Dambriežu audzētavā Rembatē attīstās inovatīvs bizness – briežu ragu pārstrāde

Pēteris Dimants zāli pats pļaut nevēlējās, tāpēc piemeklēja atbilstošus zālēdājus dzīvniekus, kuri vienlaikus priecētu arī acis – tāds ir īsais sākums briežu dārza tapšanā. Piesaistot ES finanses, Rembates pagasta saimniecībā Dangas izveidota bioloģiskā saimniecība un Baltijā pirmā akreditētā dambriežu audzētava. Turpinot saimniecības attīstību, Pēteris Dimants pievērsies inovatīva biznesa veidošanai, kura pamatā ir briežu ragi. Pēc aktīvo vielu sastāva tie esot ierindojami otrajā vietā aiz bruņurupuču bruņām, kas pie mums nav pieejamas, tā produktu slavē godalgoto ragu ganāmpulka saimnieks.

Pasaulē aktuāli ir pētījumi par jaunu preparātu iegūšanu, kuru iedarbība izpaužas dažādu ķermeņu bioķīmisko, fizioloģisko un imunoloģisko sistēmu stabilizēšanā. Pēc uzņēmēja stāstītā, briežu ragi ir vienreizējs bioloģiski aktīvo vielu avots. Piesaistot vairākus Latvijas zinātniekus un laboratorijas, šobrīd notiek ragu sastāva izpētes un preparātu izstrāde, taču sīkāka informācija par pētījumu norisi un rezultātiem pagaidām neesot plašāk publiskojama. Pēteris rēķina, ka gatavās vielas ražošanai, lai nodrošinātu vajadzīgo apjomu nepieciešams apstrādāt 10 tonnas ragu gadā, bet paša saimniecībā pieejams vien ap 100 kg, tādēļ pārējo nāksies iepirkt no Latvijas un Eiropas briežu audzētājiem, ar kuriem jau sāktas sarunas bioloģisko produktu izstādē – Nirnbergā – BioFach 2013 – šī gada februārī; interese esot bijusi liela. Izstādē viņš arī pārliecinājies, ka faktiski brīva ir viņa paša noskatītā niša – briežu ragu pulvera ražošana.

Ir sācies darbs pie sastāvdaļu standartizācijas, lai saprastu vidējos rādītājus katrai vielai. Secināts, ka Latvijas briežu ragiem šīs vielas ir aktīvākās, jo šeit esot labāka, minerālvielām bagātāka pārtika, skaidro Pēteris. Jauno piedevu plānots ražot trīs veidos: ragu pulveris, ekstrakts, izstrādes stadijā ir arī rausīši – no ražošanas procesa atlikumiem gatavots uztura bagātinātājs dzīvniekiem. Ir bijuši ziņojumi, ka dzīvnieku masa, tādus lietojot, spēj pieaugt līdz pat 28%, vietējie zinātnieki gan ir krietni skeptiskāki un priecātos par 5%. Tomēr jau esot pārbaudīts, ka tie mājputni, kuru barībai tiek pievienots briežu ragu pulveris, masā pieņemas straujāk kā viņu ciltsbrāļi.

Pie briežiem gan uzņēmējs apstāties neplāno – šogad saimniecība tikšot papildināta ar mežacūkām, staltbriežiem, putniem un govīm. Bez tam, tuvākajā nākotnē tikšot organizēti kursi un apmācības par veselīgu dzīvesveidu ar mērķi popularizēt dzīvi laukos. Šim nolūkam saimniecībā taps 300 kvadrātmetrus liela ēka, kur vienlaikus tiks rīkotas izstādes, semināri un apmācības jauniešiem. Uzņēmēja plānos ietilpst šeit nākotnē izveidot zaļā biznesa inkubatoru – vietu, kur jaunieši varēs braukt un mācīties, kā veicama uzņēmējdarbība laukos. Šobrīd nometnes kompleksa būvniecība jau rit pilnā sparā – pirmie apmeklētāji tikšot sagaidīti jau jūnijā. Kopā vasaras laikā plānots organizēt 13 nometnes. Līdz tam esot jāpabeidz dzīvojamās mājas, konferenču zāles u.c. mācību un atpūtas telpu remonta un labiekārtošanas darbi.

 

Raksts: “Ceļš līdz briežu ragu pārstrādei sākās ar vajadzību pēc sakoptas apkārtnes”, Renāte Priede, Dienas Bizness, publ. 27.03.2013

Avots: www.db.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *