Tālo Austrumu mežizstrādātāji zaudē konkurētspēju Āzijas valstu koksnes tirgos

Mežizstrādes uzņēmumi Krievijas Tālajos Austrumos sagatavo arvien mazāk koksnes, pamazām zaudējot savas pozīcijas pasaules tirgū. Kā uzskata paši mežizstrādātāji, galvenais iemesls tam ir augstās neapstrādāto kokmateriālu izvedmuitas tarifu likmes, kas uz šo dienu sastāda 25% no preces vērtības.

Pēc Kokmateriālu eksportētāju asociācijas Tālajos Austrumos «Dalexportles» informācijas, laika periodā no 2007. līdz  2012.gadam apaļkoku eksports no Krievijas Tālo Austrumu reģiona samazinājies no 33 līdz 19 miljoniem kubikmetru. Krievijas produkcijas īpatsvars Japānas, Dienvidkorejas un Ķīnas apaļkoksnes tirgos samazinājies vairāk nekā divas reizes – no 59% līdz 26%. Turklāt Japāna, kas ir visienesīgākais tirgus, pēc «Dalexportles» pārstāvju teiktā, Krievijas koksnes piegādātājiem gandrīz ir jau zaudēts. Tāpēc asociācija, kas pārstāv Tālo Austrumu reģiona vadošos mežrūpniecības uzņēmumus, ceļ trauksmi.

Šo izdevīgo tirgus nišu patlaban aktīvi apgūst koksnes kravu piegādātāji no Kanādas, ASV un Jaunzēlandes. Šāda situācija izveidojusies, jo kopējais koksnes patēriņš vadošajās Ziemeļaustrumu Āzijas valstīs pēdējo piecu gadu laikā palielinājies no 55,7 miljoniem līdz 74 miljoniem kubikmetru gadā. Un Krievijas konkurenti nekavējas izmantot šo pieaugumu, piedāvājot savus koksnes resursus. Tajā pašā laikā Krievija īsteno cita veida politiku. Jau 90-tajos gados Krievijā vairākkārtīgi izskanēja aicinājumi atbalstīt vietējos kokapstrādātājus, ierobežojot neapstrādātu kokmateriālu aizplūšanu ārpus valsts robežām. Rezultātā 2006.gadā Krievijas Valdība apstiprināja programmu, kas paredzēja pakāpenisku apaļkoku eksporta nodevu paaugstināšanu, un jau 2007.gada jūlijā jaunā tarifu likme paaugstinājās no 6 € līdz 10 €/m3. Drīz vien gan tapa skaidrs, ka Krievijas kokrūpnieki nav gatavi pārstrādāt tik lielus apjomus, tāpēc tālāka apaļkoku eksporta nodevu paaugstināšana tika atlikta un saglabājās 25% apjomā no preces muitas vērtības, bet ne mazāk par 15 €/m3. Pēc Krievijas pievienošanās PTO, kur viena no Eiropas Savienības prasībām bija neapstrādāto mežmateriālu izvedmuitas nodevu pazemināšana, koksnes eksportam uz Eirozonas valstīm tarifu likme tika pazemināta līdz 12%. Tajā pašā laikā Tālo Austrumu koksnes eksportētājiem uz Āzijas valstu tirgiem izvedmuitas nodevas saglabājās nemainīgas – 25% līmenī. Tieši šis apstāklis negatīvi ietekmējis reģionā strādājošo kokrūpnieku pozīcijas eksporta tirgos, tāpēc 15.martā notikušajā mežsaimniecības speciālistu konferencē Habarovskā kā situācijas risinājums tika izteikts priekšlikums apaļkoku eksportam no Krievijas Tālo Austrumu reģiona uz Ziemeļaustrumu Āzijas valstu tirgiem  samazināt šo nodevu līdz nullei.

Pēdējo gadu laikā meža nozares produkcijas īpatsvars reģiona kopproduktā samazinās arī Habarovskas apgabalā, taču ‘gaisma tuneļa galā jau saskatāma’. Šeit nozarē patlaban notiek ievērojamas pārmaiņas – tiek realizēti arvien jauni investīciju projekti koksnes tālākapstrādē un parādās reģionā jaunu materiālu – finiera, MDF plātņu, šķeldu, parketa u.c. koksnes izstrādājumu ražotnes. Tiek cerēts, ka tieši ar šādu projektu realizāciju reģionā tiks novērsta disproporcija starp koksnes piedāvājumu un tās patēriņu pārstrādes rūpniecībā, veicinot kvalitatīvu kokrūpniecības attīstību Tālo Austrumu reģionā.

 

Raksts: “Россия снижает поставки древесины в Азию из-за высоких экспортных пошлин”, Информационный портал о продовольствии ProdMag, publ. 23.03.2013

Avots: www.prodmagazin.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *