Zāģmateriālu tirgus Ziemeļamerikā strauji atjaunojas; cenas augušas par 60%

Līdz ar situācijas uzlabošanos ASV mājokļu tirgū un pieprasījuma pieaugumu Āzijā, zāģmateriālu cenas kopš 2011.gada beigām līdz 2013.gada martam Ziemeļamerikā paaugstinājušās par vairāk kā 60%, ziņo Wood Resources International.

Paaugstinoties mājokļu pārdošanas apjomiem un cenām, attiecīgi augusi arī aktivitāte dzīvojamo māju būvniecības sektorā un pieprasījums pēc dažāda veida zāģētiem kokmateriāliem. Līdz ar pieprasījuma palielināšanos kā vietējā, tā eksporta tirgos, ASV un Kanādā 2012.gadā tika saražots par attiecīgi 8% un 5% vairāk zāģmateriālu nekā 2011.gadā. Tostarp Kanādas austrumos esošajās provincēs, sekojot pieprasījuma kāpumam ASV tirgū, 2012.gada 4.ceturksnī kokzāģētavās tika saražots par 16% vairāk produkcijas nekā gadu iepriekš.

Augstāko atzīmi zāģmateriālu pārdošanas cenas sasniedza šā gada februārī, paralēli radot spiedienu arī uz zāģbaļķu cenām. Piemēram, duglāzijas egles zāģbaļķu cenas ASV ziemeļrietumos 2012.gada 4.ceturksnī sasniedza pēdējo piecu gadu laikā augstāko atzīmi un 2013.gada 1.ceturksnī, līdz ar lielāku pieprasījumu no vietējām zāģētavām un koksnes pircējiem Āzijā, šo sortimentu cenu augšupeja turpinās. Tāpat zāģbaļķi sadārdzinājušies Britu Kolumbijas piekrastē un Kanādas austrumos. ASV dienvidu daļā priedes zāģbaļķu cenas kopš 2010.gada saglabājušās pārsteidzoši stabilas. Taču arī šeit prognozētas pārmaiņas – līdz ar lielāku aktivitāti māju būvniecības sektorā un tālāku zāģmateriālu cenu kāpumu, sagaidāms, ka zāģētavām palielinot koksnes patēriņu, ASV dienvidu štati sekos kopējai tendencei Ziemeļamerikā un 2013.gadā paaugstinās zāģbaļķu tirdzniecības cenas.

Ņemot vērā pašreizējo zāģmateriālu cenu pieaugumu un tirgus analītiķu paustās prognozes, ka 2013.gadā pieprasījums pēc dažādiem konstrukciju kokmateriāliem ASV turpinās palielināties, vairākas ārvalstu kompānijas jau paudušas nodomu palielināt zāģmateriālu piegādes apjomus uz šo tirgu.

Šogad uzsāktie māju būvniecības apjomi ASV, saskaņā ar International Wood Markets Group ekspertu prognozēm, palielināsies no 925 000 līdz 950 000 vienību. Savukārt no šā brīža līdz 2017.gadam, salīdzinot ar 2009.gadu, māju būvniecības apjomi ASV vairāk nekā trīskāršosies un sasniegs 1,5 miljonus vienību gadā. Izsīkstot gatavās produkcijas uzkrājumiem noliktavās un vietējo zāģētavu iespējām kāpināt ražošanas jaudas, sagaidāms, ka zāģmateriālu cenu augšupeja turpināsies un imports no Eiropas palielināsies. Tāpat kopējās ražošanas jaudas samazinājušās līdz ar vairāku zāģētavu slēgšanu ekonomiskās lejupslīdes periodā. Savukārt Britu Kolumbijā, kur ik gadu tiek saražots visvairāk zāģmateriālu visā Kanādā, kvalitatīvas koksnes piegādes samazinājušās priedes mizgraužu masveida savairošanās dēļ.

 

Raksts: “Lumber Markets Improved Sharply in the US During 2012 and Early 2013; Prices Have Increased Over 60 Percent Since Late 2011”, Wood Resources International LLC, publ. 23.03.2013

Avots: http://www.pr.com/press-release/480895

Raksts: “Looming lumber shortage expected to bring record prices, European imports”,Gordon Hamilton, Vancouver Sun, publ. 01.03.2013

Avots: www.vancouversun.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *