Konstrukciju kokmateriālu cenas Vācijas tirgū pamazām sākušas pieaugt

Vācijas ziemeļdaļā strādājošie vidējie zāģmateriālu ražošanas uzņēmumi janvārī pieprasījumu pēc konstrukciju kokmateriāliem raksturojuši kā vāju. Tirdzniecības aktivitātes samazinājums salīdzinājumā ar iepriekšējā gada sākumu skaidrots ar zemo aktivitāti ēku un dzīvojamo māju būvniecības sektoros celtniecībai nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ. Lai arī kokmateriālu tirgotāji materiālus turpinājuši iepirkt, nolūkā papildināt noliktavu krājumus, maz ticams, ka šie apjomi varētu sasniegt iepriekšējā gada apjomus. Situācija uzlabojusies februārī, kad pieprasījums pēc konstrukciju kokmateriāliem uzrādījis nelielu pieaugumu un jau marta sākumā (neskatoties uz joprojām salīdzinoši zemo pieprasījuma līmeni) atsevišķas zāģētavas pircējus jau informējušas par vairāku produktu cenu pārdošanas cenu paaugstināšanu sākot ar 1./15.martu par 5 €/m3. Garumā audzēto konstrukciju kokmateriālu cenas kopš decembra visumā saglabājušās stabilā līmenī. Taču daudzi ražotāji jau ziņojuši par pārdošanas cenu paaugstināšanu sākot ar marta vidu.

Ņemot vērā neadekvāti zemo koksnes taras ražošanai nepieciešamo zāģbaļķu piedāvājumu Vācijas ziemeļdaļā gada sākumā, daudziem taras dēļu ražotājiem krājumi noliktavās sākuši izsīkt. Tāpēc februārī attiecīgi sākušas pieaugt arī šo sortimentu cenas, 23/24 mm biezu, jaukta platuma taras dēļu pārdošanas cenām sasniedzot atkal 135 – 140 €/m3, bet platāku produktu piegādes cenām – 140 – 145 €/m3.

Vairumam vidējo zāģētavu pārstrādei nepieciešamo skujkoku zāģbaļķu piedāvājums Vācijas ziemeļdaļā marta pirmajā pusē bija neadekvāts, tāpēc pietiekami lielus uzkrājumus izveidot uzņēmumiem nebija iespējams. Tāpat vairākām zāģētavām joprojām ir ne sevišķi pozitīvi ienākumu rādītāji, tāpēc šie pārstrādes uzņēmumi kopš 2012.gada rudens koksnes iepirkumus samazina vai veic iepirkumus tikai tūlītējam patēriņam. Vēl viens faktors, kāpēc zāģētavām samazinājušies koksnes uzkrājumi, ir loģistikas problēmas vairākos Vācijas reģionos saistībā ar sniegputeņiem janvāra un februāra mēnešos.

Pieprasījumam pēc skujkoku zāģmateriāliem gada pirmajos divos mēnešos kopumā saglabājoties zemā līmenī, dažas kokzāģētavas līdz marta sākumam turpinājušas samazināt arī darbaspēka izmaksas.

 

Raksts: “Sawmills noting slack demand for construction timber”, magazine “EUWID”, publ. 13.03.2013

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.11/2013)

Papildus informācija:Latforin.info

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *