumi prognozē stabilu gadu

Šāds secinājums izriet no sarunām ar uzņēmējiem, kas nesen piedalījās starptautiskajā izstādē “Norsk Hytteliv”. Norvēģija ir Latvijas galvenais koka būvniecības nozares eksporta partneris, un arī 2013. gadā tas, visticamāk, saglabās savas līderpozīcijas, laikrakstam “Dienas Bizness” norādījis Latvijas Koka būvniecības klastera pārstāvis Gatis Zamurs. Un šobrīd nekas neliecina, ka pārredzamā termiņā būtu paredzamas izmaiņas Norvēģijas nekustamo īpašumu tirgū. “Jau ilgstoši tiek runāts par to, ka Norvēģijā šajā nozarē ir cenu burbulis, līdzīgi kā tas bija Latvijā pirms krīzes. Atšķirībā no Latvijas norvēģi šo burbuli var atļauties – arvien jaunas naftas atradnes nodrošina Norvēģijas ekonomiku ar milzīgiem līdzekļiem, kas ieplūst no ārvalstīm. Līdz ar to Latvijas uzņēmēji izmanto šīs iespējas, un, ja globālā mērogā nenotiks dramatiskas izmaiņas, šis iespēju logs būs vaļā vēl vismaz piecu gadu perspektīvā un, iespējams, ilgāk,” prognozē G. Zamurs.

“Norsk Hytteliv” ir lielākā Norvēģijas brīvdienu māju izstāde. Pēdējos gados šo izstādi apmeklē ap 20 tūkstošiem interesentu. Šogad bijis aptuveni par 20% vairāk nekā iepriekš. Vairums interesentu esot privātpersonas, taču izstāde iecienīta arī profesionāļu vidū. Jau ziņots, ka šogad Latvijas nacionālajā stendā šajā izstādē apvienojās guļbūvju ražotājs “Latlaft”,  “Dores Fabrika”, koka paneļu māju un logu ražotājs SIA “WWL Houses“, koka karkasa māju būvniecības uzņēmums “KL Nami” un Latvijas Koka būvniecības klasteris.

Tā kā Norvēģiem mentalitāte ir vēl ziemeļnieciskāka, šo klientu uzmanību iegūt ir grūtāk. Arī Latvijas zīmols viņiem bieži nenozīmē neko. “Norvēģijā mājokļu tirgū izteikti darbojas ieteikumi, t.i., viens veiksmīgs klients ved pie nākamā,” norāda LIAA pārstāvniecības Norvēģijā vadītājs Gatis Ginters.

SIA “Staļi” izpilddirektors Jānis Lasmanis cer, ka Norvēģijas līdz šim atturīgā attieksme pret citu valstu ražoto produkciju pamazām mainās. Līdz šim lielākā daļa uzņēmumā saražotājs produkcijas eksportēta uz Zviedriju, taču pēdējos gados interese ir augusi arī no Norvēģijas – nesen uzņēmums ieguvis Norvēģijas sertifikātu NDVK, kas apliecina logu un durvju atbilstību Norvēģijas standartiem. Teju par vienīgo tirgu Norvēģija kļuvusi SIA “Latlaft”, kas šajā valstī strādā jau 10 gadus un šogad plāno kāpināt apgrozījumu par 7 – 8%. Kopumā izstāde mūsējiem bijusi veiksmīga. Kā atzīst paši uzņēmēji, Latvijas nacionālais stends pozitīvi izcēlies uz kopējā izstādes fona – tas bija labi pamanāms un līdz ar to piesaistīja apmeklētāju interesi.

Būvniecība ir trešā lielākā grupa pakalpojumu eksportā no Latvijas uz Norvēģiju. Pakalpojumu eksports pērn sasniedza 52,5 milj. LVL. Pakalpojumu eksportā pirmajās vietās ir tūrisms (30,4 milj. LVL), pārvadājumi (7,9 milj. LVL) un būvniecība (6,3 milj. LVL). Preču eksportā pirmajās vietās ir koksne un tās izstrādājumi (18%), metāli un to izstrādājumi (18%).

 

Raksts: “Norvēģijas mājokļu tirgus saglabā pievilcību”, Signe Knipše, “Dienas Bizness”, publ. 26.03.2013

Avots: Laikraksts “Dienas Bizness”, Nr. 60 (4465)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *